favicon به عنوان یک امکان مهم در طراحی سایت ، که  برنامه نویسان و طراحان وب باید با آن آشنایی داشته باشند،  تبدیل شده است . در این مطلب نحوه فعال کردن این امکان را بیان می کنیم

favicon یا همان آیکون علاقه مندی ها یک امکان جالب می باشد که باعث می شود لوگوی سایت شما در ذهن مخاطبین بهتر نقش ببندد. با روی کار آمدن مرورگرهای جدید،  استفاده از favicon نیز شایع تر شده است. با استفاده از favicon زمانی که کاربر وب سایت شما را به لیست مورد علاقه خود یا bookmark ها اضافه می کند،آیکون لوگوی سایت شما نیز در کنار نام سایتتان قرار می گیرد و همچنین هر بار که کاربر سایت شما را باز می کند این ایکون در تب مورد نظر، در مرورگر نمایش خواهد داده خواهد شد.

ایجاد آیکون favicon به صورت آنلاین

حالا که با آیکون فاویکون آشنا شدیم، باید نحوه ایجاد این فایل نیز فرا بگیریم. آیکونی که برای نمایش در عنوان وب سایت در نظر دارید باید دارای فرمت ico باشد، خوشبختانه برای تبدیل آیکون خود ابزار آنلاینی وجود دارد که شما می توانید با استفاده از آن آیکون مورد نظر را ایجاد کنید.

کافیست آیکون سایت خود را در اندازه ۱۶*۱۶ پیکسل طراحی کنید، به آدرس www.favicon.cc مراجعه کنید و آیکون طراحی شده را به فرمت استاندارد ico تبدیل کنید.

این سایت امکان طراحی آنلاین لوگو و آیکون وب سایت را نیز در اختیار شما قرار می دهد و شما به راحتی می توانید با ذوق و سلیقه خود، آیکون مورد نظر خود را بدون نیاز به هیچ نرم افزاری طراحی کنید.

اضافه کردن favicon به یک صفحه وب

برای افزودن favicon به صفحه وب خود، ابتدا آیکون لوگوی سایت خود را به آدرسی در دایرکتوی سایتتان (مسیری در هاست خود) اضافه کنید و سپس مانند کدهای زیر آیکون خود را در تگ link ،در درون تگ head در کدهای HTML قرار دهید.

<link href=”/favicon.ico” rel=”icon” type=”image/x-icon” />
<link href=”/favicon.ico” rel=”shortcut icon” type=”image/x-icon”>

اضافه کردن favicon به قالب های جوملا

برای افزودن آیکون فاویکون به قالب های جوملا و یا ویرایش آیکون موجود در قالب ، کافیست در هاست خود به مسیر زیر مراجعه بفرمایید:

public_html/templates/yourtemplate/

پوشه قالب مورد نظر خود(yourtemplate) را باز کنید و فایل favicon.ico موجود را با فایل آیکون خود جایگزین کنید.

دقت بفرمایید که فایل آیکون شما باید هم نام و هم فرمت (ico) فایل موجود باشد.