حافظه کش مرورگر چیست؟

افزایش سرعت بارگزاری صفحات بوسیله ذخیره فایلهای پراستفاده بر روی مرورگر کاربران را حافظه کش مرورگر Browser Caching  مینامیم. هربار که مرورگر شما صفحه ای را لود میکند تمامی فایلهای موجود در آن صفحه را نیز دانلود میکند که شامل فایلهای CSS، HTML، javascript و تصاویر میشود. بعضی از صفحات فایلهای کمی در خود دارند و حجم آنها از چندیدن کیلوبایت تجاوز نمیکند ولی صفحاتی هستند که با توجه به محتوای خود فایلهای زیادی را شامل میشوند و ممکن است تا چندیدن مگابایت از پهنای باند را مصرف کنند، بطور مثال Twitter.com بیش از ۲ مگابایت است. استفاده از حافظه کش مرورگر راهی برای مقابله با این مشکل است.

دو نکته در اینجا مورد توجه است:

۱- بعضی از این فایلها زمان زیادی برای دانلود نیاز دارند و برای سرعت های پایین اینترنت عذاب آور هستند.

۲-هر فایل برای دانلود یک درخواست جداگانه به سرور ارسال میکند که موجب فشار بیشتر به سرور و کاهش سرعت سایت شما میشود.

با استفاده از حافظه کش مرورگر میتوانید بعضی از این فایلها را بر روی مرورگر کاربران ذخیره کنید. اولین بازدید کاربران از سایت شما به اندازه واقعی از آنها زمان میگیرد ولی زمانیکه برای بار دوم به سایت شما مراجعه میکنند یا از صفحه ای به صفحه دیگر میروند بخش زیادی از فایل ها را در حافظه کش مرورگر خود دارند. درنتیجه حجم فایل های دانلودی توسط مرورگر و تعداد درخواست های ارسالی به سرور شما کاهش می یابد که موجب افزایش سرعت بارگزاری سایت شما میگردد.

چرا استفاده از حافظه کش مرورگر اهمیت دارد؟

دلیل اصلی استفاده از این ابزار کاهش سرعت بارگزاری صفحات و جلب رضایت بازدیدکنندگان است علاوه براین استفاده از حافظه کش مرورگر امتیاز بیشتری برای شما در سایتهایی مانند Google page speed و GTmetrix بهمراه خواهد داشت.

چگونه از حافظه کش مرورگر استفاده کنیم؟

برای فعال کردن حافظه کش مرورگر باید فایل های هدر HTTP خود را تغییر داده و برای فایلهای خود تاریخ انقضا تعریف کنید.

فایل htaccess. خود را در ریشه اصلی هاست پیدا کنید، شما میتوانید آن را بوسیله نوت پد یا هر ویرایشگر متن دیگری تغییر دهید. در این فایل پارامترها را بگونه ای معرفی میکنیم که مرورگر تشخیص دهد چه فایلهایی را و تا چه مدت در حافظه کش خود نگه دارد. (منبع کد)


## EXPIRES CACHING ##

ExpiresActive On
ExpiresByType image/jpg “access 1 year”
ExpiresByType image/jpeg “access 1 year”
ExpiresByType image/gif “access 1 year”
ExpiresByType image/png “access 1 year”
ExpiresByType text/css “access 1 month”
ExpiresByType application/pdf “access 1 month”
ExpiresByType text/x-javascript “access 1 month”
ExpiresByType application/x-shockwave-flash “access 1 month”
ExpiresByType image/x-icon “access 1 year”
ExpiresDefault “access 2 days”

## EXPIRES CACHING ##

با توجه به نوع فایل و زمان تغییر در آن میتوانید تاریخ انقضا را مشخص کنید، برای فایلهایی که بیشتر آپدیت و تغییر دارند تاریخ انقضای کمتری در نظر بگیرید.

پیشنهاد میشود که تاریخ تعیین شده را بیشتر از یک سال و کمتر از یک ماه قرار ندهید مگر برای فایلهای خاص با تغییرات هفتگی.

تجربیات خود را در این زمینه با ما درمیان بگذارید، اگر با استفاده از حافظه کش مرورگر عملکرد سایت شما بهتر شده و یا در مراحل اجرای استفاده از حافظه کش مرورگر سوالی دارید در همین صفحه مطرح کنید تا درحد توان به شما کمک کنیم.