کاربران عزیز سلام، حالتون خوب ؟ امیدوارم که سلامت باید. امروز میخوام درمورد ایندکس کردن سایت در موتور های جستجو صحبت کنم باماهمراه باشید.در صورتیکه شما یک سایت تجاری جدید با جوملا ایجاد کرده باشید. چگونه می‌توانید از ترافیک موتورهای جستجو استفاده کنید؟

چند کاری که می‌توانید انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که گوگل و دیگر موتورهای جستجو در حال رصد کردن صفحات سایت شما باشند استفاده از کلمات کلیدی است.

شما باید مطمئن شوید که صفحات سایت شما توسط عنکبوت موتور جستجو برای ایندکس شدن قابل دسترسی است.

حالا شش گام برای ایندکس شدن سایت شما توسط گوگل و سایر موتورهای جستجو در زیر بیان می‌شود.
چرا ایندکس شدن توسط موتورهای جستجو مهم است؟

صفحات سایت خود را در گوگل و سایر موتورهای جستجو بعنوان اولین گام برای گرفتن ترافیک با ارزش برای سایت ایندکس نمایید. عنکبوت موتور جستجو بطور ادامه دار با خزیدن در صفحات وب در جستجوی صفحات جدید و به روز شده است. مدت زمانی طول می‌کشد تا عنکبوت مواردی را پیدا کند که آنهم به تعدادی از عوامل بستگی دارد که مهم‌ترین آن رئوس مطالب هستند.

در این مراحل اطمینان حاصل می‌شود که موتورهای جستجو تمام صفحات سایت شما را پیدا می‌کند و به سرعت ایندکس شدن صفحات را افزایش می‌دهد.

ایندکس شدن بسیار مهم است برای گرفتن صفحات سایت در موتورهای جستجو کلمات کلیدی مرتبط باید قرار گیرد. این امر منجر به افزایش ترافیک مربوط به وب سایت شده و کاربران به نوبه خود بهتر می‌دانند با توجه به مواردی که شما نوشتید به دنبال چه چیزی هستند.
لینک‌ها کلیدی هستند

قبل از انجام هر کار دیگری، شما نیاز دارید تا درک کنید که تنها راه استفاده یک موتور جستجو صفحات شما است در صورتیکه برای هر صفحه یک لینک وجود داشته باشد، عنکبوت‌ها لینک‌ها را دنبال می‌کنند. به این ترتیب، سایت بدون مشکل ایندکس خواهد شد اگر صفحات شما فعال باشند فقط از طریق جستجو در دسترس هستند.

یک وبلاگ یا هر بخشی ، تا زمانی که یک لینک به هر کدام از این مقالات در هر جایی وجود داشته باشد انجام خواهد داد و عنکبوت آن را پیدا خواهد کرد.

شما لازم نیست یک لینک جداگانه با مدیر منو به طور مستقیم برای هر مقاله ایجاد کنید.
قالب شما یک تفاوت را می‌سازد

اگر شما به یک موتور جستجوی خوب نیاز دارید شما نیاز به یک قالب با موتور جستجو کاربرپسند دارید. این به چه معنی است؟

به طور خلاصه، به این معنی است که قالب باید:

بتوان بدون استفاده از جدول با استفاده از DIVs و CSS استایل را ایجاد نمود.
بدون استفاده از تگ تیبل در ساختار قالب مطالب
مطالب و محتوا قبل از منو و یا حتی سایدبار لود می شود (این قابلیت کمک می کند که محتوا حتی الامکان قبل از هر چیزی لود شود).
بازگردانی HTML و CSS معتبر در خروجی

اگر شما قالب تجاری از شرکت‌های معتبر ارائه دهنده قالب خریده باشید، خواهید دید بسیاری از قالب‌های برای موتور جستجو کاربر پسند هستند. این کار می‌تواند تاثیر بسیار زیادی را بر روی سایت برای ایندکس بهتر بنماید. قالب بهتر، موتور جستجو آسان تر می‌تواند مطالب خود را انتخاب کند.

چانچه از قالب رایگان استفاده می‌کنید لطفا به موارد فوق دقت کنید، زیرا گاهی اوقات برای سایت حرفه‌ای جهت کسب و کار استفاده از یک قالب تجاری ارزشمندتر است زیرا که شما به موتور جستجوی کاربرپسند نیاز دارید.
ایجاد نقشه برای کاربران و موتورهای جستجو

نقشه سایت XML می‌باشد، در حالت ایده آل، یک فایل XML است که حاوی پیوندهایی به هر صفحه را در سایت نمایش می‌دهد. من با استفاده از افزونهXmap برای ایجاد نقشه سایت جوملا اقدام کنید. (HTML برای کاربران و XML برای موتورهای جستجو).

توجه: XMap با استفاده از منوها برای ایجاد نقشه‌ها عمل می‌کند، بنابراین صفحات شما باید قابل دسترسی از طریق منو به طور مستقیم و یا از طریق بخش یا بلاگ برای نمایش باشد.
ثبت سایت با ابزار گوگل وبمستر

ابزار گوگل وب مستر مکانی برای وب مسترها جهت مدیریت وب سایت خود در ارتباط با گوگل است. اگر شما دارای یک حساب گوگل هستید، ابزار وب مستر گوگل کاملا رایگان است. شما می‌توانید ایندکس سایت خود را بررسی کرده نقشه XML سایت خود را ارائه نمایید وRobots.txt را آزمایش نمایید. با این حال، مهم ترین چیز این است که به ارائه نقشه XML سایت خود در گوگل اقدام نمایید.

آدرس نقشه سایت هنگام استفاده از Xmap به طور معمول شبیه به زیر خواهد بود:

http://www.joomlafarsi.com/component/option,com_xmap/lang,en/no_html,1/sitemap,1/view,xml/

ارائه نقشه سایت XML برای انجام این کار بسیار آسان است.آن را برای گوگل انتخاب کنید تا نقشه بعد از چند ساعت ارسال شود.
استفاده از robots.txt برای ارائه

نقل قول از سایت sitemaps.org:

شما می‌توانید محل نقشه‌ها را با استفاده از فایل Robots.txt مشخص کنید. برای انجام این کار، به سادگی خط زیر را به آدرس نقشه سایت اضافه کنید:

Sitemap: http://www.yoursite.com/sitemap.xml

این دستور مستقل از خط عامل کاربر است، بنابراین مهم نیست که در کجای فایل شما است. شما به لیست منحصر به فرد لیست شده فایل ایندکس نقشه سایت نیازی ندارید.

شما می‌توانید بیش از یک فایل نقشه سایت در فایل Robots.txt را مشخص کنید.

بنابراین، علاوه بر ارائه نقشه XML سایت، شما می‌توانید چیزی شبیه به زیر را به فایل Robots.txt خود در پوشه ریشه نصب و راه اندازی جوملا وارد کنید:

http://www.joomlafarsi.com/component/option,com_xmap/lang,en/no_html,1/sitemap,1/view,xml/

شما می‌توانید لینک‌های نقشه سایت (HTML و XML) در قسمت تنظیمات Xmap انجام دهید.
بررسی کنید کدام صفحات ایندکس شده‌اند

برای چک کردن صفحات برای سایت شما در گوگل، جستجو برای زیر نمایه: سایت: www.yoursite.com (جایگزین yoursite.com با دامنه واقعی خود را وارد کنید.

برای چک کردن در یاهو، به آدرس http://siteexplorer.search.yahoo.com بروید و سایت خود را جستجو کنید.

همچنین شما متوجه خواهید شد که فهرست پیوندهای درونی سایت شما چیست.

جهت اطلاعات تکمیلی می‌توانید مقاله دیگری با همین موضوع را مطالعه کنید.

آموزش:بهینه‌سازی و ارتقاء رتبه سایت در موتورهای جستجو