تکنولوژی هایی که تجربه سفر را بهتر می کنند
سفر کردن همواره مسیری مناسب برای استفاده از تکنولوژی‌های جدید است. مدت زیادی است که توئیتر و Foursquare در زمینه گردشگری وارد عمل شده‌اند. تمام افراد سفر کردن را دوست دارند اما باید توجه داشت که برخی مشکلات نیز در این بین وجود دارند. اما بسیاری از این مشکلات را نیز می‌توان از طریق قابلیت‌های تکنولوژی از بین برد.

آینده سفر و گردشگری بسیار عالی به نظر می‌رسد. مدتی است که اخباری در خصوص سفر به صورت VR یا همان واقعیت مجازی به گوش می‌رسد. برای انجام چنین سفر‌هایی کافی است که هدست واقعیت مجازی را روی سرتان قرار دهید و به سادگی از طریق فرآیند‌های کام‍پیوتری در محل مورد نظرتان حاضر شوید. برای مثال از این طریق می‌توان در عرض چند ثانیه به دیوار بزرگ چین رفت و در آنجا به گردش پرداخت. علاوه بر این، شاهد ترکیب دنیای واقعی و مجازی نیز هستیم. ترکیب دنیای واقعی و مجازی که اصطلاحا واقعیت افزوده نامیده می‌شود به گردشگران کمک می‌کند تا از طریق دستگاه‌های موجود مسیریابی ساده‌ترین در سفر‌ها داشته باشند و اطلاعات مختلفی را در خصوص موارد گوناگون به دست آورند (گوگل گلس یکی از ابزار‌های واقعیت افزوده است که کاربران با استفاده از آن اگر سرشان را به سمت آسمان بگیرند، عینک به صورت خودکار شرایط جوی را نمایش می‌دهد. قابلیت مذکور تنها یکی از قابلیت‌های واقعیت افزوده است).

تکنولوژی سفر

اما باید بدین نکته نیز توجه داشت که در حال حاضر امکان سفر در زمان وجود ندارد و نمی‌توانیم ببین صنعت گردشگری در چند سال بعد چگونه خواهد بود. اما در این مقاله از کجارو قصد داریم تا با تکنولوژی‌هایی که می‌توانند تجربه بهتری از سفر را ارائه دهند، آشنا شویم.
اپلیکیشن‌های به اشتراک گذاری دوچرخه (به سبک Airbnb)

یکی از اصلی‌ترین مشکلاتی که گردشگران بعد از سفر به شهری جدید با آن مواجه می‌شوند، موضوع حمل و نقل است. برخی از شهر‌های جهان نظیر ژنو و لیون شبکه حمل و نقل بسیار بی نظیری دارند که استفاده از آن ساده است. اما سایر شهر‌های جهان، به خصوص کشور‌های آسیایی، اغلب چنین سیستم حمل و نقل پیشرفته‌ای ندارند. در بسیاری از بخش‌های جهان گردشگران نمی‌توانند به همه جای شهر از طریق سیستم حمل و نقل عمومی سفر کنند.

spokefly

این موضوع شرایطی را ایفا می‌کند تا اپلیکیشن‌های به اشتراک گذاری دوچرخه وارد عمل شوند. سرویس‌هایی نظیر Spokefly خدماتی در خصوص کرایه دوچرخه را ارائه می‌دهند. ایده کلی چنین سرویس‌هایی ارائه خدمات اجاره دوچرخه به صورت همتا به همتا در سرتاسر هر کشوری است. این سرویس‌ها به کاربران امکان این را می‌دهند که به صورت مستقیم به مقصد مورد نظرشان برسند. هزینه چنین سرویس‌هایی به طور متوسط حدود ۳۰ دلار برای کاربران است. با پرداخت این حق اشتراک، کاربران می‌توانند به تعداد نامحدود برای ۵ ساعت سفر در شهر‌های تحت پوشش دوچرخه کرایه کنند. با پرداخت حق اشتراک ۵۰ دلاری نیز امکان سفر ۲۴ ساعته وجود دارد.
استفاده از خدمات پول الکترونیکی

از اواخر دهه قبل که بیت کوین وارد عرصه شد این سرویس عملکردی را از خود ایفا کرد که اغلب مردم انتظارش را نداشتند. با این اوصاف واحد پولی جدیدی در دسترس قرار گرفت که خارج از کنترل هر دولتی بود و خدمت بسیار خوبی برای گردشگران به شمار می‌رفت.

تکنولوژی سفر

Robocoin که شرکت سازنده عابربانک برای ارز دیجیتالی است قصد دارد تا تعداد زیادی عابربانک جدید در سرتاسر کشور‌های جهان برای ارز دیجیتالی تاسیس کند که این موضوع شامل آمریکا نیز می‌شود. اما نکته جالب در خصوص پایانه‌های Robocoin این است که برای دستیابی به آن‌ها نیازی به کارت عابربانک نیست. در این پایانه‌ها تمام اطلاعات لازم برای ورود به حساب، وارد کردن شماره موبایل است که از طریق آن به حساب کاربر متصل خواهد شد. گردشگران از طریق این پایانه‌ها می‌توانند بیت کوین را تبدیل به پول نقد کرده و از آن در محلی که هستند استفاده کنند.

بیت کوین یک تکنولوژی بسیار عالی برای تمام افرادی است که به بخش‌های مختلف جهان سفر می‌کنند. البته استفاده از تکنولوژی مذکور برای افرادی هم که در طول سفر کیف پولشان را گم می‌کنند، بسیار کاربردی خواهد بود.
گوگل گلس یا عینک گوگل (بسته به بودجه گردشگران)

زمانی که در سال ۲۰۱۱ گوگل گلس برای اولین بار عرضه شد، قیمتی بسیار غیر منطقی داشت و در مقابل کارایی زیادی را نیز از خود نشان نمی داد. به همین دلیل در آن زمان تنها توانست توجه علاقمندان حوزه تکنولوژی را به خود جلب کند و سهم زیادی در بازار به دست نیاورد. گوگل گلس تا حدودی در حوزه گردشگری شکست خورد اما ایده‌ای بسیار جالب در این حوزه داشت. بدین طریق که کاربران از طریق آن می‌توانستند مکانی برای خوردن غذا پیدا کنند یا از موقعیت دقیق هتلی که رزرو کرده بودند از طریق عینک مطلع شوند و البته نیازی به در دست گرفتن تلفن هوشمند نیز نبود.

گوگل گلس

اما اکنون قیمت قطعات این چنینی پایین آمده است و طراحی دستگاه‌ها نیز بهتر شده است. به همین دلیل قطعات جدیدی را در این زمینه شاهد هستیم که برای گردشگران بسیار کاربردی به نظر می‌آیند و ارزش خرید دارند. یکی از مثال‌های این موضوع محصولی تولید شده توسط Epiphany Eyewear است. این محصول بسیار قیمت پایین‌تری نسبت به گوگل گلس دارد و بهای آن تنها ۳۰۰ دلار است. یکی از قابلیت‌های اصلی این محصول امکان فیلم برداری از محیط در طول سفر است. این عینک یک دوربین با وضوح HD در داخل خود دارد که کاربران از طریق آن می‌توانند اقدام به عکاسی و فیلم برداری کنند. این عینک می‌تواند به عینک آفتابی نیز متصل شود. حافظه داخلی این محصول ۳۲ گیگابایت است که کافی به نظر می‌رسد. عینک تمام اتفاقات محیط اطراف را ضبط می‌کند و سپس می‌توان آن را برای ذخیره سازی، ویرایش یا به اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی به کامپیوتر متصل کرد.

البته Epiphany می‌خواهد قابلیت‌هایی بیشتر از فیلم برداری HD را به کاربرانش از طریق این محصول ارائه کند و به همین دلیل سیستم عاملی را برای آن ترتیب دیده که امکان بروز رسانی زنده و عملکردی مثل Heads Up Display را دارد. (Heads Up Display به صفحه‌ای گفته می‌شود که پیش روی فرد قرار می‌گیرد و اطلاعات مختلفی را نمایش می‌دهد).
اپلیکیشن‌های به اشتراک گذاری خودرو

همانند سرویس‌های به اشتراک گذاری دوچرخه، در حال حاضر اپلیکیشن‌های مختلفی نیز برای به اشتراک گذاری خودرو وجود دارند که باعث می‌شوند اجاره خودرو در کشور‌های خارجی ارزان‌تر باشد. یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های سرویس‌های به اشتراک گذاری خودرو این است که گردشگران می‌توانند بدون حضور هیچ واسطه‌ای، خودرو را از صاحب آن به صورت مستقیم اجاره کنند.

Car2Go

اپلیکیشن‌های به اشتراک گذاری خودرو نظیر Car2Go که در اواخر سال ۲۰۰۰ عرضه شدند یک اقدام بزرگ به حساب می‌آمدند. بیشترین استفاده از این سرویس توسط گردشگران صورت می‌گرفت. زیرا می‌توانستند خودرویی را برای چند ساعت گردشر در شهر اجاره کنند و سپس آن را پس دهند، بدون اینکه لازم باشد با همان خودرو تا جایی که از آنجا اجاره کرده‌اند رانندگی کنند و خودرو را به همان محل پس بدهند.

اما مشکل این گونه سرویس‌ها این است که کاربران تنها می‌توانند در داخل شهر از خودرو استفاده کنند و امکان جا به جایی بین شهر‌ها وجود ندارد. برای گردشگران ماجراجو نیز این موضوع مشکل بزرگی به حساب می‌آید. به همین دلیل بسیاری از این گونه گردشگران به سراغ گاراژ‌های اجاره خودرو می‌روند.

البته باید بدین نکته نیز توجه داشت که اپلیکیشن‌های به اشتراک گذاری خودرو از گاراژهایی که خودرو اجاره می‌دهند شکایت دارند که چرا اجازه می‌دهند مشتریان بین شهر‌ها با خودرو‌های اجاره‌ای حرکت کنند. اما در حال حاضر Car2Go برنامه توسعه خودش را دارد و در خصوص حرکت خودرو‌های اجاره‌ای بین شهر‌های برلین و هامبورگ از آلمان فعالیت‌هایش را توسعه داده است و در تلاش است تا از طریق سایر سرویس‌های به اشتراک گذاری خودرو این روند را توسعه دهد.
خدمات تماس ارزان قیمت

یکی از مشکلات مهم در طول سفر برای گردشگران، هزینه برقراری تماس با منزل و آشنایان است. تماس‌های بین المللی از سرویس تلفن سنتی استفاده می‌کند که به شکل عجیبی گران قیمت هستند. اما به لطف همه گیر شدن اینترنت موبایل، باید کم کم با این هزینه‌ها نیز خداحافظی کرد.

در حال حاضر شرکت‌های مختلفی در تلاش هستند تا راهکار‌هایی را برای مردم فراهم کنند تا از طریق شماره تلفن‌های مجازی بتوانند تماس صوتی برقرار سازند که هزینه آن‌ها نیز بسیار پایین‌تر از تماس‌های عادی است. بر اساس EasyRinger که یک سرویس شماره تلفن مجازی است، هزینه تماس‌های این چنینی بسیار پایین و حتی گاهی رایگان است.
سیستم صوتی

موسیقی

موسیقی یکی از اصلی‌ترین بخش‌های سفر است. تمام گردشگران به دستگاهی نیاز دارند که از طریق آن بتوانند در بخش‌های مختلف سفر، نظیر کوه و ساحل، به گوش کردن موسیقی بپردارند. در حال حاضر شرکتی به نام PonoPlayer دستگاهی صوتی را عرضه کرده است که بنابر ادعای خود، می‌تواند تمام فرمت‌های موسیقی را پخش کند. نکته جالب‌تر در خصوص این دستگاه به کیفیت پخش آن باز می‌گردد. این محصول قادر است موسیقی را با کیفیتی ۲۵ برابر بهتر از آیفون و آیپد پخش کند. PonoPlayer می‌تواند ۸۰۰ آهنگ را در خود نگهداری کند که معادل ۵۰۰۰ آهنگ با کیفیت CD است.
IBM Watson برای گردشگران

IBM Watson یک ابر کامپیوتر است که توسط شرکت IBM طراحی شده و می‌تواند عملکرد‌های فوق العاده‌ای از خود نشان دهد. این دستگاه در ابتدا زمانی مشهور شد که توانست دو قهرمان جهانی را در بازی کوئیز شکست دهد. از آن زمان تاکنون این دستگاه در زمینه علم پزشکی فعالیت می‌کند و باعث می‌شود که پزشکان تشخیص دقیق‌تری داشته باشند. اما اکنون افرادی که در پشت سیستم هوش مصنوعی آن قرار دارند به فکر استفاده از این دستگاه در زمینه گردشگری نیز هستند.

IBM Watson

به نظر می‌رسد که واتسون به زودی در زمینه موارد غذایی نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت. به نظر می‌رسد که این هوش مصنوعی در حال کسب اطلاعات در خصوص طعم‌های مختلف است و به احتمال زیاد در آینده شاهد دستورات غذایی جدیدی خواهیم بود. در حال حاضر نیز برخی افراد از اپلیکیشن هوش مصنوعی IBM روی تلفن‌های هوشمندشان استفاده می‌کنند که بر اساس معیار‌های مختلف پشنهاد می‌دهد که چه چیزی بخورند. البته می‌توان از این هوش مصنوعی در رستوران‌ها نیز استفاده کرد. بدین صورت که هوش مصنوعی مذکور می‌تواند ترکیب بسیار مناسبی از مواد و طعم‌های محلی را با غذاهای کشور گردشگران ارائه کند. بدون شک چنین غذایی برای گردشگران بسیار لذیذ خواهد بود.
بازگشت پیام رسان MSN

اگر سن شما حدود ۳۰ سال باشد احتمالا از پیام رسان MSN استفاده کرده‌اید. این پیام رسان دارای چت روم‌های بسیار بزرگی بود که تعداد بالایی داشتند. در این چت روم‌ها کاربران در خصوص موضوعات مختلفی گفت و گو می‌کنند. این مسنجر از زمانی که شبکه‌های اجتماعی مختلف پا به عرصه گذاشتند به فراموشی سپرده شد. اما اکنون سرویس مذکور با اپلیکیشن جدیدی به نام Banter شروع به فعالیت کرده است.

با وجود اینکه Bunter چت روم‌های قبلی را مجددا بازگردانی نکرده است اما همچنان می‌تواند گزینه مناسبی برای گردشگران باشد. برخلاف پیام رسان MSN،‌ این اپلیکیشن افرادی که در نزدیکی شما هستند را نشان می‌دهد. با کمک این قابلیت می‌توان افرادی را برای سفر کردن به صورت گروهی پیدا کرد که چنین قابلیتی در سفر‌های خارجی کاربردی خواهد بود.

تفاوت دیگر پیام رسان MSN با Banter این است که کاربران در آن می‌توانند در صورت تمایل کاملا بی نام و مخفی باشند. علاوه بر این، گفت و گوها با افرادی که نمی‌شناسید تنها ۲۴ ساعت نگهداری می‌شوند. چنین قابلیتی را در اسنپ چت نیز شاهد بودیم.