آموزش جامع ساخت سینماگراف در اندروید، آی او اس و ویندوزموبایل
اگر پیگیر کانال تلگرام و پیج اینستاگرام زومیت باشید، حتما مشاهده کرده‌اید که در یکی دو هفته‌ی اخیر سری پست‌های جدیدی با نام سینماگراف را به مطالب روزانه اضافه کرده‌ایم که خوشبختانه استقبال بسیاری نیز از آن‌ها به عمل آمد. در جواب درخواست‌های شما در رابطه با آموزش ساخت این تصاویر، این مقاله و آموزش را برای شما مهیا کرده‌ایم تا خودتان نیز بتوانید چنین تصاویر جذابی را خلق کنید.
سینماگراف چیست؟

سینماگراف را می‌توان به‌نوعی ترکیب عکس و ویدیو دانست که در آن‌، بخش اصلی عکس ثابت است و تنها قسمتی از آن حالت متحرک دارد. این تصاویر به شکل ویدیو و گیف تولید می‌شوند و جلوه‌های ساده و در عین حال زیبایی به وجود می‌آورند. ویدیوی زیر، نمونه‌ای از یک سینماگراف ساده است که در پیج اینستاگرام زومیت منتشر شده:

آموزش و روش کلی ساخت سینماگراف

برای ساخت یک سینماگراف ابتدا باید از یک منظره یا سوژه‌ی خاص به مدت چند ثانیه فیلم‌برداری کنید. بعد از ضبط ویدیو، تصویری ثابت از فیلم ضبط‌شده را مشاهده خواهید کرد که بخش «عکس» سینماگراف را تشکیل می‌دهد. حال باید با کمک انگشت خود، بخشی را که قصد دارید متحرک بماند، مشخص کنید. کار تمام است و با ذخیره‌ی این فایل، می‌توانید سینماگراف خود را در اختیار داشته باشید. برای مثال تصور کنید که از یک خیابان دوطرفه به مدت ۵ ثانیه فیلم‌برداری کرده‌اید. می‌توانید با مشخص کردن لاین راست خیابان، سینماگرافی را به وجود بیاورید که تمام اجزای تصویر از جمله ماشین‌های لاین چپ ثابت و به‌صورت یک عکس باشد و تنها، ماشین‌های موجود در لاین راست خیابان به شکل یک ویدیو به حرکت خود ادامه دهند. برای رسیدن به نتایج تمیز و قابل قبول رعایت دو نکته ضروری است:

    ثابت نگه داشتن موبایل در زمان فیلم‌برداری: مهم‌ترین نکته‌ای که باید در زمان ساخت سینماگراف رعایت کنید، ثابت نگه داشتن موبایل در زمان فیلم‌برداری از سوژه است. حتی یک میلی‌متر تکان خوردن گوشی، شما را از ساخت یک سینماگراف تمیز و سالم بازمی‌دارد؛ بنابراین «باید» در زمان فیلم‌برداری از یک پایه یا تکیه‌گاه برای ثابت نگه داشتن موبایل استفاده کنید. در غیر این صورت زمانی که قصد مشخص کردن بخش متحرک ویدیو را دارید، با مشکل تکان خوردن بخش ویدیویی نسبت به بخش ثابت مواجه خواهید شد.
    دقت و حوصله‌ی کافی: سینماگراف‌ها تصاویر ساده اما باظرافتی هستند. هرچه سوژه‌ی مورد نظر شما کوچک‌تر یا پیچیده‌تر باشد، مشخص کردن بخش متحرک نیز دقت و حوصله‌ی بیشتری می‌طلبد. در صورتی که هنگام مشخص کردن بخش متحرک دقت کافی به خرج دهید، می‌توانید سینماگراف‌های تمیز و صحیحی خلق کنید.

اپلیکیشن Fotodanz (اندروید)

Fotodanz یکی از دو برنامه‌ای است که برای اندروید معرفی خواهیم کرد. ساخت سینماگراف در این برنامه ساده‌تر از آن است که تصور کنید. به‌محض اجرای اپلیکیشن، دوربین برنامه اجرا خواهد شد و می‌توانید با لمس گزینه‌ی موجود، عملیات ضبط ویدیو را آغاز کنید. امکان ضبط با دوربین سلفی نیز امکان‌پذیر است. بعد از اتمام ضبط ویدیو و اطمینان از تکان نخوردن گوشی در زمان فیلم‌برداری، تصویری ثابت از ویدیو به شما نمایش داده خواهد شد. با کمک انگشت خود، دور بخشی که قصد متحرک بودنش را دارید خط بکشید. اگر سوژه‌ی متحرک سایه دارد، بهتر است برای جذاب‌تر شدن سینماگراف دور سایه هم خط‌کشی کنید. بعد از مشخص کردن بخش‌های مورد نظر، روی علامت تیک در انتهای صفحه لمس کنید تا در عرض چند ثانیه، سینماگراف شما ساخته شود.