هر کامپیوتر در اینترنت با یک IP شناسایی می شود که نمای ظاهری آن به صورت A.A.A.A است که البته بجای هر یک از این A ها عددی بین صفر تا ۲۵۵ قرار می گیرد. بسته به اینکه چه عددی باشد موقعیت جغرافیایی (شهر) ISP اینترنت شما تعیین می شود. منظور از ISP همان شرکتی است که به شما خدمات اینترنت ارائه می کند. اکنون به یک IP توجه کنید:

۷۷٫۱۹۲٫۶۲۳٫۲۳

عدد ۷۷ مربوط به ISP می شود و عدد ۲۳ مربوط به شخص کاربر می شود. در هر شبکه ، چه اینترنت باشد و چه چند کامپیوتر به صورت مدار بسته (Share) به هم متصل باشند برای هر یک از آنها باید یک IP Address تعریف شود که سایر کامپیوتر ها طبق آن IP آن کامپیوتر را پیدا و به آن وصل شوند.

اینترنت دو سرویس خاص دارد. همان طور که می دانید DialUp (اینترنت کم سرعت) و ADSL (اینترنت پر سرعت) سرویس های اینترنتی موجود هستند. کسانی که Modem آن ها به صورت شماره گیر ار طریق سرویس DialUp به اینترنت متصل می شود در هر بار وصل شدن به اینترنت عدد سمت راست IP آنها عوض می شود. مثلا اگر در مثالی که زده شد در این اتصال به اینترنت ، شماره سمت راست IP کاربر ۲۳ است در اتصال بعدی عدد دیگری است مثلاً ۲۰٫ اما کسانی که Modem آنها ویژه اتصال به اینترنت پر سرعت است (ADSL) در هر ماه که هزینه یک ماهه استفاده از اینترنت را پرداخت می کنند ممکن است یکبار عدد سمت راست IP آن ها عوض شود ، ولی هنوز هم چندین شرکت معتبر اینترنتی در ایران هستند که برای افزایش امنیت کاربرانشان هر بار که Disconnect و سپس Connect می شوند IP آن ها را Change می کنند ولی تعدادشان انگشت شمار است. بدیهی است که این وضعیت کمی خطرناک است. زیرا Hacker ها که عموماً از طریق IP به سیستم قربانی حمله می کنند به چنین سرویس های اینترنتی که IP آنها در طول ماه ثابت است راحت تر نفوذ می کنند. برای اینکه متوجه شوید IP شما چیست می توانید بدین روش عمل کنید:

هنگامی که به اینترنت متصل هستید به منوی Start رفته و گزینه Run را کلیک کنید. در پنجره باز شده تایپ کنید: cmd و سپس Enter را بزنید. پنجره مشکی رنگی باز می شود. در آن تایپ کنید: ipconfig و سپس Enter کنید. با یک سری اطلاعا