چگونه فایل‌های بزرگ را Splitیا کوچک کنیم؟ (Split Archive)
منظور از Split یا Split Archive چیست؟
اصطلاح Split Archive در علوم کامپیوتر به معنی تقسیم کردن یک فایل بزرگ، به دو یا چند قسمت کوچکتر گفته می شود. این عمل می تواند برروی یک یا مجموعه ای از فایل‌ها هم صورت گیرد.
چه برنامه هایی چنین عملی را انجام می دهند؟
تقریبا، اکثر برنامه های Compressor این توانایی را به کاربران می دهد. مانند: WinRAR و WinZIP و …
این عمل چه فایده ای دارد؟
زمانی که می خواهید فایلی یا مجموعه فایلهایی با حجم زیاد را از طریق اینترنت به یک سایت Upload نمایید، Upload کردن یک فایل حجیم بسیار زمان بر بوده و مشکل می باشد (با توجه به سرعت اینترنت) و یا اصلا ممکن است محدودیتی در حداکثر بزرگی فایل داشته باشید. مانند emailها و بعضی Webhosting سایتها و …
چگونه با برنامه WinRAR فایلهای Split درست کنیم؟
۱) بعداز نصب برنامه فوق، برروی فایل یا پوشه (فولدر) مورد نظر رایت کلیک نمایید و از منوی ظاهر شده گزینه Add to Archive… را انتخاب نمایید.

۲) Dialog Boxی با نام “Archive name and parameters” ظاهر می شود در قسمت “Split to volumes, byte” ظرفیت مورد نظر خود را به byte وارد نمایید و OK را کلیک نمایید. مثلا اگر یک فایل ۱۲ مگا بایتی را می خواهید به قسمتهای ۳MB تبدیل نمایید از فرمول زیر ابتدا واحد MB را به byte تبدیل نمایید:

n MB *1024*1024 = y byte
۳MB *1024 *1024 = 3145728 byte

دقت نمایید که اولین فایل Split با عبارت Part1 مشخص می شود.
چگونه با برنامه WinZIP فایلهای Split درست کنیم؟
مراحل Split با برنامه WinZIP دقیقا همانند WinRAR می باشد:

۱) برروی فایل یا پوشه مورد نظر رایت کلیک نمایید و از منوی ظاهر شده گزینه “Add to Archive…” را انتخاب نمایید.

۲) Dialog Boxی با نام “Add” ظاهر می شود در قسمت “Split Zip file” ظرفیت مورد نظر خود را وارد نمایید و OK را کلیک نمایید. خوبی برنامه Winzip در این است که میتوانید به هر واحدی که خواستید عددی را وارد نمایید.