روترهای سیسکو هم مانند سیستم عامل هایی که استفاده می کنیم هر چند وقت یکبار بایستی بروز رسانی شوند و یا یک نسخه جدید از آنها روی روتر نصب شود. این فرآیند می تواند به دلایل مختلفی انجام شود برای مثال ممکن است شما سخت افزار یا ماژول جدیدی به روتر خود اضافه کنید و بر همین اساس IOS شما هم باید این ماژول را پشتیبانی کند و یا اینکه قابلیت جدیدی از نظر نرم افزاری به IOS ها اضافه شده است که شما با بروز رسانی به( IOS) جدید می توانید از این قابلیت جدید استفاده کنید و در نهایت اگر Bug ای در IOS های قدیمی وجود داشته است و در IOS جدید برطرف شده است شما می توانید با بروز رسانی به IOS جدید این Bug را برطرف کنید ، توجه کنید که IOS مثل ویندوز شما ممکن است بعد از مدت ها کارکرد دچار اختلال یه به اصطلاح فنی Corrupt شود و این بهترین گزینه است که بعد از چند وقت IOS خود را از اول نصب کنید.

خوب قبل از اینکه به سراغ آموزش برویم یک سری نیازمندی های اولیه و تذکر ها وجود دارد که شما باید آنها را رعایت کنید. حتما به اندازه و ظرفیت حافظه Flash موجود روی روتر یا سویچ خود دقت کنید. برای کسب اطلاعات در خصوص انواع حافظه در روتر می توانید به همین لینک مراجعه کنید. ممکن است اندازه حافظه Flash موجود روی روتر شما به اندازه ای نباشد که IOS جدید بتواند بر روی آن نصب شود بنابراین این مورد را حتما بررسی کنید. شما می توانید IOS خود را از طریق یک TFTP سرور موجود روی شبکه نصب و بروز رسانی کنید. نرم افزارهای رایگان زیادی وجود دارند که شما براحتی با استفاده از آنها می توانید یک TFTP سرور راه اندازی کنید
بعد از اینکه TFTP سرور را در شبکه راه اندازی کردید از برقراری ارتباط با TFTP سرور اطمینان حاصل کنید ، اینکار را به سادگی با استفاده از Ping کردن TFTP سرور می توانید انجام دهید. حالا فایل Image مربوط به IOS مربوطه را در TFTP سرور کپی کنید. دقت کنید که برای بروز رسانی IOS روتر بصورت کلی دو روش وجود داره که در این آموزش ما راه حل اول را برای بروز رسانی IOS به شما معرفی می کنیم ، دستورالعمل اول برای روترهایی است که دارای حافظه Flash داخلی یا Internal Flash هستند و دستورالعمل دوم برای روترهایی است که از حافظه Flash Card های PCMCIA استفاده می کنند.