۶ روش رفع جهت کارنکردن کد جی کوئری:

 

۱- اصلاً فایل جی کوئری وجود داره ؟

مردم اغلب خیلی زود ناراحت می شن زمانی که یه مشکل کوچیک پیش میاد مثلاً جی کوئری کار نمی کنه. قبل از اینکه مشغول کاری بشین و کدی رو دست بزنید، ببینید فایل اصلی جی کوئری وجود داره.

همچنین ببینید فایلی که الان در حال ویرایش اون هستید دقیقاً همون فایلیه که جی کوئری بهش وصل شده یا نه شما درحال ویرایش فایل اشتباهی هستید. 🙂

۲- مسیر فایل اشتباه است

این یک اشتباه معمولیه و اولین مرحله در برابر مشکلات کدهای جاوااسکریپته که باید چک بشه. بعد از اینکه چک کردین که مسیر فایل درسته برای مطمئن شدن بهتره با مرورگر کروم یا فایرفاکس یکبار view source کنید و روی لینک مربوط به فایل جی کوئری کلیک کنید، اگر سورس فایل نمایش داده شود یعنی اینکه کار رو درست انجام دادید اما اگر پیغام ۴۰۴ ظاهر شد یعنی اشتباه آدرس دهی کردید، برای تست فایل Css هم این روش کارایی داره و جلوی مشکلات رو می گیره.

۳- ترتیب اجرای اسکریپت

” کمک ! جی کوئری کار نمی کنه، با این حال که درست بارگذاری شده !!!! ”

مطمئن باشید که اسکریپت جی کوئری اولین اسکریپتی هست که بارگذاری شده. مشکل آنجاست که مرورگرها جاوااسکریپت رو می شناسن اما کدهای جی کوئری رو نه و نمی دونن در مقابل این کدها چه عملی رو باید انجام بدن و تا وقتی که فایل اصلی جی کوئری بارگذاری نشه مرورگر امکان فهمیدن و نمایش نتیجه این کدها رو نخواهد داشت.  پس چک کنید که حتماً فایل اصلی جی کوئری اولین اسکریپت بارگذاری شده است.

۴- افزونه کار نمی کنه

افزونه ها بعضی وقتها به دلایلی درست عمل نمیکنن و مردم فکر می کنند، مشکل از جی کوئری است که در واقع اینطور نیست.

توجه: مرحله ۱ و مرحله ۲ برای تست و حل مشکلاتCss  ها هم قابل استفاده است.

حتی اگر من مراحل ۱ تا ۳ را انجام داده باشم تست بعدی را هم برای اینکه ۱۰۰% مطمئن شوم که بارگذاری کامل انجام میشه آن را انجام می دهم. در ۹۹٫۹۹۹% این آخرین تستی است که باید دهید.

ابتدا مطمئن شوید که صفحه شما به هیچ افزونه و یا کتابخانه دیگری لینک نشده است به جز کتابخانه جی کوئری و یک اسکریپت کوچک برای تست.

ccv

ین کد یه کادر ۳ پیکسل قرمز به هر Div روی صفحه اضافه می کنه. اگر این کد اجرا بشه یعنی اینکه کتابخانه جی کوئری به درستی بارگذاری شده. از این به بعد می تونید بفهمید کدوم افزونه مشکل رو ایجاد کرده، در واقع بعد از این کار یکی یکی افزونه ها رو به صفحه اضافه کنید تا ببینید مشکل از کدومشونه. البته یادتون نره ممکنه مشکل از ترتیب قرار گرفتن افزونه ها هم باشه و نکته آخر اینکه اگر مشکل حل نشد آخرین نسخه اون افزونه رو دانلود و تست کنید، با این روشها می تونید مشکل رو پیدا کنید.

اگر کادر ۳ پیکسل نمایش داده نشد، وقت اونه که به مرحله بعد برید.

۵- مسائل مربوط به کتابخانه جاوااسکریپت

از کتابخانه های جاوااسکریپت به طور همزمان استفاده نکنید! دلایلی وجود داره که نشان می دن این کتابخانه ها با هم تداخلاتی دارند. کتابخانه های جاوااسکریپت یعنی درخواست html بیشتر و نمایش هر چه بیشتر مطالب. این مهم نیست که از چه کتابخانه جاوااسکریپتی استفاده می کنید، از هر کدوم که دوست دارید استفاده کنید اما سعی کنید از همون در کل پروژه استفاده کنید. برای کتابخانه جی کوئری هزاران افزونه نوشته شده که در ۹۹% دیگه لازم نیست از کتابخانه دیگری استفاده کنید.

نکته : هیچ وقت ۲ نسخه متفاوت از یک کتابخانه را استفاده نکنید چون نیازی به این کار نیست و آخرین نسخه شامل تمامی امکانات می باشد.

۶-غیرفعال بودن جاوااسکریپت

مطمئن بشید که از مرورگر جدیدی استفاده می کنید، نه از IE 5.5  و یا مرورگرهای قدیمی دیگر. ممکنه در این مرورگرها امکان جاوااسکریپت غیرفعال شده باشه.

جی کوئری در این حالت کار نخواهد کرد. پس با یک مرورگر جدید صفحه مورد نظر رو چک کنید.