می توان به جرات گفت همه کاربران چه مبتدی و چه پیشرفته، مطمئنا نرم افزار Paint یا همان نقاشی ویندوز را می‌شناسند. همه ما زمانی را به تفریح صرف این برنامه کوچک کرده‌ایم. اما با آمدن نرم‌افزارهای حرفه‌ای ویرایش عکس همچون Corel، Photoshop و… این برنامه دیگر کاملا به یک نرم‌افزار ابتدایی تبدیل شده است. اما پیشنهاد می‌کنیم این نرم‌افزار را اصلا دست کم نگیرید! چرا که توانایی بسیار جالبی در این برنامه وجود دارد که تاکنون از دید شما پنهان مانده است. با استفاده از ترفندهای مخفی که اکنون به شما معرفی خواهیم کرد، می‌توانید اعمالی را با Paint انجام دهید که جزء ویژگی‌های نرم‌افزارهای حرفه‌ای ویرایش تصویر است. این ترفند را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

ابتدا برای اجرا کردن برنامهPaint، از منوی Start و سپس AllPrograms وارد Accessories شده و Paint را انتخاب کنید. پس از باز شدن برنامه، از منویFile، گزینه Open را انتخاب کنید. سپس در پنجره جدید باز شده یک عکس را برای نمونه انتخاب کرده و روی دکمه Open کلیک نمایید. حالا عکس مورد نظر شما در برنامه باز شده است.

مهر زدن قطعه‌ای از عکس

در Paint قابلیت مخفی وجود دارد که با استفاده از آن می‌توانید قطعه‌ای از عکس را همانند مهر کردن تکرار کنید.

برای این کار در داخل نوار ابزار برنامه، ابزار Select را انتخاب کنید (مستطیل نقطه چین). سپس بر روی قسمتی از عکس با استفاده از موس یک مستطیل ایجاد کنید. اکنون دست خود را روی دکمه Ctrl نگه دارید و مستطیلی را که ایجاد کردید، جابجا کنید و رها کنید. همواره دستتان که روی دکمه Ctrl است این عمل را ادامه دهید تا قطعه عکس انتخاب شده همانند عمل مهر زدن تکرار شود.

ساییدن قطعه‌ای از عکس

با استفاده از این قابلیت مخفی، می‌توانید قطعه‌ای از عکس را همانند عمل ساییدن روی کل عکس بکشانید.

برای این کار در داخل نوار ابزار برنامه، ابزار Select را انتخاب کنید (مستطیل نقطه چین). سپس بر روی قسمتی از عکس با استفاده از موس یک مستطیل ایجاد کنید. اکنون دست خود را روی دکمه Shift نگه دارید و مستطیلی را که ایجاد کردید، جابجا کنید. تا زمانی که دستتان روی دکمه Shiftباشد این عمل تکرار خواهد شد.

کوچک و بزرگ کردن قطعه‌ای از عکس

قابلیت مخفی دیگری که در Paint وجود دارد کوچک و بزرگ کردن قطعه‌ای از عکس به شکلی است که دیگر اجزای عکس تغییری نکند. برای این کار در داخل نوار ابزار برنامه، ابزار Select را انتخاب کنید (مستطیل نقطه چین). سپس بر روی قسمتی از عکس با استفاده از موس یک مستطیل ایجاد کنید. اکنون دست خود را روی دکمه Ctrl نگه دارید و یکی از دکمه‌های + و – را بزنید. دکمه‌های Ctrlو+ عکس قطعه انتخابی را بزرگ و دکمه Ctrlو- قطعه انتخابی را کوچک می‌کند.

لازم به ذکر است که این ترفند را می‌توانید روی تمامی ابزارهای ایجاد نقاشی نیز اجرا کنید برای مثال در نوار ابزار، ( Brushقلم مو) را انتخاب نمایید. اکنون دست خود را روی دکمه‌هایCtrl و + نگاه دارید تا نقطه بزرگتر شود.