هر هفته وشاید هر روز تعداد زیادی قالب وردپرس به کاربران و طراحان وب عرضه میشه.اما آیا همهء این قالبها استاندارد های لازم رو داردن؟آیا از نظر کدنیسی بدون نقص هستند؟متاسفانه پاسخ منفی است.!!باید بگم که خیلی از این قالب ها از نظر کدنویسی مشکلات زیادی دارن و اصلا مطابق با استانداردهای لازم نیستند.

از جمله اشکالاتی که این قالب ها دارند میشه به کدنویسی غیر صحیح و غیراستاندارد,هماهنگ نبودن با مرورگرهای جدید,عدم پشتیبانی از امکانات جدید وردپرس ,سئوی خیلی ضعیف و………..و خیلی مسائل دیگر که در این قالب ها اصلاتوجهی بهشون نمیشه!در ادامهء این مطلب ۵ مورد از مواردی که شما باید انها را بدانید و آنها را روی قالب مورد نظرتان اعمال کنید تا قالبی با کیفیت خوب داشته باشید را برای شما جمع آوری کردهایم.با رجیران همراه باشید تا این موارد را با هم بررسی کنیم!

نکاتی مهم برای طراحی استاندارد قالب وردپرس

۱. رعایت کردن استانداردهای HTML/CSS در کدنویسی

همینطور که از تیتر معلوم است اولین قدم برای استاندارد این که یک قالب را استاندارد و با کیفیت کنیم,رعایت استانداردهای HTML/CSS در کدنویسی قالب است.

متاسفانه اکثر قالب هایی که در اینترت منتشر میشوند ازاستاندارهای W3C پیروی نمیکنند.این استانداردها در هنگام کدنویسی قالب باید رعایت شوند تا خروجی یک قالب کاملا بهینه و با کیفیت باشد تا در تمام مرورگرها بدون اشکال سایت باز شود و برای موتورهای جستجوگر هم بهینه باشد.در واقع اولین معیار برای با کیفیت بودن یک قالب کدنویسی بدون نقص و استاندارد آن است به گونه ای که سایت شما برای موتورهای جستجوگر ایندکس شود.

برای اینکه کدنویسی سایت خود را از نظر کدهای HTML5 HTML، XHTML  بررسی کنید میتوانید از سایت w3c استفاده کنید که ابزارهای خوبی برای آنالیز سایت شما دارد.

۲. رعایت استانداردهای برنامه نویسی کدهای وردپرس

همانطور که قبلا هم گفتیم وردپرس یک سیتم متن باز است که همین امرباعث میشه لیستی از کدها و استاندارد های پیاده سازی و توسعه را در خود داشته باشد.که به این سبک کدنویسی  conventional گفته میشود.و این یعنی قالب شمابرای حفظ هماهنگی میان نسخه های مختلف ,بیشترین سازگاری را دارد و در نگاه اول قالب شما از نظر کدنویسی بی نقص است.

مثلا برنامه نویسی استاندارد وردپرس به شما اجازه استفاده کدهای کوتاه شده PHP را نخواهد داد٬ برای مثال :‌

<? … ?> <?=$var?>

و شما موظف هستید که از کدهای کامل php استفاده کنید.به مثال زیر توجه کنید:

<?php $var; ?>

چه مرجعی بهتر از خود وردپرس!شما میتوانید برای این اینکه برنامه ای کامل و استاندارد بنویسید از خود وردپرس و مستندات آن استفاده کنید.

۳. هرگز تابع wp_head() وردپرس را فراموش نکنید

اگر به برنامه ء قالبهای وردپرس دقت کرده باشید در واقع اصل کدها و کدهای مهم دربین تگ های <head> و  </head> قرار میگیرند که میتوان به یکی از مهمترین توابع موجود بین این تگ یعنی تابع wp-head()  اشاره کرد.که شایدخیلی برای وردپرس کاران تازه کار تابع مهمی نباشد.اما نقش این تگ درمواقعی که پلاگین باید کدی را در هدر قالب شما قرار دهد پررنگ تر می‌شود . بدون این تگ خیلی از پلاگین ها ممکن است به دلیل کم بودن فایل های اجرا نشوند.

در فایل footer.php و تابع wp-footer() هم عملکردی مشابه بالا داریم.در واقع این تابع هم مثل تابعی که در بالا گفتیم عمل میکند.اما با یک تفاوت!و آن هم این که کدهای اجرایی این تابع در قسمت انتهایی سایت قرار میگیرند و اکثرا پلاگین های  محاسباتی  مانند Google analytics و بقیه از این تابع استفاده می‌کنند.

پس یادتانباشید که این توابع و کدها را هرگزفراموش نکنید و در برنامه نویسی قالبتان مدنظر قرار دهید.

۴. عدم استفاده از کدهای موجود در قالبهای دیگر

و اما یک اشتباه خیلی بزرگ و یک حرکت غیر حرفه ای در طراحی قالب وردپرس !!!!!!!

بعضی و البته بعضی از برنامه  نویسان برای اینکه در وقت خود صرفه جویی کنند از کدهایی که قبلا برای یک سایت دیگر نوشته اند استفاده میکنند و به اصطلاح خودمان عمله ناپسند copy& paste  را انجام میدهند.که این کار واقعا اشتباه بزرگی است.برای هر قالب باید کد مخصوص خودش نوشته شود حتی اگر قسمتی از برنامه و کد با کد قالب دیگر یکی و یکسان باشد نباید هرگز کده قالب ها در هم کپی شود.چرا که خروجی به شما یک قالب با کیفیت بسیار پایین میدهد.این موضوع را در فارسی سازی قالب ها هم بای مد نظر قرار دهید.چون  فارسی سازی کردن قالب ها باعث تولید کدهای اضافی در قالب سایت می شود که نتیجه آن بهم ریختگی و اشفتگی کد های سایت است.

۵. مطمئن شوید که قالب با نسخه های جدید وردپرس همخوانی دارد

ایا قلبی که میخواهید استفاده کنید تمام مواردو نکات بالا را رعایت کرده است!؟اگر پاسخ شما مثبت است حتما گمان میکنید که دیگر وقت آن رسیده که از قالب استفاده کنید و آن را در دنیای اینترنت قرار دهید.اما…….

قبل از هر اقدامی به یک سوال من پاسخ دهید؟؟!!

آیا مصمعن هستید که قالب شما با نسخهء جدید و آخرین ورژن وردپرس همخوانی دارد یا نه!اصلا میدانید که این قالبی که میخواهید استفاده کنید از نسخهء چند وردپرس پشتیبانی میکند؟اگر پاسختان منفی است من به شما افزونه ای را معرفی میکنم که با کمک آن بتوانید پاسخ پرسش های من را بدهید!

نام این افزونه هست:.Theme-Check plugin

در واقع این افزونه به شما کمک میکند تا قالب خود را با آخرین تنظیمات موجود در  وردپرس هماهنگ کنید و به شما اعلام میکند که آیا قالب شما با نسخه های دیگر وردپرس به خوبی کار میکند یا نه!

نصباین افزونه به راحتی انجام میشود مانند نصب هر افزونهءدیگری در وردپرس.ار با نصب مشکلی داشتید به مطلب نصب افزونه در وردپرس بروید تا مراحل کامل را ببینید.

این افزونه به شما کمک میکند  تا قالبی کاملا استاندارد داشته باشید و کدها و تابع هایی که به اشتباه استفاده کرده اید جلوگیری کند.

قالب های حرفه ای وردپرس حداقل این موارد را به طور کامل و جدی رعایت می کنند.

دوستان خوبم این هم از این آموزش!امیدوارم مفید واقع بشه.

اگر شما هم نکته ای مده نظر دارید و فکر میکنید چیزی رو از قلم انداختیم حتما در بخش کامنتها با ما به اشتراک بگذارید.

پیروز و شاد باشید