در کنار جستجو سایتهایی هم هستند که همیشه سعی می کنیم محتوی آنها را مطالعه کنیم و به آنها علاقه مند هستیم. بعضی از این سایتها هم برای ما حکم مرجع دارند و برای رفع بعضی از سوالاتمان به آنها رجوع می کنیم.

در این میان یک مشکل وجود دارد و آن هم زمانی است که می خواهیم به دنبال موضوعی تنها در سایتهای مورد علاقه خود بگردیم. هر کدام از این سایتها تنها امکان جستجو در وبلاگ و یا همان سایت را دارند در نتیجه باید به تک تک این سایتها رجوع کرده و عبارت مورد نظر خود را جستجو کنیم. همانطور که می بینید این کار بسیار وقت گیر و نا کارآمد است. اما از آنجا که در اینترنت هیچ غیر ممکنی وجود ندارد می خواهم به شما راهی را نشان دهم تا بتوانید یک موتور جستجوی اختصاصی برای جستجو در مجموعه سایتهای مورد علاقه خود بسازید. برای انجام این کار نیازی به دانستن اطلاعات فنی نیست، اگر از اینترنت استفاده می کنید قطعا خواهید توانست برای خود یک موتور جستجو بسازید. برای ساخت موتور جستجوی اختصاصی از سرویسی که گوگل ارائه می کند استفاده خواهیم کرد لذا می توانید به کیفیت نتایج ارائه شده اطمینان کامل داشته باشید. نام این سرویس Google Custom Search است. برای شروع به سایت این سرویس مراجعه کنید. با کلیک بر روی دکمه آبی رنگ Create a custom search engine کار را آغاز می کنیم. تمام کار در دو مرحله انجام می شود. در مرحکه اول

Click here to view the original image of 505x485px and 78KB.

فرم پیش رو را باید پر کنید. موتور جستجوی شما باید یک نام داشته باشد پس نام آنرا در اولین فیلد نمایش داده شد تایپ کنید. سپس یک شرح مختصری هم در باره این موتور جستجو در قسمت description وارد کنید. انتخاب زبان مورد سوم است که باید آنرا مشخص کنید. البته فعلا در این لیست زبان فارسی وجود ندارد به همین علت می توانید زبان انگلیسی را انتخاب کنید. این زبان، تنها مربوط به ظاهر یا همان رابط کاربری موتور جستجو است و ربطی به زبان نتایج جستجو ندارد.

سپس باید مشخص کنید که می خواهید این موتور جستجو در کجا به دنبال عبارت مورد نظر شما بپردازد. اگر گزینه Only sites I select را انتخاب کنید، موتور جستجوی شما تنها در میان سایتهایی که شما تعیین کرده اید جستجو خواهد کرد (در ادامه روش افزودن سایتها را خواهید خواند). اگر هم گزینه The entire web, but emphasize sites I select را انتخاب کنید، موتور جستجو در تمام وب جستجو خواهد کرد اما تمرکز بیشتر بر روی سایتهایی خواهد بود که شما معین کرده اید. حالا به قسمت جالب ماجرا می رسیم و آن هم تعیین سایتهایی است که می خواهیم در آنها جستجو انجام شود. کافیست آدرس این سایتها را در قسمت Sites to search وارد کنید. برای جستجو فقط در یک صفحه از سایت آدرس را به شکل www.mysite.com/mypage.htmlوارد کنید. بدین ترتیب موتور جستجو تنها در صفحه mypage.htm جستجو خواهد کرد. برای جستجو در تمام سایت آدرس را به شکل */www.mysite.comوارد کنید. برای جستجو در بخشهایی از یک سایت از فرمت * www.mysite.com/*aboutاستفاده کنید. با این فرمت موتور جستجوی شما تنها فایلهایی را شامل می شود که عبارت about در نام آنها وجود داشته باشد. برای جستجو در تمام دامین از فرمت mydomain.com.* استفاده کنید. در صورتیکه آدرس سایت را به شکل mydomain.comوارد کنید، این آدرس به صورت خودکار به فرمت * /.mydomain.com.* تبدیل می شود. دست آخر هم گزینه I have read and agree to the Terms of Service را انتخاب کرده و بر روی Next کلیک کنید. در مرحله دوم می توانید موتور جستجوی ساخته شده را امتحان کنید و در نهایت می توانید برای اتمام کار بر روی گزینه Finish کلیک کنید. حالا شما یک موتور جستجو دارید که البته لینک آن هم برایتان ارسال می شود. از این پس می توانید برای جستجو در محدوده سایتهای مورد علاقه خود از این موتور جستجو استفاده کنید و یا برای جستجو در مورد موضوعات مختلف و تخصصی یک موتور جستجو بسازید.  برای مثال من برای جستجو در مورد موضوع “رابط کاربری” یا همان “User interface” یک موتور جستجو درست کرده ام. ۸ سایت را که پرهام عزیز در قالب یک بسته فید به اشتراک گذاشته بود را به این موتور جستجو اضافه کرده ام و شما می توانید برای جستجو درباره “رابط کاربری” از این موتور جستجو استفاده کنید.

حالا وقت آن رسیده است که شما هم یک موتور جستجوی اختصاصی برای خودتان درست کنید.