Morfik یک برنامه شامل ابزارهای طراحی ویژوال، کامپایلر و فریم ورک است که روی هم آنها را یک IDE مینامیم. محیط مورفیک برای توسعه برنامه های مبتنی بر آجاکس در زبان های سطح بالا مانند سی شارپ و جاوا و بیسیک و پاسکال شی گرا طراحی شده است و همچنین ابزارهایی برای طراحی صفحات وب، طراحی دیتابیس و اجرای کوئری دارد. (پشتیبانی از زبان جاوا فقط در ورژن ۱ برنامه وجود داشت و در ورژن دوم ، پشتیبانی جاوا به دلیل شباهت زیاد  سی شارپ با جاوا قطع شد)

اصول کار در مورفیک به این صورت است که شما فرمی شبیه win form طراحی و برنامه نویسی میکنید و سپس مورفیک، محیط گرافیکی برنامه ی شما را با کد های DHTML و کدهای نوشته شده را (برای سمت کلاینت) با کد javascript  جایگزین  میکند تا به برنامه ی قابل اجرا در مرورگر تبدیل شود.

مهم ترین ویژگی این IDE این است که از هر ۳ زبان سی شارپ، بیسیک و objective pascal پشتیبانی میکند و از برنامه های خود میتوانید برای محیط ویندوز و لینوکس خروجی بگیرید. کدهای نوشته شده به هر ۳ زبان، نهایتا به HTML و Javascript و CSS ترجمه میشوند و کدهای بخش سرور نیز به object pascal و نهایتا با استفاده از کامپایلر  FREE Pascal به کد باینری ترجمه میشوند. مورفیک به خوبی تشخیص میدهد که هر کد برای سمت کلاینت نوشته شده یا سمت سرور.

در ضمن مورفیک کتابخانه کاملی از ابزارهایی دارد که در هر ۳ زبان میتوانید از کلاس ها و فانکشن های آن استفاده کنید تا برنامه های web based بهتری تولید کنید. مورفیک امکان دیباگ کردن کدهای سمت سرور و سمت کلاینت را داراست. همچنین توانایی trace کردن تبادلات بین سرور و مرورگر از قابلیت های این برنامه میباشد.  کد نهایی شما برای اجرا روی یک سرور لینوکس، نیازمند دیتابیس fireBird و وب سرور آپاچی است