این که دروپال یک سیستم مدیریت محتوا نیست خیلی واضح نیست. دروپال باید یک چیز باشد. دروپال یک فریم ورک مدیریت محتواست (link is external). یک فریم ورک برای ایجاد یک سیستم مدیریت محتوا متناسب با نیاز شما.
دروپال برای رسیدن به این نقطه راه پر پیچ و خمی را طی کرده است. اول به عنوان یک نرم افزار مدیریت تالار گفتگو معرفی شد بعدها قسمت هایی از محتوا که به اونها نود (node) میگفت رو به خودش اضافه کرد و کم کم توسعه پیدا کرد به طوری که کاربران احساس کردند دروپال فراتر از یک سیستم مدیریت محتواست. بنابراین شروع به ایجاد سیستم های خاصی از دروپال کردند. البته بحث های زیادی (link is external) در مورد اینکه دروپال یک فریم ورک هست یا یک اپلیکیشن مدیریت صفحات وجود داره.

تا دروپال نسخه ۴٫۶ هنوز هم از دروپال به عنوان یک سیستم مدیریت محتوا نام برده میشد. نود (node) هسته سیستم بود و کار ماژول ها این بود که بعد از نصب به شما اجازه ایجاد “نودهای خبری” یا “نودهای رویداد” یا “نودهای گالری” و … میداد. و اینجا دقیقا جایی هست که یک سیستم مدیریت محتوا متوقف میشه. یعنی سیستم های مدیریت محتوا برای این به وجود آمدند که به شما اجازه ایجاد مدیریت این نوع محتواها را بدهند و دروپال ۴٫۶ به این نقطه رسیده بود.
اما دروپال متوقف نشد، حدودا از دروپال ۴٫۷ دروپال به نقاط کلیدی از توسعه دست پیدا کرد مثل FORM API (link is external) و CCK (link is external) و VIEWS (link is external). اینها مسیر دروپال رو عوض کردند. هسته دروپال هنوز عوض نشده بود اما “نودهای خبری” ، “نودهای رویداد” و “نودهای گالری” به “فیلد متنی” ، “فیلد تاریخ” و “فیلد عکس” تبدیل شدند که شما از این به بعد میتونستید نوع محتوای خبری یا رویداد یا گالری دقیقا مطابق با آنچه نیاز دارید ایجاد کنید و “بلوک آخرین اخبار” به “بلوکی از آخرین اخبار از نوع محتوای اخبار شما که با views ساخته بودید و مطابق نیاز شما بود” تغییر کرد.

این روند تسریع شد و با دروپال ۷ تکمیل شد. الان دیگه کسی ماژول تولید خبر نمی نویسد، این ماژول ها دیگه وجود ندارند. فرض دروپال اینه که شما به راحتی میتونید یک نوع محتوا برای خبرهای خودتون تولید کنید. و میتونید به این وسیله نیازهای خودتون به محتواهای خبری یا رویداد یا گالری رو برطرف کنید. و این شاید راز سخت بودن دروپال برای تازه کارهاست. چون اونها عادت دارند برای ایجاد خبر یک ماژول نصب کنند و خبرهاشون رو وارد کنند اما دروپال با این فرض کار میکنه که کاربر میدونه که برای ایجاد خبر چه فیلدهایی لازم هست و اونها رو میسازه و اخبارش رو تولید میکنه. بنابراین دروپال خیلی خوبه اگر شما میدونید چی میخواهید. اگر انتظار دارید برای ایجاد هر محتوا یک ماژول داشته باشید باید به شما بگم: متاسفم.
دروپال امروز یک ابزار برای ایجاد سیستم های مدیریت محتوا متناسب با نیازهای متفاوته. خیلی مهمه که کسانی که از دروپال برای ایجاد یک سایت استفاده میکنند این نکته را بدانند. دروپال یک سیستم مدیریت محتوا نیست، دروپال یک ابزار برای ایجاد سیستم مدیریت محتوایی است که شما به آن نیاز دارید و کاملا متناسب با نیازهای شما و یا سایت شماست. دروپال یک فریم ورک مدیریت محتواست.