recover کردن یک ویندوز سرور ۲۰۰۸ از Backup گرفتن از آن کمی سخت تر است ، همیشه به خاطر داشته باشید که Backup ای درست است که بتوانید از روی آن اطلاعات خود را بازگردانی کنید . اگر بخواهیم ساختار Recovery در ویندوز سرور ۲۰۰۸ و ویندوز های سرور قبلی را با هم مقایسه کنیم بایستی بگوییم که در ویندوز های قبلی شما در صورت بروز برای سیستم عامل ویندوز سرور ابتدا بایستی سیستم عامل را از نو نصب کرده و سپس Backup گرفته شده را بازگردانی می کردید ، اما در شیوه Backup گیری جدیدی که در ویندوز سرور ۲۰۰۸ مطرح شد شما همانطوری که در مقاله قبلی نیز اشاره شده دیگر نیازی به نصب مجدد سیستم عامل ندارید و با بازگردانی Backup در واقع سیستم عامل را بصورت کامل بازگردانی کرده اید ، توجه کنید که به نوعی سیستم Backup گیری جدید مایکروسافت شبیه نرم افزارهای Image گیری از سیستم فعالیت می کنند و از تمامی اطلاعات موجود در یک Volume کپی می گیرند . به همین دلیل کلیه اطلاعات مربوط به یک سیستم عامل کامل در قالب یک فایل VHD ذخیره می شود و به یکباره قابل بازگردانی می باشد . برای انجام عملیات بازگردانی اطلاعات یک سرور بصورت کامل به روش زیر عمل کنید :

۱- با استفاده از رسانه ای که توسط آن ویندوز سرور را نصب کرده اید ( خیلی فارسی شد ، یعنی همون DVD که ویندوز رو نصب کردید ) سیستم را بوت کنید و به قسمتی بروید که همیشه برای نصب ویندوز سرور ۲۰۰۸ به آنجا می رفتید به اصطلاح به این قسمت Windows Preinstallation Environment گفته می شود.

۲- در صفحه Install Windows به جای اینکه اینبار Install را انتخاب کنید در قسمت چپ و پایین تصویر گزینه Repair را انتخاب کنید . با انتخاب این گزینه ویندوز شما را به صفحه ای به نام Windows Recovery Environment یا Windows RE هدایت می کند ، در این قسمت شما می توانید بسیاری از عملیات های ویندوز مانند تعمیر ( Repair ) و بازیابی ( Recovery ) را انجام دهید . در اینجا Windows RE سیستم را جهت یافتن سیستم عاملی که از قبل نصب شده است بررسی می کند و طبیعی است که در این لحظه نیاز به دسترسی پیدا کردن به هارد دیسک سیستم دارد ، در صورت نیاز در مواقعی که سرور سخت افزاری شما از درایورهایی استفاده می کند که برای ویندوز قابل شناسایی نیستند ، بایستی درایور مربوط به هارد دیسک ها را به ویندوز در قالب DVD یا USB و یا …. معرفی کنید .

– بعد از اینکه Windows RE سیستم عامل نصب شده بر روی سیستم شما را شناسایی کرد ، بر روی قسمت Windows Complete PC Restore کلیک کنید تا یک بازگردانی کامل سیستم را از طریق Backup گرفته شده بتوانیم انجام دهیم. توجه کنید که این گزینه در ویندوز سرور ۲۰۰۸ نسخه R2 به شکل تصویر بالا نمایش داده می شود.Windows Server Backup در اینجا بصورت خودکار در محتویات موجود در DVD ، هارد دیسک ، USB و هر رسانه دیگری که بر روی سیستم نصب شده است برای پیدا کردن فایل Backup که بایستی از نوع Disk Based باشد جستجو می کند ، طبیعی است که وجود این فایل برای انجام بازگردانی سیستم عامل ضروری است . شما می توانید در اینجا بصورت دستی آدرس یک Network Share را که Backup بر روی آن ذخیره شده است را نیز وارد کنید.

– در مرحله بعدی فایل Backup یا بهتر بگوییم Backup Source ای که قرار است از طریق آن عملیات بازیابی را انجام دهیم را انتخاب کنید. فراموش نکنید که با یک بازگردانی کامل یا Complete Recovery تمامی اطلاعاتی که در مقصد وجود دارند به کلی حذف شده و در واقع یک Block-Level Restore خواهیم داشت که کلیه اطلاعات را به یکباره بازگردانی می کند. اگر در هنگام Backup گیری چندین Volume از سیستم را Backup گرفته اید ، می توانید تعیین کنید که کدامیک بازگردانی شوند ، بدین ترتیب اطلاعات مربوط به Volume های دیگر دست نخورده باقی می ماند. شک نکنید که سیستم به شما در خصوص حذف اطلاعات موجود بر روی سیستم به شما هشدار خواهد داد و باز هم شکی نیست که شما در این لحظه حساس این ریسک را می پذیرید و آن را تایید می کنید.

– بعد از اینکه فرآیند Recovery انجام شد ، سیستم بصورت خودکار Restart شده و دامین کنترلر شما در حالت آنلاین قرار می گیرد. بعد از اینکه سیستم عامل به درستی Boot شد ، دامین کنترلر اطلاعات اکتیودایرکتوری خود را با سایر دامین کنترلرهای موجود در دامین Synchronize و بروز رسانی می کند ، تمامی تغییراتی که بعد از گرفتن Backup در ساختار اکتیودایرکتوری ایجاد شده است با این روش براحتی یکسان سازی و بروز می شود.