گوگل آنالیتیک بسیار قوی‌تری از چیزی است که افراد در نظر می‌گیرند. بر عکس باور عمومی، این ابزار می‌تواند اکثر کارهایی که سایر ابزار پیشرفته آنالیتیک انجام می‌دهند، را بدون هیچ عیبی انجام دهد. تنها فرق این است که گوگل آنالیتیک مجانی است.

بسیاری از طراحان و توسعه دهندگان وب در مورد محدودیت‌های گوگل آنالیتیک شکایت می‌کنند. در یک نگاه مختصر، به نظر نمی‌رسد که این ابزار، مانند سایر بسته‌های آنالیتیک دیگر، قدرت زیادی داشته باشد؛ زیرا به شما اجازه نمی‌دهد لینک‌های خروجی خود را ردیابی کرده و یا اینکه داده‌ها را به صورت همزمان ببینید.  بنابراین، توسعه دهندگان وب دوست دارند از محصولات پولی مثل Clicky و Mint استفاده کنند. اما این خدمات بسیار گران قیمت هستند، مخصوصا اگر پروژه اینترنتی شما هنوز به فاز درآمدزایی نرسیده باشد. همین‌طور، با اینکه، این ابزارها بعضی از محدودیت‌های گوگل آنالیتیک را ندارند، اما بعضی از خصوصیات گوگل آنالیتیک، بسیار بهتر از تمام این ابزار است، مثلا قابلیت ردیابی AdWords  و Adsense.

برای اطلاعات کسانی که نمی‌دانند، گوگل آنالیتیک، ابزار آماردهی وب است که به شما اطلاعاتی در مورد تعداد افراد بازدیدکننده از سایت، صفحات مشاهده شده، و محل ارجاع ترافیک به سایت را ارائه می‌کند. این ابزار مجانی بوده و با قرار دادن یک کد جاوا اسکرپیت در کد HTML فعال می‌شود. وقتی کسی از صفحه شما بازدید کند، این برنامه نیز لود می‌شود.

اما این تنها ظاهر کار است: این ابزار به شما اجازه می دهد کمپین‌ها، اهداف،  قیف‌ها و گزارشاتی خاص را بسازید. این ابزار به شما داده‌های قابل عملکرد و  اسکوپ‌های کلیدی در مورد داده‌های توصیفی دیگر ارائه می‌کند. اکثر افراد آنالیتیک خود را تنظیم می‌کنند، اما نمی‌توانند داده‌ها را بیرون کشیده و فرصتی طلایی برای بهینه‌سازی سایت خود را از دست می‌دهند. هر بار که شما، ساختار  یا طراحی وب سایت خود را عوض می‌کنید، بسته آنالیتیک وب به شما می‌گوید که باید کدام قسمت‌ها عوض شده (و کجا باید کاملا تغییر پیدا کند). با استفاده از قابلیت‌های پیشرفته گوگل آنالیتیک، نه تنها دلیلی برای پرداختن پول برای سایر بسته‌های آنالیتیک نخواهید داشت، بلکه می‌توانید مخاطب خود را درک کرده و کاری با سایت خود کنید که رقبایتان توانایی انجام آن را  ندارند.

در بخش زیر، ۶ قابلیت پیشرفته بیان می‌شود که شما می‌توانید برای ارتقای گوگل آنالیتیک و تصمیم‌گیری مبتنی بر داده، از آنها استفاده کنید.