آشنایی با کارت های حافظه

امروزه کمترکسی را میتوان یافت که دوربین عکاسی دیجیتال استفاده نکند.هرچند که سبک عکاسی برروی فیلم هنوز طرفداران بسیاری دارد اما عدم نیازبه انجام امور فیزیکی برای دیدن عکسهای گرفته شده بادوربین دیجیتال وهمچنین حداقل زمان بین گرفتن و رویت عکس به همراه انتقال عکسها از راه ایمیل و وب سایت و نهایتآ عدم پرداخت پول برای دیدن عکسهای دیجیتال میتواند بهانه های خوبی برای استفاده از دوربین عکاسی دیجیتال باشد.از همه اینها که بگذریم گاهی اوقات کیفیتی که از عکس دیجیتالی بدست میاید حتی از طبیعت واقعی عکس هم زیباتر است. امادر این مقاله قصد ندارم تا به مسئله دوربینهای عکاسی دیجیتال بپردازم یا کیفیت آنها را به بررسی بکشانم بلکه هدف ازنوشتن این سطور آن است که شما را با انواع کارتهای حافظه دوربینهای عکاسی دیجیتال آشنا سازم.

وقتی اقدام به خرید یک دوربین عکاسی دیجیتال میکنید ویا حتی دوربین فیلمبرداری دیجیتال میخرید که قابلیت گرفتن عکس هم دارد شاید ندانید که این عکسهای گرفته شده برروی کارتهای حافظه ای قرار می گیرد که بسادگی از دوربین بیرون میاید.این کارتها انواع زیادی دارند که بعضی از آنها باهم سازگار میباشند. حتمآ هنگام خرید دوربین از فروشنده سئوال کنید که نوع کارت دوربین چیست تادرآینده اگرتصمیم گرفتید آنرا ارتقا بخشیدبدانید که چه مدلی باید بخرید.
اما سئوال اینست که چندتا عکس میتوانیم بادوربین بگیریم؟جواب به این سئوال دقیقآ بستگی به ظرفیت کارت شما و رزولوشن عکسهایی دارد که میگیرد. معمولآ کارتهای که با دوربین فروخته میشود در حداقل ظرفیت مثلآ ۸ مگابایت برای حدود۲۰عکس با رزولوشن پائین قراردارد. تعداد عکسی که میتوانید با دوربینتان بگیرید به مدل دوربین،ظرفیت کارت، وپیچیدگی صحنه ای دارد که عکس میگرید.اگرمیخواهید بفهمید کارتتان چند تا عکس میگیرد،ظرفیت کارت را به اندازه متوسط هرفایل عکس تقسیم کنید.مثلآ اگر کارتی به ظرفیتMB 256 دارید ودوربین عکاسیتان برای هر فایل عکس متوسطMB 1.2جا میگیرد پس۲۵۶ را تقسیم بر ۱٫۲میکنیم و میبینم تقربیآ ۲۱۳ عکس میتوانیم بگیریم .با عوض کردن رزو لوشن عکسها ، تعداد آنها نیز تغییر میکند. اگررزولوشن را کم کنیم تعداد عکسها افزایش خواهند یافت و برعکس اگر رزولوشن را زیاد کنیم تعداد عکسها کم میشود، جدول زیر به شما کمک میکند تا با توجه به مدل دوربین و رزولوشن هر عکس برای هرنوع کارت، تعداد عکسها را داشته باشد.متوسط اندازه فایل معادل حالتJPEG روی بالاترین رزولوشن دوربین میباشد. در واقع تعداد عکس در هر کارت عملآ به مدل دوربین و آنچه عکس میگیرد بستگی دارد.اما این کارتها برای ضبط MP3 هم مصرف دارد. اگر بخواهیم معادلی برای توان ضبط عکس و فایلهای MP3 در این کارتها بدست دهیم میتوانیم به جدول زیر اشاره کنم ضمن اینکه این جدول معیاری سریع دررابطه با ظرفیت متوسط کارتها برای ذخیره عکس را نیز به شما ارائه میکند. اما چند نوع کارت حافظه که بدان Flash Media Card میگویند وجود دارد.همچنان دنیای دیجیتال به پیش می تازد نیاز به ذخیره اطلاعات دیجیتالی هم افزایش میباید. محصولاتی مانند دوربینهای دیجیتال،تلفنهای سلولی و پخش کننده های موزیک mp3 که روز به روز کوچکتر می شوند و ظرفیت آنها روز به روز افزایش میباید، هم از این قاعده مستثنی نیستند ضمن آنکه میتوان ظرفیت ذخیره آنها را افزایش داد. اینکار با استفاده ازکارتهای حافظه فلاش انجام میشود که انواع آنرا در ادامه برایتان آورده ام.خوب واضح است که افراد موزیک بیشتر، عکس بیشتر وظرفیت بالاتری راطلب میکنند وعلاقمند هستند تا آنها را در بیرون از خانه وبین راه مصرف نمایند لذا دستگاهها باید تا حد امکان کوچک وسبک باشند یکی از امکاناتی که در عین سادگی وسبکی ظرفیت بالایی دارد و از طرفداران زیادی نیز برخوردار می باشد،کارتهای حافظه فلاش است. بعضی از دستگاهها با ظرفیت ثابتی عرضه میشوند که قابل تغییر نیست اما بعضی دیگر حاوی کارتهای فلاش هستند که میتوان آنرا عوض کرد. جالب است بدانید که انواع متفاوتی از این کارتها وجود دارد وهمچنان نمونه های جدید در حال عرضه شدن به بازار هستند. ازجمله دستگاههایی که دارای این نوع کارت برای نقل وانتقال ساده و سریع اطلاعات هستند میتوان آنرا عوض کرد.

جالب است بدانید که انواع متفاوتی ازاین کارتها وجود دارد وهمچنان نمونه های جدید در حال عرضه شدن به بازار هستند. ازجمله دستگاههایی که دارای این نوع کارت برای نقل و انتقال ساده وسریع اطلاعات هستند میتوان به کامپیوترهای شخصی و نوت بوکها اشاره کرد.برای آنکه بدانید دستگاه شما از چه نوع کارتی استفاده میکند اید به دفترچه راهنمای آن مراجعه نمائید یا وب سایت فروشنده را جستجو کنید.