پلتفرم IIS بر پایه یکسری از component و اجزایی تشکیل شده است که هر کدام برای کارهای مختلف قابل استفاده هستند. ساده ترین راه استفاده از IIS و نقش آن، نقش web server آن بوده که با  basic HTTP (یکی از component ها) می توان یک وب سایت راه اندازی کرد. بنابراین فقط component های مورد نیاز را فعال کرده و نباید همه موارد را نصب کنید، که این خود فواید زیادی دارد :

– افزایش امنیت با فعال سازی هر یک از سرویس ها و اجزا (component) ، احتمال حملات امنیتی در سرور IIS را افزایش می دهید. این موضوع برای سرورهایی که سایت های اینترنتی را پشتیبانی کرده و همه می توانند به آنها دسترسی داشته باشند بسیار مهم است.

– افزایش کارایی  نصب و فعال سازی component هایی که به آنها نیازی ندارید ، باعث می شود که منابع سخت افزاری (system resource) بیشتری از سرور IIS مصرف شده و کارایی سرور پایین بیاید. با فعال کردن فقط موارد مورد نیاز، کارایی و پایداری سرور بالا خواهد رفت.

– قابلیت customize کردن تنظیمات سرور  سازمان ها برای موارد مختلفی از سرور IIS استفاده می کنند که امنیت و کارایی از موارد مهم برای آنهاست. برای مثال می توان تنظیمات مختلفی برای احراز هویت (Authentication) و موارد امنیتی مورد نیاز در وب سرورهای داخلی و وب سرورهایی که با اینترنت در ارتباطند، ایجاد کرد. بنابراین ادمین های شبکه می توانند feature های لازم را برای هر نوع سروری بطور مستقل فعال کنند.