MS SQL Server MS SQL Server ۲۰۰۵

این نسخه اکتبر ۲۰۰۵ عرضه شد. یکی از ویژگی های مهم این نسخه علاوه بر پشتیبانی از پایگاه داده های رابطه ای، پشتیبانی از مدیریت داده های XML است. برای این منظور یک نوع داده ای xml تعریف شده است که هم می توان به عنوان نوع داده ای در ستون های جداول استفاده کرد و هم در Query ها از آن بهره برد. این نوع داده ابتدا به باینری تبدیل می شود و سپس ذخیره می شود. مفهوم ( CLR (Common Language Runtimeنیز در این نسخه معرفی گردید که موجب یکپارچگی با .Net Framework شد.

ویژگی های جدیدی هم برای کنترل خطا در اسکریپت نویسی ایجاد شد؛ برای مثال ساختار try / catch که کاربرد فراوانی در کنترل خطا در برنامه نویسی دارد، در این نسخه اضافه شد.

در کل، این نسخه تحول بزرگی در تولید نرم افزارهای مدیریت پایگاه داده های مایکروسافت ایجاد کرد. امنیت بالاتر، الگوریتم های بهینه برای ایندکس کردن و بسیاری از بهینه سازی های دیگر موجب شد بار دیگر MS SQL Server مورد توجه قرار گیرد و در میدان رقابت حرف های بیشتری برای گفتن داشته باشد.

توسعه دهندگان یک سرویس پک هم برای این نسخه عرضه کردند که در آن ویژگی Mirroring اضافه شد. با استفاده از Mirroring می توان اطلاعات دیتابیس را در سرور دیگری ذخیره کرد تا در صورت بروز هرگونه خرابی، اطلاعات سرور دیگر مورد استفاده قرار گیرد. این کار باعث بالارفتن قابلیت اطمینان دیتابیس می شود.