چگونه تعداد دیدگاه در مقالات خود را افزایش دهیم؟

در سالهای اخیر بازاریابی بر اساس ایجاد محتوای با ارزش یا همان Content Marketing نقش مهمی را در بازاریابی دیجیتالی ایفا کرده است و وبلاگ ها نقشی اساسی درکمک به ارتقای این نوع از بازار یابی دارند. موارد زیادی برای موفقیت یک وبلاگ وجود دارد، اما بعد از این که مراحل جستجو، جمع آوری و ساماندهی مقاله خود را سپری کردید چگونه روند موفقیت خود را ارزیابی می کنید؟ البته شما می توانید با استفاده از ابزارهای آمارگیر سایت، میزان بازدیدکنندگان را اندازه گیری کنید اما پیش بینی درست درباره میزان موفقیت شما در بخش دیدگاه و درحقیقت در میزان فعالیت کاربران وبلاگ شما نهفته است.

در این مقاله ما به ۱۰ راه درست و کامل جهت افزایش فعالیت کاربران در وبلاگ شما و همچنین به معرفی بهترین ابزارهای کمک کننده در این راستا می پردازیم، اما قبل آن اجازه دهید درباره ی دلیل اهمیت فعالیت کاربران در موفقیت وبلاگ اشاره ای داشته باشیم.
اهمیت فعالیت کاربران در سایت چقدر است؟
فضایی برای گفتگو:

بخش نظرات در سایت، سد بین مولف و مخاطب را می شکند وباعث افزایش فعالیت کاربر می گردد، همچنین مخاطب را به طور مستقیم درگیر محتوا می کند.این کار برپایی یک مذاکره سالم و مثمرثمر را ترویج می دهد. از دید خوانندگان مطالب، بخش دیدگاه به آنها اجازه به اشتراک گذاری نظراتشان و فعالیت در وبلاگ را می دهد و آنها می توانند سوالات خود را در رابطه با موضوعاتی که با جستجو در گوگل به نتیجه نرسیده اند، مطرح کنند.

خلاصه اینکه، فعالیت کاربران در وبلاگ، صحبت تک نفره وبلاگ نویس را به یک مذاکره چند نفره تبدیل می کند و در نتیجه باعث افزایش فعالیت کاربران می شود.

تاثیر تعداد دیدگاه بر سئو:

در حال حاضر سندی در رابطه با تاثیر فعالیت کاربران در بهبود روند سئو وجود ندارد. هرچند اینطور به نظر می رسد که گوگل فعالیت سالم کاربران در سایت را در نظر می گیرد و ارسال دیدگاه تاثیر کوچکی در بهبود سئو سایت شما دارد. هنگامی که یک وبلاگ دارای تعداد زیادی دیدگاه از طرف افرادی است که پروفایل آنها در شبکه های اجتماعی تصدیق شده است، این خود دلیل محکمی است که وبلاگ، محتوای با ارزشی دارد و سزاوار کسب رتبه ای بالا در رتبه بندی گوگل است. علاوه بر آن ارسال هر دیدگاه جدید در صفحه شما موجب یک آپدیت یا بروزرسانی در محتوا میگردد که تازگی و طراوت مطالب شما از دید گوگل را تضمین میکند.

برای شناخت بهتر تاثیر محتوای تازه بر سئو و توصیه های گوگل در این رابطه به مقاله ای تحت عنوان توجه گوگل به محتوای تازه مراجعه نمایید.
افزایش چگالی کلمات کلیدی:

کلمات و عبارات کلیدی به کار رفته در دیدگاه ها می توانند رتبه شما را در آن کلمات کلیدی به کار رفته افزایش دهد، حتی اگر آن عبارت کلیدی در خود متن به کار نرفته باشد. به مثال زیر توجه کنید:

تاثیر تعداد دیدگاه بر سئو

این صفحه از سایت به دلیل کلمات کلیدی که در دیدگاه ها به کار رفته و اصلا در خود متن نبوده رتبه گرفته است، بخش پررنگ شده نشانگر کلمه کلیدی ایجاد شده در بخش دیدگاه ها است.
افزایش اعتبار سایت و نویسنده

فعالیت کاربران در سایت باعث افزایش تعامل آنها با شما می شود و در واقع رونق یافتن دیدگاه گذاری در وبلاگ شما باعث می شود که شما صمیمی، با هوش وقابل احترام نشان داده شوید وافزایش فعالیت کاربران، دیگران را ترغیب به ملحق شدن به گروه شما می کند.

حال شما می دانید که چرا افزایش فعالیت کاربران باعث بهبود روند موفقیت شما می شود، بنابراین اجازه دهید به این موضوع که چگونه باعث افزایش فعالیت کاربران شویم بپردازیم.
۱۰ توصیه  برای افزایش فعالیت کاربران در بخش نظرات
وضعیت سئو سایت را بهبود دهید

به منظور فعالیت کاربران در وب سایت ابتدا کاربران باید قادر باشند تا وبلاگ شما را بیابند. مطمئن شوید که مطالب شما در ایندکس گوگل قرار گرفته است و تمام فاکتور های رتبه گیری را رعایت کرده اید. به منظور فراگیری بیشتر در باره ی روش های بهبود رتبه وبلاگ، مقاله های موجود در بخش آموزش سئو مطالب رجیران را بدقت مطالعه فرمایید.

علاوه بر آن شما می بایست وبلاگ خود را در شبکه های اجتماعی نیز ارتقاء دهید زیرا به طور حتم مخاطبان شما شبکه های اجتماعی را به خوبی درک می کنند. معرفی محصولات شما به افراد مرتبط با موضوع تان باعث می شود تا دیدگاه های مثمرثمر زیادی دریافت کنید.
تنظیمات بخش دیدگاه وبلاگ خود را بررسی کنید

اگر شما از وردپرس، بلاگر ویا هر cms دیگری استفاده می کنید مطمئن شوید که تنظیمات شما به کاربران اجازه ارسال دیدگاه می دهد. تصویر زیر نمونه ای از تنظیمات بخش نظرات در ورد پرس را نمایش می دهد.

تنظیمات ارسال دیدگاه در وردپرس

در تصویر بالا ما با انجام تنظیمات به کاربران سایت اجازه ارسال دیدگاه می دهیم و شرکت در گفتگو را برای افراد ساده می کنیم، اما احتیاجی به فعال کردن گزینه هایی مبنی بر رجیستر کردن و لاگ این کردن نمی باشد. درخواست اطلاعات اضافی و شخصی از کاربران هنگام ارسال دیدگاه موجب کاهش تعداد نظرات ارسالی در سایت خواهد شد.

بعضی وبلاگ ها همچون بلاگسیما از ابزار CAPTCHA برای تصدیق اینکه کاربر انسان است و نه ماشین استفاده می کنند، هرچند که این کار همیشه توصیه نمی شود چرا که ممکن است کاربر حوصله و صبر کافی برای وارد کردن اعداد و حروف نا مشخص را نداشته باشد، بنابراین CAPTCHA و ابزار تصدیقی از این قبیل ممکن است خوانندگان واقعی را دور کند. اگر به استفاده از این روش اصرار دارید حتما از نمونه های ساده تر مانند جمع یا ضرب دو عدد استفاده کنید. برای آشنایی با سیستم مقابله با اسپم و تاریخچه آن مقاله کپچا چیست و چه کاربردهایی دارد را مطالعه کنید.
بخش نظرات وبلاگ خود را مدیریت کنید

مهم است که دیدگاه ها مدیریت شوند در غیر اینصورت اسپم ها با لینک های نامرتبط در وبلاگ شما قرار می گیرند و اگر اینگونه دیدگاه ها بدون مدیریت باقی بمانند ممکن است مخاطبان واقعی شما را آزرده کنند. دیدگاه زیر نمونه ای از یک اسپم است که در دید اول ممکن است یک دیدگاه واقعی به نظر برسد اما نکته اینجا است که دیدگاه ارسالی ربطی با موضوع مورد نظر نداشته است و هیچ ارزشی برای خوانندگان مقاله نخواهد داشت، بنابراین فورا آن را پاک می کنیم.

نمونه دیدگاه اسپم

بسته به میزان بازدیدکنندگان سایت خود، دیدگاه ها را هفته به هفته یا ماهیانه بررسی کنید و مطمئن شوید که دیدگاه های اسپم و لینک های نا مرتبط را بدون هیچ تاخیری از صفحه وبلاگ خود پاک کرده اید.
اجازه انتشار لینک های واقعی را بدهید

گاهی اوقات ممکن است دیدگاه گذاران حقیقی لینکی مرتبط در سایت شما قرار دهند، آیا این گونه لینک ها بر اعتبار سایت شما هم تاثیری دارد؟ بله، آیا می بایست اجازه انتشار اینگونه لینک ها را در وبلاگ خود بدهیم؟ بله

لینکی مرتبط با موضوع شما و مفید برای خوانندگان شما تاثیر کوچکی بر روی اعتبار سایت شما دارد، با برداشتن اینگونه لینک ها از روی صفحه وبلاگ خود، کاربر را از دیدگاه گذاری های مجدد دلسرد می کنید. اگر برثابت نگه داشتن اعتبار سایت خود خیلی حساس هستید می توانید لینک هایی که در سایت شما قرار می گیرد را نوفالو کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله معرفی نوفالو و دلایل استفاده از آن مراجعه کنید.

مثال زیر یک دیدگاه با لینک مرتبط با موضوع است که ما آن را دست نخورده نگه داشته ایم.

قرار دادن لینک در دیدگاه
از مخاطبان خود درخواست کنید نظرات خود را بیان کنند

از کاربران بخواهید تا دیدگاه خود را ارسال کنند واز اینکه مستقیما از آنها بخواهید که نظرات و بازخوردشان را برای شما ارسال کنند، مضطرب و شرمنده نباشید.

وبلاگ مکانی برای به اشتراک گذاری دانسته های افراد است اما شما باید کاربران را تشویق به اشتراک گذاری دانسته هایشان کنید. ممکن است شما خود فردی خبره باشید اما با روی گشاده رفتار کنید تا کاربران شما را قابل نزدیک شدن و دستیافتنی ببینند. برای مثال شما متنی مبنی بر ده روش برای افزایش فعالیت کاربران در سایت می نویسید، ممکن است شما هر توصیه ای را که برای افزایش فعالیت کاربران لازم است را ارائه کرده باشید اما فروتن باشید و از آنان بخواهید تجربیاتشان و همچنین اگر مطالب بیشتری به ذهن شان می رسد با شما در میان بگذارند.

درخواست از کاربران برای ارسال دیدگاه

شما می توانید نحوه درخواست ما را از کاربران سایت رجیران جهت دیدگاه گذاری که در آخر هر مقاله وجود دارد مشاهده کنید، همچنین در اینجا به چند توصیه برای درخواست از فعالیت کاربران اشاره شده است:

می توانید با سوال شروع کنید (به نظر شما عداد دیدگاه یک مقاله بر سئوی آن تاثیرگذار است؟)

لحن بیانتان دوستانه و متواضع باشد
درخواست خود را در آخر هر پست قرار دهید و با ضخیم کردن متن آن، نوشته تان را در چشم قرار دهید.
سوالات خود را بر اساس موضوع مقاله و خوانندگان آن طراحی کنید.
سوالات تان ساده و مختصر باشد.

به دیدگاه ها ی ارسال شده پاسخ دهید

این بخش در ادامه مبحث مدیریت دیدگاه ها قرار دارد. زمانی که شما به مدیریت دیدگاه ها می پردازید، زمانی را هم برای پاسخ گویی به نظرات، سوالات و بازخوردهای مخاطبانتان اختصاص دهید. اگر مخاطبان شما بدانند که پاسخ دیدگاه هایی را که ارسال می کنند دریافت خواهند کرد به انتشار افکارشان در وبلاگ شما ادامه می دهند.

به عنوان یک متخصص، این وظیفه شما است که به سوالات پاسخ دهید، اگر پاسخ سوال در یکی دیگر از پست های شما قرار دارد لینک آن را بین مخاطبانتان به اشتراک بگذارید. دیدگاه ها به شما اجازه می دهند تا در بحث ها شرکت کنید و اطلاعات بیشتری در اختیار مخاطبانتان بگذارید. سعی کنید پاسخ های شما بطور کامل پاسخ گوی سوالات کاربران باشد و از پاسخ های کوتاه و سطحی پرهیز کنید، شما در مقابل مطالب ارسالی خود مسئول هستید. تصویر زیر نمونه ای از پاسخ به دیدگاه های ارسال شده است.

زمانی که یک بازخورد مثبت از مخاطب خود دریافت می کنید از مخاطب خود قدردانی کنید، فرض کنید که او زمانی را صرف کرده و برای شما دیدگاه ارسال کرده است و شما در پاسخ فقط بخواهید که آن را بخوانید و از آن بگذرید، این کار منصفانه نیست پس پاسخ کاربر را بدهید و بخاطر دیدگاهش از او تشکر کنید.

پاسخ گویی به نظرات مثبت کاربران

در مورد بازخوردهای منفی کمی نمک وارد قضیه کنید و در پاسخ به انتقاد کاربران از حس شوخ طبعی استفاده کنید و پاسخ آنها را با نیش و کنایه ویا گستاخانه جواب ندهید چرا که هر فردی اجازه دارد نظر خود را بگوید و اگر کسی ایراد مقاله تان را به شما گوش زد کرد دوباره آن را چک کنید و از کاربری که اشتباه شما را به شما یادآوری کرده به خاطر توجهش تشکر کنید.

نحوه پاسخ گویی شما به کاربرانتان در حسی که به شما پیدا می کنند تاثیر گذار است و حتی نحوه پاسخ گویی شما مشخص می کند که آیا آنان باز هم به سایت شما مراجعه می کنند یا خیر.
یک مکالمه به منظور افزایش فعالت کاربران آغاز کنید

اغلب دیدگاه ها یک و یا حداکثر دو پاسخ گویی دارند، اما اگر می خواهید که مخاطبانتان تشویق به دیدگاه گذاری شوند یک مکالمه را با آنها آغاز کنید و یک موضوع در دیدگاه هایتان به راه بیندازید.

همانطور که در با دوستانتان به تعامل می پردازید، در پاسخ گویی به دیدگاه ها ی ارسالی تان نیز رفتار کنید. زمانی که پاسخ کاربر خود را می دهید، در پایان پاسخ خود، از او سوالی مرتبط با موضوع مورد بحث خود بپرسید تا به ادامه فعالیت کاربر افزوده شود. همچنین امکان دارد که شانسی داشته باشید و کاربران دیگر هم پاسخی برای سوالات شما داشته باشند و در بحث شما شرکت کنند.

داغ کردن بحث در نظرات وبلاگ
به کاربران فعال در ماه جوایزی اهدا کنید

اگر از تعداد دیدگاه های ارسالی در وبلاگ خود رضایت ندارید، به کاربران خود جهت دیدگاه گذاری انگیزه دهید. برخی از وبلاگ نویسان کاربرانی که بیشترین دیدگاه را ارسال می کنند را انتخاب می کنند و برای آنها جوایزی برای قدر دانی در نظر می گیرند

اگر شما امکان هدیه دادن را ندارید، می توانید بایک تشکر از آنها در سایت و یا شبکه اجتماعی تان حمایت کنید. اگر آنها از توییتر استفاده می کنند، شما هم می توانید از همان شبکه اجتماعی برای تشکر از آنها استفاده کنید. قدر دانی کردن از کاربران سایت به طور منظم، آنها را ترغیب به ارسال دیدگاه های بیشتر می کند.
دوستان و همکارنتان را نیز درگیر ارسال دیدگاه کنید

گرفتن اولین دیدگاه سخت ترین بخش کار است، خواننده مقاله شما ممکن است واقعا از آن لذت برده باشد و امکان دارد نظرات زیادی برای به اشتراک گذاری آن با شما داشته باشد اما به دلیل اینکه هنوز کسی دیدگاهی برای مقاله مورد نظر ارسال نکرده است ممکن است برای ارسال دیدگاه خود دست نگه دارد! چراکه که این یک عارضه ی همگانی است که هیچ کس نمی خواهد اولین نفر باشد.

برای رفع این مشکل از دوستان و یا همکاران خود بخواهید که پست شما را بخوانند و نظری مرتبط با موضوع ارسال کنند تا یخ خوانندگانی که تمایل دارند در رابطه با موضوع صحبتی داشته باشند آب شود.

گزینه ای با عنوان عضویت در خبرنامه قرار دهید

و در آخر گزینه ای با عنوان عضویت در خبر نامه اضافه کنید و آن را در مکانی برجسته و قابل دید قرار دهید.

در اینصورت حتی کسانی که تا به حال برای مقالات شما دیدگاهی ارسال نکرده اند، از مقالات جدید شما باخبر می شوند و آنها را می خوانند و ممکن است شانسی برای دیدگاه گذاری اینگونه افراد در مقالات جدید خود داشته باشید و این خود باعث افزایش فعالیت کاربران سایت شما می شود. برای ایجاد انگیزه در افراد برای عضویت در خبر نامه شما می توانید به آنها امکاناتی مانند ویدئو های آموزشی و کتاب الکترونیکی پس از عضویت شان در خبرنامه را بدهید؛ به یاد داشته باشید که وبلاگ مکانی برای اطلاعات دادن و اطلاعات گرفتن است.

تشویق کاربران به عضویت در خبرنامه سایت

مهم است که به خاطر داشته باشید که عدم فعالیت کاربران در سایت به معنی این نیست که آنان قدردان زحمات شما نبوده اند و یا اصلا مقاله ی شما را نخوانده اند. شما فقط نیاز دارید که سایت خود را آماده ی پذیرا بودن برای کاربران خود و راحتی در تعامل کنید که در زیر به ذکر چند ابزار کمک کننده برای افزایش فعالیت کاربران در سایت پرداخته شده است.
ابزارهای ارسال دیدگاه گذاری درسایت یا وبلاگ

ابزار زیر مکملی برای افزایش فعالیت کاربران در سایت هستند:
ارسال دیدگاه با CommentLuv

CommentLuv یک افزونه ی وردپرس است که امکان لینک dofollow را به کاربر می دهد. شما می توانید تنظیماتی مبنی براینکه چه زمانی لینک dofollow شودانجام دهید، برای مثال بعد از پنجمین ارسال دیدگاه از یک شخص.علاوه بر آن اگر کاربر CommentLuv را دروبلاگ خود نصب کرده باشد: دیدگاه او لینک می شود به آخرین مقاله در سایت خودش که این به نوبه خود انگیزه ای برای دیدگاه گذاری کاربران می شود چراکه می دانند بعد از هر دیدگاه گذاری از کاربرن سایت او را بازدید خواهند کرد. این افزونه جهت فیلتر کردن دیدگاه های اسپم نیز کاربرد دارد. در حال حاضر نسخه رایگن افزونه CommentLuv در مخزن وردپرس موجود است.
ارسال دیدگاه با Disqus

Disqus بروی اغلب انواع وب سایت ها کار می کند و تنظیمات آن اجازه ی انتقال دیدگاه ها به یک سیستم یکپارچه را می دهد. همچنین Disqus امکان ارسال ایمیل برای شما در صورتی که کاربری برای شما دیدگاهی ارسال کرده باشد و یا پاسخ دیدگاه شما را داده باشد را نیز فراهم می کند و این ابزارشما را از طریق ایمیل باخبر می سازد. Disqus به شما امکان دسترسی مستقیم به رسانه اجتماعی را می دهد.ابزارهای دیدگاه گذاری زیادی وجود دارد که معروف ترین آنها شامل Livefyre, IntenseDebate و Facebook’s Comment Plugin می باشند.
سخن پایانی

این مقاله با بررسی دقیق بخش نظرات رجیران و سایت های گوناگون توسط مهندس بهاره سادات حسینی تهیه شده است، تلاش ما در رجیران برآن است که تعامل خوبی با شما خوانندگان عزیز برقرار کرده و تجربیات و اطلاعات خود را در قالب مقالاتی کامل و کاربردی در اختیار شما قرار دهیم. نظرات شما برای ما بسیار ارزشمند بوده و با صبر و خوشنودی پاسخ گوی تک تک آنها هستیم.

با انجام این ۱۰ مرحله، شما بدون شک افزایش فعالیت کاربران در سایت خود را مشاهده می کنید، هرچند وب سیما اطمینان دارد که شما بر اساس تجربیات خود ممکن است راه های بیشتری را پیشنهاد دهید و باعث خوشحالی ما می شود که از پیشنهادهای شما با خبر شویم. پس به ما اجازه دهید تا در بخش دیدگاه ها از نظرات و پیشنهادات شما مطلع شویم.