Captcha
Captcha یا کد امنیتی همان کاراکتر‌های کج و کوله است که برای ارسال یک فرم باید آن ها را وارد کنید! همان کدهایی که همواره شما را ناراحت می‌کند! مثلا به بخش ارسال دیدگاه در پایین همین صفحه نگاه کنید. برای ارسال نظر خودتان، مجبور هستید که این کاراکتر های نامفهوم را وارد کنید!. البته من این ها را به قصد آزار شما در سایت قرار نداده ام 🙂
برخی از ربات‌های مخرب وجود دارند که تلاش می کنند یک فرم را به صورت مکرر ارسال کنند و به این ترتیب اسپم و هرزنامه ارسال کنند. یا مثلا صفحه‌ی لاگین سایت را تحت حمله‌ی Brute-Force (وارد شدن به زور) قرار می‌دهند و همه‌ی پسوردهای ممکن را تست می کنند.
برای جلوگیری از فعالیت مخرب ربات‌ها باید راه حلی بیاندیشیم. باید روشی اختراع کنیم که ربات‎ها را از انسان ها تشخیص دهیم. خوشبختانه این روش قبلا اختراع شده است (وسایل آزمایشگاه را در سر جای خود بگذارید!)
Captcha یک کد سوال عجیب و غریب است که حل آن نیاز به هوش آدمیزاد دارد و یک ربات نمی‌تواند آن را حل کند. رایج‌ترین نوع Captcha عبارت است از یک تصویر کج و معوج از حروف الفبا که فقط توسط چشم انسان قابل تشخیص است. به هر حال Captcha انواع مختلفی دارد. از یک سوال ساده‌ی ریاضی بگیرید تا یک صوت نامفهوم و مغشوش که باید گوش دهید و آنچه گفته می‌شود را تایپ کنید!
Captcha را در پایین فرم های مهم و حساس اضافه می کنند و کاربر برای ارسال فرم، لازم دارد جواب سوال موجود در Captcha را هم وارد کند. در غیر اینصورت فرم وی معتبر شناخته نمی‌شود.
ماژول Captcha یک API به سایت شما اضافه می‌کند که اجازه می دهد که Captcha ها به فرم های دروپال اضافه شوند. همچنین روشی فراهم می‌کند که دفعاتی که کاربر (ربات) فرم را به صورت ناموفق ارسال کرده است نیز در سیستم ثبت شود (برای آنالیز سیستم در آینده) و همچنین یک سری امکانات دیگر نیز فراهم می کند.
از همه مهمتر این که ماژول Captcha یک API فراهم می‌کند که ماژول های دیگر بتوانند از آن استفاده کنند و انواع Captcha های مختلفی را تعریف کنند. در بسته‌ی Captcha که دانلود می کنید، به غیر از خود ماژول Captcha یک ماژول دیگر به نام Image Captcha نیز وجود دارد که Captcha های تصویری را فراهم می کند و می توانید درجه‌ی سخت بودن تصویر Captcha را مشخص کنید. (خود ماژول Captcha یک نوع Captcha ی ساده که به صورت سوال های ساده‌ی ریاضی است را فراهم می کند.) اگر بخواهید می توانید ماژول‌های دیگری را نیز خودتان نصب کنید تا انواع Captcha های دیگری ایجاد شود.