Broadcast Domain با محدوده Broadcast چیست ؟
Broadcast در ارتباطات N به N به ارتباطی گفته می شود که در آن یک دستگاه فرستند یک کپی از داده هایی که قصد ارسال در شبکه دارد را برای همه دستگاه هایی که در آن Segment شبکه قرار دارند ارسال می کند. توجه کنید که Broadcast یک امر لازم در شبکه های کامپیوتری می باشد و شما نمی توانید از آن صرف نظر کنید ، بسیاری از پروتکل های مهم شبکه از قبلی DHCP و ARP و حتی بسیاری از نرم افزارهای کاربردی شبکه وابسته به Broadcast هستند و اگر شما جلوی این سرویس را بگیرید این پروتکل ها و سرویس ها نیز نمی توانند در شبکه کار کنند. Broadcast Domain به محدوده یا Segment ای از شبکه گفته می شود که اگر یک دستگاه اطلاعات خود را Broadcast کند در آن Segment همه دستگاه ها این بسته اطلاعاتی را دریافت می کنند. هر سویچی که بسته Broadcast را دریافت می کند آنرا به تمامی دستگاه هایی که به پورت های خود متصل شده اند ارسال می کند یا بهتر بگوییم برای همه پورت های خود ارسال می کند زیرا ممکن است در هر پورت سویچ چندین دستگاه مستقر باشند. توجه کنید که Router ها نیز بسته های Broadcast را دریافت می کنند اما اجازه عبور بسته های Broadcast در روتر داده نمی شود و این بسته ها در اصطلاح Drop می شوند. هر چقدر که تعداد Broadcast های یک شبکه زیاد شود باعث کاهش کارایی شبکه و کیفیت سرویس دهی شبکه می شود ، دلایل این اتفاق به شرح زیر می باشد :

کاهش پهنای باند موجود : با توجه به اینکه سویچ این ترافیک را در تمامی پورت های خود ارسال می کند اگر تعداد این Broadcast ها زیاد شود ترافیک نرمال شبکه مختل می شود ، زیاد شدن Broadcast ها در شبکه باعث کاهش پهنای باند شبکه و استفاده بیهوده از آن می شود زیرا با توجه به زیاد شدن Broadcast ها دیگر ترافیک عادی شبکه نمی تواند عبور داده شود یا حداقل به سختی عبور داده می شود.
کاهش قدرت پردازشی کامپیوترهای شبکه : با توجه به اینکه هر کامپیوتر نسبت به بسته های اطلاعاتی که در شبکه دریافت می کند عکس العمل نشان می دهد و بر روی آن پردازش انجام می دهد ، با زیاد شدن تعداد Broadcast ها در شبکه مقدار زیادی از قدرت پردازشی یا همان CPU کامپیوترها صرف پردازش این ترافیک های بیهوده می شود و در نتیجه کارایی سیستم های شبکه دچار اختلال می شود. توجه کنید که معمولا ترافیک Broadcast به منظور پیدا کردن یا برقراری ارتباط با یک یا چند کامپیوتر می باشد و دلیلی ندارد که همه کامپیوترها این ترافیک را دریافت کنند. برای مثال ترافیکی که برای پیدا کردن DHCP سرور Broadcast می شود را همه کامپیوترها دریافت می کنند اما این تنها DHCP server است که بایستی در این خصوص پاسخگو باشد.

بصورت پیشفرض همانطور که عنوان کردیم روتر و دستگاه هایی که در نقش روتر در شبکه ایفای نقش می کنند باعث عدم عبور ترافیک Broadcast می شوند و در اصطلاح باعث بالا رفتن تعداد Broadcast Domain های ما می شوند ، هر چقدر تعداد Broadcast Domain در یک شبکه بیشتر باشد باعث کاهش ترافیک های بیهوده در شبکه می شود ، برای بالا بردن این تعداد شما می توانید شبکه خود را Segment بندی کنید ، Segment بندی شبکه می تواند هم با استفاده از روتر و هم با استفاده از قابلیت VLAN در سویچ ها پیاده سازی شود