جاوا اسکریپت یک زبان اسکریپتی است که اکثرا برای نوشتن کدهایی که قرار است روی مرورگرها و در سمت کلاینت اجرا شود مورد استفاده قرار میگیرد. بسیاری از طراحان وب ، برای روح بخشیدن به صفحات استاتیک HTML از توابع جاوااسکریپت بهره میگیرند. توابع جاوا اسکریپت باعث میشوند تا مرورگر بتواند بدون رفرش شدن صفحات وب، تغییراتی را در صفحه بصورت Client-side ایجاد کند.

با گسترده شدن استفاده از تکنولوژی هایی مانند Ajax و JSON در طراحی صفجات وب، جاوااسکریپت جای خود را هرچه بیشتر در صفحات وب باز کرد و طراحان هر چه بیشتر به استفاده از این زبان اسکریپتی قدرتمند گرایش نشان دادند. اما یکی از مشکلات موجود در این راه، دشواری ها و زمانگیر بودن نوشتن توابع جاوا اسکریپت است. با توجه به اینکه بسیاری از توابعی که طراحان وب در صفحات خود استفاده میکنند، تکراری و قابل پیشبینی است ، تعدادی از شرکت ها و گروه های پیشرو در زمینه طراحی وب، بسته های آماده ای را شامل توابع جاوا اسکریپت به بازار ارائه دادند. این بسته های آماده Javascript framework نام دارند.

تاکنون فریم ورک های جاوااسکریپت بسیاری عرضه شده است که اکثر آنها رایگان هستند. شرکت یاهو بسته ای را بنام YUI (Yahoo user interface) ارائه کرد که هم اکنون بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. گوگل نیز بسته GWT را ارائه کرده است. ازجمله دیگر فریم ورک های اوپن سورس جاوااسکریپت که این روزها بسیار پرطرفدار است میتوان به JQuery اشاره کرد. هم اکنون مایکروسافت و نوکیا حمایت گسترده ای از این کتابخانه ی جاوااسکریپتی میکنند.

لیستی از سایر کتابخانه های جاوااسکریپت با امکان مقایسهء امکانات آنها

یکی از سخت ترین کارهای عالم برای طراحان و برنامه نویسان، استفاده از تکنولوژی های جدیدی است که تاکنون با آنها سر و کار  نداشته اند. سایت نانوسافت یک سری کامل از ویدئوهای آموزشی جی کوئری را به زبان فارسی تهیه کرده و برای استفاده ی طراحان ، بر روی سایت قرار داده است که میتواند کمک بسیاری جهت یادگیری استفاده از  این کتابخانه ی جاوااسکریپتی قدرتمند به شما بکند.

لینک دانلود کتابخانه های جاوااسکریپتی :

_دانلود جی کوئری

_دانلود YUI

_دانلود GWT