اگر اجرای برنامه Adobe Premiere مهمترین چیز در زندگی شما است یا می‌خواهید بازی Halo را انجام دهید لینوکس قارد به انجام آنها برای شما نیست، حداقل فعلاً. در حالی که بیشتر نرم‌افزار‌هایی که در ویندوز نصب می‌شوند به طریقی برای استفاده در لینوکس وجود دارند اما آن دسته از نرم‌افزارهایی که نیاز به استفاده از درایوهای سخت‌افزاری یا استفاده بسیار زیاد از قدرت کارت گرافیکی دارند در لینوکس موجود نیستند. اما برای هر چیز دیگری، لینوکس مطمئناً گزینه خوبی است.

برخلاف سیستم عامل‌های مکینتاش و ویندوز، لینوکس همانند هوا رایگان است و راه را برای آن دسته از افرادی که مایلند تکنولوژی بهتری را توسعه دهند باز می‌کند و این امکان فراهم است که به سورس این سیستم عامل دسترسی داشته باشند.

اندازه و سرعت:

اجازه دهید از سخت افزار شروع کنیم: به استثنای BSD ،خواهر لینوکس، لینوکس سبک‌ترین چیزی است که بر روی سیستم خود نصب خواهید کرد. در حالی که کمترین سخت افزارها  برای ویندوز در حال بیشترشدن و سنگین تر شدن می‌باشد و سیستم عامل مکینتاش نیاز بیشتر و بیشتری به قدرت زیاد جهت اجرا دارد.شما هنوز هم می‌توانید بر روی کامپیوتر قدیمی خود(که حتی جزء سری پنتیوم نیست) تکیه کرده و لینوکس را روی آن نصب کنید و بدون مشکل با آن کار کنید.