چگونه Hyper-V را روی یک ماشین مجازی در Hyper-V (یا VMware Workstation) نصب کنیم؟
همانطور که می دانید HYPERVISOR فقط می تواند روی سرور فیزیکی نصب شود. ممکن است این مسئله باعث شود شانس مطالعه و افزایش اطلاعاتمان را از طریق برخی روش های سعی و خطا در این محیط از دست بدهیم. ولی اگر بتوانیم Hyper-V را در یک ماشین مجازی در یک محیط آزمایشگاهی داشته باشیم، این شانس را خواهیم داشت. قبل از شروع، مهم است که بدانید محیطی را که خواهیم ساخت، توسط مایکروسافت پشتیبانی نمی شود. از این روش فقط برای مطالعه و کار در لابراتوار استفاده کنید. اگر تا کنون سعی بر نصب Hyper-V در یک محیط مجازی در Windows Server 2008 R2 یا ۲۰۱۲ از طریق Server Manager کرده اید احتمالا با پیغام خطای زیر مواجه شده اید. این پیغام با مفهوم اینکه Hyper-V نمی تواند نصب شود از ادامه روند کار نصب شما جلوگیری می کند.

Image
در اینجا ما برای نصب Hyper-V در یک محیط مجازی، از دستورات PowerShell کمک می گیریم. اولین کاری که بعد از اجرای PowerShell باید انجام دهید این است که execution policy را در حالت RemoteSigned قرار دهید چون همانطور که می دانید PowerShell برای جلوگیری از اجرای اسکریپ های بد یک سری execution policy (سیاست های اجرایی) اعمال می کند. به صورت پیش فرض execution policy در حالت Restricted است که در این حالت اسکریپ های PowerShell اجرا نخواهند شد. می توانید با استفاده از دستور زیر execution policy را به حالت RemoteSigned قرار دهید تا بتوانید اسکریپ هایی که در زیر گفته می شود را اجرا کنید.

۱)Set-ExecutionPolicy RemoteSigned

بعد از اجرای این دستور از شما پرسیده می شود که آیا می خواهید execution policy را تغییر دهید؟ برای تایید کلید Y را فشرده و Enter بزنید.

Image
حالا دستور زیر را برای نصب Hyper-V اجرا می کنیم.

۱)Enable-WindowsOptionalFeature –Online -FeatureName Microsoft-Hyper-V –All –NoRestart

Image

Image
نکته: ماشین مجازی خود را restart نکنید.

دستور بالا فقط hypervisor را نصب می کند اما administration tools نصب نخواهد شد. پس برای این که بتوانید Hyper-V را در ماشین مجازی مدیریت کنید RSAT را برای Hyper-V نصب کنید. برای این کار از دستور زیر استفاده کنید.
۱)Install-WindowsFeature RSAT-Hyper-V-Tools –IncludeAllSubFeature
Image

Image
اگر بخواهید cluster ایجاد کنید باید Cluster service را نصب کنید. این کار را با دستور زیر انجام دهید.

۱)Install-WindowsFeature RSAT-Clustering –IncludeAllSubFeature

Image

Image
به دلخواه می توانید Multipath I/O را جهت فعال کردن مسیرهای چندگانه به storage فعال کنید. برای این کار از دستور زیر استفاده کنید.

۱)Install-WindowsFeature Multipath-IO

Image

Image
با دستور زیر ماشین خود را Restart کنید.

۱)Restart-Computer

تمام شد!حالا می توانید کنسول Hyper-V Manager را باز کنید و ماشین های مجازی دلخواه خود را بسازید.