امروز براتون مطلبهایی درمورد سه تا از بهترین سیستم های مدیریت محتوا صحبت میکنیم و تفاوتهاشون که امیدوارم مفید باشند .تعداد بسیار زیادی سیستم مدیریت محتوا برای راه اندازی وب سایت وجود دارد که با توجه به نیاز خود می توانید از یکی از آنها استفاده نمایید. سیستم های مدیریت محتوایی که در بخش پایین معرفی شده منعطف ترین سیستم های مدیریت محتوا هستند. که با استفاده از آنها می توانید هر نوع سایتی طراحی نمایید.

سه مورد از بهترین سیستم ها وردپرس، جوملا و دروپال می باشد، که به میزان بسیار زیادی برای راه اندازی سایت های اینترنتی از آنها استفاده می گردد. این سیستم های مدیریت محتوا رایگان بوده و کار با آنها بسیار ساده می باشد و در صورت نیاز می توانید امکانات جدیدی به آنها اضافه نمایید. آنها را بررسی نموده و یکی از آنها را با توجه به نیاز خود استفاده نمایید.

وردپرس

رایگان، زبان برنامه نویسی PHP

وردپرس در ابتدا به عنوان سیستم ساخت بلاگ شناخته می شد که کم کم به عنوان سیستم مدیریت محتوا شناخته شد. با توجه به پایه قوی وردپرس استفاده از آن به عنوان سیستم بلاگ نیز فراتر رفت و هم اکنون با استفاده از وردپرس هر نوع سایتی قابل راه اندازی است.

قالب های فراوانی برای وردپرس وجود دارد، و همچنین پلاگین ها و ویدگت های بسیاری برای این سیستم وجود دارد. وردپرس همچنین جامعه کاربری بزرگی دارد که این گروه از کاربران کمک آموزشی ها، ماژول ها و قابلیت های بسیاری را برای وردپرس آماده نموده اند.

با استفاده از قالب ها و پلاگین های وردپرس، شما می توانید وردپرس را به شبکه اجتماعی، فروم، سایت فروشگاهی، و هر آن چه می خواهید تبدیل نمایید. وردپرس همچنین قابلیت های بسیاری برای ایجاد سایت های مولتی بلاگ و چندین سایت با استفاده از یک پایه را دارد که می توانید امکانات را در سایت رسمی وردپرس http://wordpress.org مشاهده نمایید.
نقاط قوت

جامعه استفاده کننده بسیار بزرگ کاربری به همراه مطالب آموزشی بسیار.
پلاگین های و قالب های رایگان و غیر رایگان که به شما امکان ساخت هر نوع سایتی را می دهد.
کنترل پنل کاربر پسند و ساده که به کاربر امکان مدیریت سایت را به سادگی می دهد.

نقاط ضعف

مناسب سایت های بسیار ساده نیست
در صورتی که این سایت به صورت پیش فرض نصب گردد دارای مشکلات امنیتی بسیاری می باشد که می بایست حتما توسط متخصص رفع گردند.
پشتیبانی رسمی برای این نرم افزار وجود ندارد و ممکن است برخی مشکلات و سوال های شما بی پاسخ باقی بماند.

جوملا

رایگان، زبان برنامه نویسی PHP

جوملا توسط شرکت های بسیار بزرگی به عنوان سیستم مدیریت محتوا نظیر دانشگاه هاروارد استفاده شده. و برای شبکه هایی که دارای کاربران مدیر بسیاری می باشد مناسب است. جوملا برای ایجاد و طراحی هر نوع سایتی از ساده تا بسیار پیچیده مناسب است و توسط آن می توانید فروشگاه اینترنتی، شبکه اجتماعی، کتابخانه، شبکه اجتماعی و …. راه اندازی نمایید.

جوملا کاربران فعال و توسعه دهنده بسیاری دارد، بنابراین یافتن مطالب آموزشی بسیار آسان است. جوملا همچنین پلاگین ها، کامپوننت ها و امکانات جانبی بسیاری دارد، و برای توسعه جوملا نیازی به دانش برنامه نویسی ندارید و کافی است که امکان مورد نظر را در سیستم پایه نصب نمایید.

قالب های بسیاری برای جوملا وجود دارد، کیفیت قالب های آن با وردپرس قابل مقایسه نیست. البته در صورتی که نیاز به قالب جالی داشته باشید می توانید آن را بیابید.
نقاط قوت

می توان حساب کاربری را از حساب های OpenID، Google و LDAP استخراج نمود.
در حدود ۷۰۰۰ اکستنشن دارد.
جامعه کاربری بزرگی دارد و مطالب آموزشی کافی وجود دارد.

نقاط ضعف

سیستم مدیریت محتوا کاربر پسند نیست، البته کنترل پانل قدرتمندی دارد.
در مقایسه با سایر سیستم های مدیریت محتوا قالب های قوی کمتری دارد.
برای سایت های بسیار ساده مناسب نیست.

دروپال

رایگان، زبان برنامه نویسی PHP

دروپال یکی دیگر از سیستم های مدیریت محتوای محبوب است، که توسط شرکت های معتبری مورد استفاده قرار گرفته. این سیستم مدیریت محتوا دارای امکانات بسیاری برای ساخت سایت های داخلی و خارجی و همچنین ایجاد محتوا می باشد.

دروپال گروه کاربری بسیار فعالی دارد، و همچنین فروم ها و انجمن های بسیاری برای این نرم افزار وجود دارد. مطالب آموزشی و مقالات بسیاری توسط جوامع کاربری دروپال هر روزه منتشر می گردد. این مطالب آموزشی در خصوص نصب، راه اندازی و سفارشی سازی دروپال می باشد.

امکانات جانبی بسیاری برای دروپال وجود دارد که می توانید با استفاده از آنها سایت خود را راه اندازی نمایید. این به آن معناسب که کافی است شما زمان خود را برای طراحی و سفارشی سازی سایت خود بگذارید.
نقاط قوت

جامعه کاربری بزرگ که حتی دارای پشتیبانی های زنده می باشد.
در حدود ۶۰۰۰ ماژول که به شما امکان راه اندازی هر نوع سایتی را می دهد.
شرکت های بسیاری با هزینه اندک دروپال را پشتیبانی می نمایند.

نقاط ضعف

برای سایت های ساده مناسب نیست.
قالب های آماده رایگان و تجاری بسیار کمی دارد.
ایجاد قالب برای سایت پیچیده است.