در مطلب ۲۵ ابزار کمتر شناخته شده گوگل را برای استفاده پژوهشگران و دانشگاهیان معرفی می کینم، این ابزارها می تواند در هر زمینه ای برای خیلی از ما راه گشا باشد. شما می تواند در پیشبرد پروژه هایتان از آن بهره بجوئید:

۱- Google Scholar

خب این یکی از ابزارهای پژوهشی گوگل و مخصوص جستجوی مقالات تخصصی از بین صفحات مجموعه مجلات و پایگاه های علمی مختلف و البته با رعایت کلیه ملاحظات قانونی نشریات معتبر دنیاست. نیاز به توضیح بیشتری دارید؟ خب خودتان به آن سر بزنید.

۲- Google Patents

آیا تا به حال به این فکر کرده بودید که با مجموعه ای بی نظیر از اختراعات آشنا بشوید. اگر دوست دارید اختراعات بشری را تا امروز ببینید، این سایت شما را با میلیون ها اختراع ثبت شده جهانی آشنا می کند. اگر تا کنون روی لینک کلیک نکرده اید، پیشنهاد می کنم خودتان را از دیدن این همه تصویر و نمودار دیدنی محروم نکنید.

۳- Google Books

احتمالا با آن همه سر و صدایی که سر قوانین کپی رایت این سایت در آمده، قبلا آشنا شده اید. هزاران نسخه کپی شده کتاب هایی که رویای خواندن خیلی از آنها برای ما ایرانی ها فقط در گوگل بوک قابل تصور بوده. ایجاد کتابخانه های شخصی و جستجو در بین موضوع بندی های فوق العاده گوگل، تنها امکانات ابتدایی سایتی است که مطمئنا لذت داشتن یک کتابخانه آنلاین نامحدود را برایتان تحقق می بخشد.

۴- Google News Archive Search

تاریخ همیشه بهترین مفسر زمان است. با این امکان گوگل در زمان سفر کنید و در آرشیو اخبار دنیا گشت و گذار کنید. گاهی گشت در اخبار دویست سال گذشته ما را با حقیقت خیلی از امور آشنا می کند.

۵- Google U.S. Government Search

این هم یکی دیگر از ابزارهای جستجوی خاص گوگل که البته بیشتر به درد ساکنان ایالات متحده می خورد و برای جستجو در اسناد و وب سایت ها دولتی به کار می رود.

۶- Google Custom Search Engine

یکی دیگر از ابزارهای نه چندان جدید گوگل که البته با توجه به قابلیت های بالایش متاسفانه در بین ایرانی ها کمتر استفاده می شود این خیلی مهم است که شما چیزی را جستجو کنید که واقعا می خواهید بدست بیارید، نه آن چیزی را که موتور جستجو به شما ارائه می دهد شما هم دوست دارید موتور جستجوی اختصاصی خودتان را داشته باشید؟ خیلی عالیه! همین الان اقدام کنید!

۷- Google Web History

از ابزارهای هوشمند گوگل که برای هر چه شخصی سازی تر کردن جستجوهای شما ایجاد شده است. ایده کار خیلی ساده است. ردپای شما در نت نشانگر علاقمندی های شماست و گوگل با استفاده از همین ردپا مسیر های احتمالی دلخواه شما را برای آینده حدس می زند.

۸- Google Code Search

جستجوگر اختصاصی و البته ممنوع! کد سورس های متنوع از سرتاسر وب. نمایشی دلپذیر از مجموعه هایی رویایی برای تمامی برنامه نویسان و توسعه دهندگان برنامه نویسی و وب.

۹- Google Mobilizer

یکی از راه هایی که به شما کمک می کند که مطالعاتتان رو در همه جا ادامه بدهید، استفاده از تلفن های همراه است. اما آیا برایتان تا به حال پیش آمده که در هنگام استفاده از تلفن همراه با صفحات ناسازگار وب برخورد کنید. این امکان گوگل به شما کمک می کند تا هر صفحه ای از وب را بصورت ایده آل در گوشی های مختلف ببینید. حالا شما می توانید در هر زمان و مکانی به صفحاتی دل پذیر دسترسی داشته باشید.

۱۰- Google Notebook

من که همیشه از داشتن یک دفتر یادداشت همیشه همراه با امکانات عالی لذت می برم. شما چطور؟

۱۱- SketchUp

اگر شما از جمله دانشجویان رشته های مهندسی مانند معماری هستید که دارید این مطلب را می خوانید به شما مژده می دهم که می توانید از این به بعد طراحی و ساخت مدل های سه بعدی تان را هم در امپراطوری گوگل انجام دهید.

۱۲- Google Alerts

ممکن است حوزه پژوهشی کار شما مستلزم دریافت اطلاعات به روز در موضوع خاصی باشد. بله یک سورپرایز دیگه از گوگل! با استفاده از این ابزار چنانچه در موضوع مشخص شده اطلاعاتی منتشر شود شما اولین نفری خواهید بود که از آن مطلع می شوید.

۱۳- Google Desktop

هر چیزی که نیاز دارید در جلوی چشمان شماست. دسترسی آسان به همه ابزارهای مورد استفاده در نزدیک ترین مکان ممکن یعنی دسکتاپ شما، مطمئنا بر سرعت انجام تحقیقات تان خواهد افزود.

۱۴- Google Pack

مجموعه ممنوع! گوگل برای کاربران، همه چیز را با هم بخواهید.

۱۵- iGoogle

احتمالا با این یکی قبلا آشنا شده باشید. خیلی راحت می شود خیلی از سرویس های مختلف را یک جا جمع کرد و ازش لذت برد. هر آنچه که برای یک تحقیق نیاز دارید، در یک جا داشته باشید.

۱۶- Google Browser Sync

آیا شما هم از جمله افرادی هستید که از مرورگر محبوب فایرفاکس استفاده می کنند؟! از این افزونه مطمئنا لذت خواهید برد.

۱۷- Google Base

محتوای پژوهشی خود را در وب بارگذاری و آن را با جهانیان به اشتراک بگذارید. لذت به اشتراک گذاری همواره با یادگیری همراه است.

۱۸- Google Web Accelerator

امکانی ویژه از گوگل که با استفاده از آن می توانید سرعت دسترسی خود را به صفحات وب افزایش دهید.

۱۹- Google Docs

یک امکان عالی دیگر از گوگل برای ایجاد و مدیریت آنلاین مستندات شما، با قابلیت تنظیمات و شخصی سازی هر چه بیشتر و البته به اشتراک گذاری آن در بین گروه های کاربری.

۲۰- Google Send to Phone

یکی از برترین سرویس های ارسال پیامک از طریق وب به تلفن های همراه که البته فقط در ایالات متحده قابل استفاده است و به درد کاربران وطنی نمی خورد.

۲۱- Google Voice

برقراری ارتباطات با تمامی نقاط دنیا با ارزانترین روش ممکن یکی از موضوعاتی است که در پیشبرد پروژه های تحقیقاتی بسیار تاثیر گذار است. استفاده از این سرویس اگر چه بهترین و در دسترس ترین سرویس موجود در وب نیست و در حال حاضر صرفا به کاربران ایالت متحده سرویس می دهد، اما با توجه به امکانات عالی و البته پشتیبانی غول دنیای وب در پشت سرش رقیبی سرشناس برای فعالین این حوزه در آینده بشمار خواهد رفت.

۲۲- Google Sites

تا به حال به این فکر کرده اید که برای عرضه و اشتراک مطالب خود در قالب یک تیم پروژه با افرادی که دور از آن ها زندگی می کنید، استفاده از یک سایت می تواند روش سودمند برای تعامل بین اعضای تیم باشد. خوب اگر دوست دارید با کمترین سواد فنی یک محیط تعاملی جذاب داشته باشید، همین الان دست بکار بشوید و سایت خود را راه اندازی کنید.

۲۳- Google GTalk

این یکی را دیگر همه شما می شناسید، یک امکان ابتدایی با کارکردهای فوق العاده! برقراری یک ارتباط چند رسانه ای با هر نقطه از دنیا بدون شک راه حلی ارزان و مطمئن برای تبادل اطلاعات علمی شما خواهد بود.

۲۴- Google Pinyin IME

محصول خاص برای افراد خاص. اگر چه این یکی از تاثیرگذارترین ابزار برقراری ارتباط در چین محسوب می شود و به نوعی یکی از پرکاربردترین محصولات گوگلی اما در صورتی برای شما مفید واقع می شود که پروژه های تحقیقاتی شما به نوعی با بزرگترین صنعت رو به رشد دنیا در ارتباط باشد، بهترین راه حل برای برقراری ارتباط شما با دنیای زبان چینی و مترجمی که نیازهای زبانی شما را تا حدودی رفع می کند.

۲۵- Google Babelplex

اگر چه آخرین ابزار معرفی شده ما برای گوگل نیست ولی گوگل به خوبی از آن استفاده می کند. یک ابزار مترجم قوی برای واژگان تخصصی که بیش از ۲۹ زبان زنده دنیا را پشتیبانی می کند.