Wireless Print Server :

وظیفه Print Server اتصال مستقیم پرینتر به شبکه بدون نیاز به کامپیوتر می باشد . به طور معمول و در اکثر شبکه ها برای به اشتراک گذاری یک Printer در شبکه ، پرینتر را به یک کامپیوتر که خود به شبکه متصل است متصل می کنند و داریور آن را به طور Local ( محلی ) روی آن دستگاه نصب می کنند . سپس اجازه استفاده از این پرینتر را به سایر دستگاه ها می دهند ( اصطلاحا  آن را share می کنند ) سپس در سایر دستگاه آن این پرینتر را به صورت Network Printer تعریف می کنند  ( بدون درایور ) .

از معایب این روش این است که برای استفاده از این پرینتر در شبکه باید حتما دستگاه متصل به آن روشن باشد . در محیط های کاری بزرگ بجای این روش از وسیله ای به نام Print server استفاده می کنند .

این وسیله مستقیما به شبکه متصل شده و پرینتر به آن متصل می شود . درایور Printer روی هر دستگاه ها نصب می شود ولی Port پرینتر به آدرس Print سرور set می شود .

در شبکه های وایرلس پرینت سرورها هم مانند همه وسایل دیگر دارای یک آنتن کوتاه می باشند و برای ورود به شبکه فقط کافی است که به برق متصل شوند . پرینت سرورها دارای دو نوع تک پورت و سه پورت می باشند . نوع تک پورت برای اتصال یک پرینتر به شبکه و نوع سه پورت برای اتصال سه پرینتر به شبکه می باشد .