سلام  خدمت شما کاربران عزیز  عرض ادب و خسته نباشید خدمتتون،  حالتون  که خوب هست؟ عزیزان در این اموزش تصمیم گرفتیم که به این موضوع بپردازیم که چرا وب سایت شما هک می شود و این کار با چه هدفی صورت می گیرد و این که چگونه باید با وب سایت هک شده خود برخورد کنیم ، حتما با این آموزش مهم و کاربردی وردپرس تا انتها همراه باشید
چرا سایت های وردپرس هک می شوند

دوستان عزیز یکی از بدترین اتفاقاتی که برای وب سایت شما می تواند رخ دهد این است که سایت شما هک شود که ممکن است پسورد وب سایت شما ضعیف باشد و دیگران بتوانند ان را با استفاده از نرم افزارهای موجود حدس بزنند و یا این که کسی به سیستم شما دسترسی داشته باشد و بتواند به پنل شما برود و رمز مدیریت شما را پیدا کند و یک دلیل مهم دیگر این که ممکنه از لحاظ امنیتی در وردپرس یا هاستینگ شما مشکلی ایجاد شده باشد و کسی بتواند با دسترسی به انها ، سایت شما را هک کنند و خراب کاری نماید .

حال اگر وب سایت شما هک شود حتما شما هول می شوید که چه کار انجام دهید و در این شرایط می توان گفت نمی دانید که دقیقا باید چی کنید . شما نباید دست روی دست بذارید ، باید تلاش نمایید که وب سایت خود را از هکرها پس بگیرید و در این آموزش وردپرس می خواهم پا به پا با شما دوستان همراه باشیم تا وب سایت خود را از دست هکرها نجات دهید و نگذارید که سایت شما هک شود ، پس ادامه مطالب رو از دست ندهید .

دوستان در ابتدا اصلا به این موضوع می پردازیم که چرا وب سایت های وردپرسی هک می شوند ؟ و به چه دلیلی این اتفاق برای سایت های شما پیش می آید ؟
احتمالا این سوال هم به ذهن شما رسیده است که چرا وب سایت های وردپرس هک می شوند ، برای این سوال جواب های متعددی وجود دارد که هر کدام یک از انها می تواند دلیلی برای هک وردپرس باشد و نمی توان گفت دلیل اصلی برای پایین بودن امنیت وردپرس باشد !!!! و نباید شما فکر کنید که سیستم وردپرس یکی از امن ترین سیتم های جهان می باشد و امنیت این سیستم به صورت صد درصد کامل می باشد ولی می توان گفت که این سیستم مدیریت محتوا نسبت به سایر سیستم های رقیب خود امن تر می باشد به دلیل اینکه توسعه دهندگان این سیستم همواره در حال بررسی و کنترل ان می باشند و مشکلاتی که ایجاد شده را رفع می کنند . حال به چند مورد از دلایل هک وب سایت وردپرس می پردازیم که به صورت زیر می باشد :

مورد اول : وجود مشکلات امنیتی در سرور وب سایت شما :
دوستان عزیز وردپرس تنها سیستمی نیست که شما با راه اندازی و اجرا شدنش در سرور بتوانید صفحات وب سایت خود را مشاهد نمایید ، بلکه سرور شما یک سیستم عاملی از نرم افزارهای لازم و ضروری همچون کنترل پنل هاست ، PHP ، MYSQL و هر نرم افزاری که برای اجرا شدن صحیح وردپرس لازم دارید و شما باید دقت کنید که اگر در سرور شما کوچک ترین اختلالی ایجاد گردد ، باعث می شود که وب سایت شما هم از کار بیفتد . پس باید از همه لحاظ سرور خود را تحت نظر داشته باشید .

مورد دوم : وجود مشکلات امنیتی در سیستم مورد استفاده شما ،موبایل یا کامیپوتر :
دوستان عزیز سیستم هایی که شما استفاده می کنید آن چنان امن نیستند و هر روز ممکن است ویروس هایی وارد آنها شود و ویروس هایی برای سیستم عامل های مختلف تولید می شود و از این طریق امنیت دستگاه های شما را مورد خطر قرار می دهد و همچنین با نصب کردن بعضی از نرم افزار های بر روی سیستم خود باعث ایجاد حفره امنیتی می شوید . حتی هکر ها می توانند از راه شبکه های وایرلس کد گذاری نشده به پسوردهای شما دسترسی داشته باشند ، پس مراقب ویروس ها باشید که اینها در کمین سیستم های شما می باشند .

مورد سوم : وجود مشکلات امنیتی در عملکرد مربوط به خود شما :
بله درسته ، خود شما هم می توانید در هک شدن وب سایت تون نقش موثری داشته باشید و این که شما ممکن است با انجام کار به ظاهر ساده ای باعث بروز مشکلات امنیتی شوید . شما در انتخاب رمز ورود به پنل مدیریتی خود دقت نمایید چون این شما هستید که رمز را انتخاب می کنید و این که در اجازه دسترسی دادن به افراد مختلف برای پنل خود توجه کنید ، حتی به این نکته توجه نمایید که شما می توانید با استفاده از قطعه کدی و یا این که با استفاده و نصب افزونه ای امنیت سایت خود را افزایش و یا کاهش بدهید ، پس باید همیشه حواستون جمع باشه !!!!! و همیشه قبل از استفاده ا افزونه و یا قالب وردپرس همیشه نظرات کاربرانی که استفاده کرده اند را بررسی نمایید تا اگر مشکلی وجود داشت ، شما از نصب ان افزونه سا قالب صرف نظر کنید.

مورد چهارم : وجود مشکلات امنیتی در سیستم وردپرس
به نظر شما اگر سیستم وردپرس کم و کاستی نداشت ، پس چرا همواره در حال ارائه ورژن های جدیدی می باشد ؟ خب مسلما خود سیستم وردپرس هم از نظر امنیتی مشکل دارد و تلاش می کند که در هر ورژن جدید این مشکلات را رفع نماید ولی توسعه دهندگان سیستم وردپرس همواره در تلاش هستند که حفره امنیتی جدیدی در وردپرس ایجاد نشود ولی شما نباید اینقدر خیالتون از این سیستم راحت باشد چون که احتمال هک وردپرس هم وجود دارد .

خب دوستان عزیز در اینجا به بررسی کلی دلایل هک وب سایت وردپرس شما پرداختیم ، پس باشد شما به همه ی این موارد دقت نمایید

حال شما اگر با هک شدن وب سایت وردپرس خود روبرو شدین باید چه کاری انجام بدهید ؟
خب حالا که وب سایت شما هک شد و دیگه کار از کار گذشت شما باید هر چی زودتر تلاش کنید که بتوانید سایت خود را از دست هکرها نجات بدهید و باید کارهای زیر را انجام دهید :

چرا سایت های وردپرس هک می شوند

وب سایت تون را از دسترسی خارج کنید :
دوستان عزیز شما باید بعد از هک شدن وب سایت تون در اولین قدم ان را از دسترس خارج نمایید ، اگر کاربران شما نتوانند سایت شما را مشاهده کنند ، بهتر از این می باشد که با وب سایت هک شده ی شما روبرو شوند . پس شما باید در ابتدا بررسی نمایید که وردپرس شما در حال اجرا می باشد یا نه و سپس به بخش افزونه های بروید و افزونه WP Maintenance Mode و یا افزونه ای مشابه این افزونه دریافت و نصب کرده و ان را فعال سازید و یا این که برای خارج کردن وردپرس از دسترس می توانید یک فایل بدون نام ایجاد نمایید و ان فایل را با فرمت maintenance. در ریشه وردپرس خود ذخیره نمایید و شما می توانید با انجما هر کدام یک از کارهای گفته شده وردپرس خود را از دسترس خارج نمایید ولی اگر آسیب هایی که به سایت شما وارد شده باشد پیچیده تر باشد شما نمی توانید از طریق وردپرس و با انجام کارهای گفته شده سایت خود را از دسترس خارج نمایید و باید از طریق کنترل پنل هاست تون این کار را انجام بدهید .

برای کسب اطلاعات بیشتر با سرویس دهنده هاست و سرور خود تماس بگیرید :
اگر شما در این زمینه اطلاعات دقیق ندارید می توانید از سرویس دهنده هاست و یا سرور خود تقاضای کمک کنید و از ان ها دلیل هک شدن را بپرسید و ببینید که وردپرس شما هک شده است یا این که بخش های دیگر وب سایت تون . و اگر وب سایت شما به دلیل افزونه های وردپرس که نصب شده و یا قالب وردپرس نصب شده می باشد ، شما باید این موراد را سریعا حذف نمایید . دقت کنید که باید فایل مربوط به حمله را برای پیگیری های قانونی اگر نیاز شد نگه دارید .

نسخه های پشتیبانی که قبلا تهیه کردین را بازیابی کنید :
دوستان عزیز در اینجا نسخه های پشتیبانی که باید به طور منظم و همیشه تهیه می کردین ، استفاده می شود و شما حتما دیگه در این مواقع اهمیت تهیه ی نسخه ی پشتیبان را در می یابید ، و شما باید در این زمان بهترین نسخه ی پشتیبانی که تهیه کردین را پیدا کنید و جایگزین نمایید و اگر شما تاریخ دقیق هک را نمی دانید باید فایل های بک آپ را دانلود کنید و محتویات این فایل ها را به صورت دستی بررسی نمایید و تا بتوانید از این طریق بهترین بک آپ را تهیه کنید و جایگزین نمایید

اول با دقت بررسی نمایید و سپس تصمیم عاقلانه بگیرید :
دوستان عزیز شما باید در ابتدای وقتی که وب سایت تون هک شد به دنبال دلیل اصلی و مهم ان باشید و سپس دست به اقدام بزنید زیرا که اگر به عجله تصمیم بگیرید ممکن است که برای شما مشکلات بیشتری را هم ایجاد کند و اگر دلیل اصلی هک وب سایت شما مربوط به افزونه های وب سایت بود حتما این موضوع را با نویسنده افزونه وردپرس در میان بگذارید تا برای سایر کاربران وردپرس این اتفاق پیش نیاید .

بررسی تمامی موارد و راه اندازی دوباره وب سایت وردپرس :
شما با آرامش کامل به بررسی تمامی موارد بپردازید که برای نمونه شما می توانید کارهای زیر را انجام بدهید

ابتدا سایت را از دسترسی کاربران خارج نمایید .
بررسی تمامی نسخه های پشیبانی که تهیه کردید و از بین آنها بهترین بک اپ را انتخاب و بازگردانی نمایید.
اطلاعات اتصال را از پشتیبان هاست بگیرید .
پس از شناخت حفره امنیتی ، آن را درست کرده و فایل هک شده را حذف کنید.
بررسی کامل سایت و تا اگر مشکلی بود رفع نمایید .
سایت را راه اندازی نمایید و همانند قبل به فعالیت خود ادامه بدهید .

آموزش وردپرس به پایا رسید !!! خب دوستان عزیز با توجه به این نکات امیدوارم که بتوانید که وب سایت هک شده خودتون را از دست هکرها نجات دهید و پیروز شوید . دوستان عزیز با ادامه آموزش های وردپرس با ما همراه شوید .

با آرزوی سلامتی و موفقیت روز افزون برای شما همراهان بزرگوار