۵راه برای افزایش کارائی دروپال

. دروپال کش
استفاده از کش خود سیستم دروپال احتمالا راحت ترین راه افزایش کارایی سایت شماست ، هر چند برخی از کاربرهای تازه کار دروپال این گزینه رو فراموش می کنند به خاطر اینکه به صورت پیشفرض غیر فعال هست. برای فعال کردن این گزینه کافیه به بخش “پیکره بندی ” گزینه ” کارایی” برید و اون رو فعال کنید.
بعد از فعال کردن کش ، دروپال شروع به ذخیره کوئری ها دیتابس در یک جدول خاص کرده ، که این باعث پاسخدهی سریعتر میشه. یک نکته که درباره کش دروپال وجود دارد این هست که ، دروپال کپی هایی از اطلاعات دیتابس شما ایجاد می کند و این کپی ها می تونند با دادههای سایر بخش ها همگام سازی داشته باشند.
شما می تونید با تنظیم گزینه های “حداقل زمان نگهداری” و “زمان انقضاء” و البته “خالی کردن کش” این فرایند رو مدیریت کنید.
در صفحه کارایی دو گزینه دیگه هم وجود داره ، “جمع کردن و فشرده سازی فایل های CSS” و “بهینه سازی فایل های جاوا اسکریپت” فعال کردن این دو گزینه روی سرعت لود سایت تاثیر زیادی دارد. البته فعال کردن این گزینه زمان توسعه و راه اندازی سایت ممکن برای شما دردسرهایی به وجود بیاره ، توصیه میشه این گزینه ها رو بعد از راه اندازی نهایی سایت فعال کنید.

۲٫ افزونه BOOST
یکی دیگه از راههای عالی برای افزایش کارایی سایت استفاده از افزونه boost هست . یکی از بزگترین مزایای این افزونه این هست که شما به راحتی می تونید در هاست های اشتراکی از اون استفاده کنید و شاید یکی از نقاط ضعف این افزونه این باشه که استفاده از اون برای کاربرهای تازه کار مشکل باشه و برای راه اندازی نیاز به تنظیماتی هست.
برای boost شما نیاز به Poormanscron (دروپال ۷ جزء هسته است ) ،فعال بودن clean urls و دسترسی به فایل .htaccess و robots.txt دارید.
یک نکته مهم در مورد boost این افزونه تنها برای افزایش کارائی برای کاربرهای مهمان هست. اگر شما سایتی دارید که تعداد زیادی کاربر عضو دارد ، ممکنه راه حل بعدی برای شما بهتر باشه.

۳٫Memcached
یکی دیگه از راه حل های بهبود کارایی استفاد از Memcached هست ، اما این گزینه برای همه افراد قابل استفاده نیست . اول از همه اینکه روی هاستینگ های اشتراکی قابل استفاده نیست و دوم اینکه برای استفاده از Memcached شما باید قادر به نصب و پیکره بندی اون باشید ، اگر شما توانایی انجام این کار یا دسترسی اون رو ندارید بهتره که از مدیر سیستم بخواهید که این کار رو برای شما انجام بده.
Memcached از سه جزء تشکیل شده : نرم افزار Memcached ، یک افزونه php Memcached و افزونه Drupal Memcached که با همدیگه کار می کنند و باعث فراخوانی سریع تر درخواست های دیتابس میشوند.
یک نکته جالب در مورد استفاده همزمان Memcached و boost که توسط کاربرهای سایت دروپال گزارش شده بود و خودم هم به شخصه امتحان کردم این هست ، استفاده همزمان ازاین دو هیچ مشکلی نداره و یک راه حل مناسب برای سایت هایی است که هم دارای کاربراهای عضو و مهمان هستند.

۴٫Varnish Cache
یکی دیگر از راه های افزایش سوپرشارژ کارایی سایت های دروپالی استفاده از Varnish Cache هست. وارنیش کش هم مثل Memcached یک نرم افزار اضافی هست که باید روی سرور نصب بشه. وارنیش یک سیستم HTTP reverse proxy کاملا فنی هست ، اگر شما دنبال یک راه حل فوق سریع هستید ، ارزش وقت گذاشتن رو دارد.
بعلاوه برای استفاده از وارنیش کش شما باید از افزونه Varnish HTTP Accelerator Integration استفاده کنید ، وارنیش نسبت به آپاچی بسیار سریعتر عمل کرده و اون طوری که توی صفحه افزونه هم نوشته شده حدود ۳۰۰۰ پیچ ویو در ثانیه !
برای استفاده از وارنیش شما نیاز دارید که از دروپال ۷ .و برای دروپال ۶ هم باید از نسخه PressFlow استفاده کنید.

۵٫MongoDB
راه حل دیگه که در کنار کش برای افزایش کارایی دروپال وجود داره استفاده از MongoDB هست. مانگودی‌بی به جای اینک همانند پایگاه های داده‌های رابطه‌ای کلاسیک داده‌ها را در جداول ذخیره کند، داده‌های ساختاریافته را در اسنادی با قالبی شبیه به جی‌سون (مانگودی‌بی این قالب را بی‌سون(BSON) می‌نامد) ذخیره‌سازی می کند، و بدین ترتیب یکپارچه‌سازی داده‌ها را در برخی اقسام برنامه‌های کاربردی آسان‌تر و سریع‌تر می کند.