Live Migrationبرای Virtual Machine ها در VMware از یک سرور فیزیکی به سرور فیزیکی دیگر با استفاده از قابلیت VMotion بر اساس و پایه سه تکنولوژی انجام می شود که این سه تکنولوژی روش و مبانی کاری VMotion می باشد. اولین تکنیک یا تکنولوژی که استفاده می شود این است که وضعیت کل Virtual Machine یا به لفظ فنی Entire State کل VM در قالب کپسول های فایل یا بهتر بگوییم بلوک هایی از فایل بر روی یک دستگاه ذخیره سازی تحت شبکه مثل SAN های Fiber Channel یا ISCSI یا یک دستگاه NAS ذخیره می شوند. قابلیت VStorage VMFS ای که در VMware وجود دارد این امکان را به چندین VMware ESXi مختلف می دهد که بتوانند بصورت همزمان به فایل های یک Virtual Machine دسترسی پیدا کنند ، یعنی دو ESXi می توانند همزمان یک فایل VMDK را داشته باشند و به آنها دسترسی پیدا کنند. تکنیک دوم که بسیار مهمتر است انتقال محتویات حافظه RAM و فایل های در حال اجرای سیستم است که در Virtual Machine وجود دارد ، این فایل ها و محتویات RAM با استفاده از یک شبکه با سرعت بالا ( High Speed Network ) در مقصد ذخیره می شوند ، اینکار دقیقا همان چیزی است که باعث می شود شما بتوانید در سریعترین زمان ممکن بین Virtual Machine مبدا و Virtual Machine مقصد عملات Switch را انجام دهید.

VMotion فرآیند انتقال اطلاعات حافظه را از دید کاربران مخفی نگه می دارد ، زمانیکه کل اطلاعات موجود در حافظه و کل System State یا اطلاعات هارد دیسک بصورت کامل روی ESXi مقصد کپی شد ، VMotion سرور Virtual Machine مبدا را در حالت تعلیق در میاورد و آخرین اطلاعات برداشت شده از حافظه RAM را روی حافظه ESXi مقصد کپی می کند و سپس Virtual Machine را در Host جدید اجرا می کند . به یک نکته توجه کنید که معمولا زمانیکه شما از VMotion استفاده می کنید از Shared Storage استفاده می کنید یعنی فایلهای VM در واقع تغییر محل نمی دهند فقط سرور میزبان آنها تغییر می کند هر چند زمانیکه شما چندین Datastore در محل های مختلف داشته باشید فایل های هارد دیسک هم بایستی منتقل شوند ، دقت کنید که تمامی فرآیندی که شما ملاحظه کردید در یک محیط واقعی که از شبکه Gigabit Ethernet استفاده می کند کمتر از دو ثانیه زمان می برد. این دقیقا همان مدت زمانی است که شما نیاز دارید تا نام نویسنده و منبع انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران را در انتهای متن ذکر کنید.

سومین تکنیکی که VMotion استفاده می کند این است که حتی شبکه ای که Virtual Machine شما در آن قرار گرفته شده است را نیز مجازی می کند ، اینکار باعث می شود که با حرکت کردن Virtual Machine در بین ESXi ها ساختار شبکه آن تغییری نکند و از نظر شبکه سرور ثابت باقی بماند ، توجه کنید که VMotion به MAC Address نیز به عنوان قسمتی از فرآیند نگاه می کند و آن را نیز Virtual می کند. زمانیکه ماشین مقصد فعال شد ، VMotion روتر شبکه را برای اطمینان از اینکه محل جدید فیزیکی سرور و MAC Address آن قابل دسترس است Ping می کند ، زمانیکه تمام این مراحل طی شد یعنی فایل ها جابجا شدند ، محتویات حافظه جابجا شدند ، شبکه شناسایی شد و سرور فعال شد به این مطلب پی می برید که در این فرآیند Downtime شما چیزی برابر صفر خواهد بود