با سلام کاربران عزیز ، امیدوارم که حالتون خوب باشه . و با اموزشهای امروزما همراه بمانید.در این مقاله نصب جوملا و بسته نصب سریع جوملا در سی پنل (سیستم مدیریت هاست cPanel) همراه با تصاویر و ذکر جزئیات آموزش داده می شود و به سوالات شما در بخش نظرات پاسخ داده خواهد شد.در نصب جوملا یا بسته نصبی جوملا شما معمولا یک فایل زیپ دارید که از سایت دانلود جوملا و یا از سایت خرید و دانلود قالب با عنوان بسته نصب سریع جوملا دانلود نموده اید. توجه داشته باشید که بسته نصبی جوملا و بسته نصب سریع قالب ها از نظر شیوه نصب با یکدیگر هیچ تفاوتی ندارد. پس در صورتی که می خواهید بسته جوملا یا بسته نصب سریع را در سیستم مدیریت هاست سی پنل (cPanel) نصب نمایید، این آموزش به شما کمک خواهد کرد که بتوانید بسته خود را به راحتی در سی‌پنل نصب نمایید

اگر بسته نصبی جوملا را از سایت جوملای جهانی دانلود کرده باشید بسته شما نامش شبیه به این است: Joomla_3.4.8-Stable-Full_Package.zip

و اگر در حال نصب بسته نصب سریع قالب دانلودی از هر سایتی هستید نام بسته شما شبیه به این است: Persian_JM_XXX_Quick_Start_Package_V1.1_J3.x_Coded.zip

در قالب های خریداری شده از هرسایت چند فایل برای شما ارسال می شود که لازم است فایل صحیح را برای نصب انتخاب نمایید. اگر می خواهید بسته نصب سریع را نصب کنید توجه کنید که در نام فایل حتما واژه Quick Start وجود داشته باشد و اگه می خواهید بسته نصبی شما فارسی باشد لازم است به وجود کلمه Persian در نام فایل دقت بفرمایید. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه به این آدرس مراجعه نمایید: شیوه استفاده از فایل های قالب‌های هر سایتی

حال که فایل بسته نصبی شما مشخص شد در ادامه وارد مراحل نصب می شوید:

۱- در مرحله اول لازم است وارد بخش مدیریت سی پنل شوید. برای ورود به بخش مدیریت سی پنل شما به سه مورد نیاز دارید: ۱- آدرس ورود به سی پنل (در بسیاری از هاست ها، آدرس مدیریت سی پنل با اضافه کردن دو نقطه ۲۰۸۲ یا cpanel/ به انتهای آدرس دامنه مشخص می شود مانند: www.domain.com:2082 و www.domain.com/cpanel البته این فقط یک مثال است. مطمئنا این آدرس را مدیر هاست در اختیار شما قرار داده است ) ۲- نام کاربری ۳- رمز عبور. پس از وارد کردن این موارد وارد مدیریت سی پنل می شوید.

ورود به دایرکت سی پنل

نکته: ظاهر سی پنل در نسخه های مختلف آن کمی ممکن است متفاوت باشد اما عملکرد آن تفاوتی ندارد.

۲- در این مرحله لازم است فایل نصبی خود را در بخش مدیریت فایل های سی پنل آپلود و بارگذری کنید. در صفحه اصلی مدیریت سی پنل روی گزینه File Manager کلیک نمایید:

مدیریت فایل‌های سی پنل

سپس وارد پوشه public_html شوید:

پابلیک اچ تی ام ال سی پنل

اگر هاستتان را برای اولین بار است که می خواهید استفاده کنید در داخل public_html مقداری فایل و پوشه ممکن است وجود داشته باشد که لازم است تمام این فایل ها را حذف نمایید. برای کسانی که قبلا روی سایتشان هم اطلاعاتی بوده پیشنهاد میشه برای آن که مشکلی پیش نیاید همه فایل های موجود در پوشه public_html را حذف کنند تا پس از راه اندازی سایت، یک سایت بدون مشکل و تمیز داشته باشند. برای حذف فایل های موجود بر روی گزینه Select All سپس بر روی گزینه Delete کلیک نمایید.

حذف فایل های سی پنل

سپس در پنجه باز شده بر روی گزینه Confirm کلیک نموده تا فایل حذف شود.

تایید حذف فایل

اکنون برای آپلود فایل در بالای همین صفحه بر روی گزینه Upload کلیک نمایید:

آپلود فایل در سی پنل

از طریق گزینه Select File فایل مورد نظر را در کامپیوتر خود انتخاب نموده تا فایل بر روی هاست آپلود شود.

انتخاب آپلود فایل در سی پنل

اگر آپلود به صورت کامل انجام شده باشد نوار آپلود سبز شده و به صورت ۱۰۰٪ پر می شود . سپس بر روی گزینه Go Back to (در تصویر زیر مشخص شده) کلیک نمایید تا به public_html برگردید:

آپلود موفق در فایل سی پنل

نکته: اگر در حال نصب بسته نصب سریع قالب های تجاری و غیر رایگان سایتی هستید علاوه بر بسته نصبی که آپلود کردید فایلی با نام tmplicence.txt هم برای شما ارسال شده و لازم است آن را نیز به همین شیوه در همین مسیر آپلود نمایید.

۳- در این مرحله لازم است بسته آپلود شده را از حالت زیپ خارج (Extract) نمایید. برای این کار در همان پوشه public_html بر روی فایل کلیک راست کرده و بر روی گزینه Extract کلیک کنید:

اکسترکت فایل در سی پنل

در صفحه باز شده نیز مجددا بر روی گزینه Extract Files کلیک کنید:

اکسترکت موفق سی پنل

اگر عملیات به درستی انجام شده باشد در بخش Extraction Results نمایش داده می شود. سپس بر روی گزینه Close که در تصویر مشخص شده کلیک نمایید تا صفحه مورد نظر بسته شود.

اکسترکت موفق سی پنل

۴- در این مرحله باید یک دیتابیس همراه با نام کاربری و رمز عبور ایجاد نمایید. برای این کار ابتدا با کلیک بر روی لوگوی سی پنل همانطور که در عکس مشخص است به صفحه اول هاست برگردید.

صفحه اصلی سی پنل

در صفحه اول سی پنل بر روی گزینه MySQL® Databases کلیک کنید:

ورود به دیتابیس سی پنل

سپس در صفحه باز شده در زیر بخش Create New Database گزینه New Database: برای دیتابیس خود یک نام در نظر بگیرید. یک کلمه انگلیسی بنویسید و فقط از حروف و عدد استفاده کنید. سعی کنید برای امنیت بیشتر، این کلمه معنا دار نباشد. (مثلا از اسم خودتان استفاده نکنید).

ساخت دیتابیس سی پنل

سپس بر روی گزینه Create Database کلیک نموده تا با پیام زیر که نشان دهنده ساخت موفقیت آمیز دیتابیس است روبرو شوید. نام دیتابیس را در این بخش کپی کرده و در جایی امن نگاهداری کنید زیرا در بقیه مراحل به آن نیاز دارید. سپس با کلیک بر روی گزینه Go Back به صفحه قبل برگردید.

ساخت موفق دیتابیس سی پنل

سپس لازم است یک یوزر جدید بسازید. در بخش Add New User :

برای بخش username یک کلمه انگلیسی بنویسید و فقط از حروف و عدد استفاده کنید. سعی کنید برای امنیت بیشتر، این کلمه معنا دار نباشد. (مثلا از اسم خودتان استفاده نکنید).

برای Password هم پیشنهاد میشه از پسورد انتخابی خود سی پنل استفاده کنید. برای این کار بر روی گزینه Password Generator کلیک کنید.

ساخت یوزر جدید سی پنل

در پنجره باز شده ابتدا بر روی Generate Password کلیک کنید پسورد ساخته شده را با عنوان پسورد دیتابیس در جایی امن کپی کنید سپس تیک گزینه I have copied this password in a safe place. را زده و سپس بر روی دکمه Use Password کلیک کنید.

ساخت پسورد دیتابیس سی پنل

پس از بسته شدن پنجره بالا در انتها بر روی Create User کلیک نمایید.

ساخت یوزر دیتابیس سی پنل

و با پیام ساخت موفقیت آمیز یوزر مواجه خواهید شد.

تایید ساخت یوزر دیتابیس سی پنل

نام یوزر که در پیام بالا به شما اعلام می شود را کپی کرده و در جای امن در کنار پسورد با عنوان نام یوزر دیتابیس نگاه داری نمایید. در نمونه ما نام یوزر tjomi_as4gtfa3 است.

مجددا بر روی Go Back کلیک کرده و به صفحه قبل بر می گردیم.

در مرحله پایانی ساخت دیتابیس باید یوزری که ساخته ایم را به دیتابیس ساخته شده متصل کنیم. این مرحله بسیار مهمی است و بسیاری از مشکلات در نصب جوملا در سی پنل به عدم انجام این مرحله بر می گردد.

برای اتصال یوزر به دیتا بیس در بخش Add User To Database در گزینه user یوزری که ساخته ایم و در بخش Database دیتابیسی که ساخته ایم را انتخاب می کنید و بر روی گزینه add کلیک کنید.

اضافه کردن یوزر به دیتابیس

در صفحه باز شده بر روی گزینه ALL PRIVILEGES کلیک نموده تیک تمام موارد زده شود و سپس بر روی گزینه Make Changes کلیک کنید.

اضافه کردن یوزر به دیتابیس

سپس با پیام زیر روبرو می شوید که نشان از موفقیت آمیز بودن اتصال یوزر به دیتابیس دارد.

اضافه کردن دسترسی به یوزر دیتابیس

این مرحله به پایان رسید اگر مرحله را به دقت انجام داده باشید در حال حاضر شما باید سه گزینه را پیش خود داشته باشید: ۱- نام دیتابیس. ۲- یوزرنیم دیتابیس. ۳ رمز عبور دیتابیس

۵- اکنون لازم است وارد مراحل نصب جوملا شویم. برای این کار تنها کافیست آدرس دامنه (Domain) وبسایت خود را در مرورگر وارد نمایید تا وارد مراحل نصب جوملا شوید.

در این مرحله اگر از از بسته نصبی جوملای فارسی استفاده کرده باشید مراحل به صورت فارسی است. اما اگر مراحل و صفحه انگلیسی بود از طریق گزینه انتخاب زبان این گزینه را به Persian (فارسی) تغییر دهید تا زبان نصب فارسی شود.

صفحه نصب جوملا در سی پنل

نام سایت: در این بخش اسم سایتتان هر چه که هست را می نویسید مثلا: “گروه فناوری و اطلاعات “.

ایمیل مدیر ارشد: ایمیلی که در این بخش وارد می کنید ایمیل اصلی سایت شما خواهد بود و گزارشات و همه فعالیت ها اگر قرار باشد به مدیر اطلاع داده شود به این ایمیل اعلام می شود.

نام کاربری مدیر ارشد: نام کاربری برای مدیر اصلی وبسایت کسی که دارای تمام دسترسی ها در جوملا خواهد بود. این شناسه کاربری بسیار مهم هست و سعی کنید برای این گزینه از حروف پیچیده استفاده نمایید و به هیچ عنوان از کلمه های ساده مثل “admin” یا “test” یا “demo” استفاده نکنید. سعی کنید کلمات بی معنی با ترکیب اعداد استفاده نمایید.

رمز عبور مدیر ارشد: رمز مربوط به مدیر ارشد که به تمام بخش های جوملا دسترسی خواهد داشت. سعی کنید رمز پیچیده انتخاب کنید که شامل حروف بزرگ و کوچک همینطور اعداد و کاراکترها باشد، همینطور می توانید از فاصله نیز استفاده نمایید. پسورد شما خوب است که حداقل ۸ کاراکتر پیچیده باشد.

تکرار رمز عبور مدیر ارشد: همان رمزی که در بالا نوشتید را در این بخش هم تکرار کنید.

توضیحات متا: این گزینه اجباری نیست اما می توانید شرحی از توضیحات و فعالیت های سایتتان بسیار کوتاه بنویسید. پس از تکمیل این موارد بر روی گزینه ادامه کلیک نمایید.

۶- این مرحله مربوط به انجام تنظیمات مربوط به پایگاه داده یا همان دیتابیس است. در این بخش به اطلاعات دیتابیسی که در مرحله ۴ ساخته اید نیاز است.

اطلاعات دیتابیس نصب جوملا دایرکت ادمین

نوع پایگاه داده: این گزینه نیازی به تغییر ندارد و بر روی mySQLi باید بماند، به جز در شرایط خاص که قاعدتا توسط کارشناس انجام خواهد شد.

نام هاست: این گزینه در ۹۹٪ مواقع باید با واژه: localhost تکمیل شود و اگر مورد دیگری باشد باید توسط مدیرهاست در اختیار شما قرار گیرد.

نام کاربری: این گزینه در اطلاعات دیتابیسی که ساخته اید با عنوان یوزر نیم یا نام کاربری دیتابیس بود و کافیس دقیق