«علی شادلو» مجری طرح آموزشی راهنمای تخصصی تورهای دوچرخه‌سواری گفت:

از زمان ابلاغ آیین‌نامه راهنمایان گردشگری مصوب سال ۱۳۹۴، ایده ایجاد دوره‌ی آموزشی برای راهنمایان تورهای گردشگری دوچرخه‌سواری شکل گرفت. هرچند پیش از آن، دوره‌های تخصصی برای آموزش راهنمایان تورهای پرنده‌نگری و کوهستان برگزار می‌شد، ولی به دلیل خلاء قانونی این دوره‌های تخصصی در مدارک هویتی راهنمایان تور ثبت نمی‌شد. یعنی در کارت راهنمایان گردشگری که چنین دوره‌هایی را پشت سر گذاشته‌اند هیچ مشخصه‌ای درباره تخصص ان‌ها وجود ندارد.

وی افزود که پس از اصلاح آیین‌نامه راهنمایان گردشگری، اکنون بندی به لزوم آموزش راهنمایان تخصصی با علایق ویژه نظیر طبیعت‌گردی، سلامت، ورزشی، زیارت و دریایی اختصاص داده شده که امکان طراحی دوره‌های تخصصی‌تر را یا تثبیت موقعیت حرفه‌ای آن‌ها فراهم کرده است.

راهنمای تور دوچرخه سواری

شادلو ادامه داد که این دوره شیوه‌نامه اجرایی دارد که بر آن اساس لازم است متقاضیان برای انتخاب شاخه‌ی تخصصی خود، قبلا کارت راهنمای تور را از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری دریافت کرده و آموزش‌های اولیه مربوط به راهنمای تور را گذارنده باشند تا بتوانند وارد این مرحله شوند.

به گفته‌ی او، این دوره‌ی تخصصی که تا پیش از این نمونه آن به طور رسمی در کشور اجرا نشده بود، مشترک توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و فدراسیون دوچرخه‌سواری پشتیبانی می‌شود، یعنی متحوای آموزش‌های گردشگری را سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تهیه می‌کند و آموزش‌های مربوط به مربی دوچرخه‌سواری را فدراسیون مربوطه ارائه می‌دهد و مدرک نهایی نیز توسط این بخش‌ها صادر خواهد شد.

شادلو درباره لزوم راه‌اندازی این دوره‌ی تخصصی در کشور، به فعالیت‌های پراکنده و گاه موازی که صورت می‌گیرد اشاره کرد و افزود:

این دوره پس از بازارسنجی و با مطالعه راه‌اندازی شده است. ما بعد از بررسی‌های اولیه به این نتیجه رسیدیم که تورهای زیادی در حوزه‌ی دوچرخه‌سواری و آفرود توسط افراد مبتدی و آموزش‌ندیده برگزار می‌شود که لطمه‌های زیادی را به طبیعت و همچنین فعالیت‌های حرفه‌ای و تخصصی‌تر راهنمایان گردشگری وارد کرده است. مبتنی بر همین نیازسنجی و آسیب‌هایی که بازار گردشگری از فعالیت‌های ناآگاهانه دیده بود، مطابق با قانون بالادستی مصوبِ هیئت وزیران این دوره طراحی شد.

آفرود

وی در پایان گفت که این دوره آموزشی که مختص آقایان است از سال آینده آغاز می‌شود که طول مدت آن، پنج ماه خواهد بود.