پاک کردن اطلاعات از گوگل و حفظ حریم شخصی

کاربران گرامی  سلام روزتون بخیر امیدوارم مطلب امروز ما مفید واقع گردد. مطلب امروز ما بحث امنیت می باشد. امروزه بحث امنیت حریم شخصی کاربران در اینترنت همیشه از مقوله‌های بسیار مهمی بوده که متاسفانه بسیاری از افراد این موضوع را نادیده می‌گیرند. از آنجا که استفاده از سرویس‌های گوگل برای رفع نیازهای مختلف در بین کاربران اینترنت بسیار رایج است، پس حذف اطلاعات شخصی از این سرویس‌ها می‌تواند حریم شخصی شما را تا حد زیادی در دنیای مجازی تامین کند.

پاکسازی Gmail

www.tahlildadeh.ir

اولین گام برای انجام اینکار، تعیین نوع ایمیل‌هایی که قصد دارید آن‌ها را نگه داشته یا حذف کنید. با وجود فضای ارائه شده برای هر کاربر، گوگل این ایده را در ذهن اکثر افراد جای داده که شما هیچوقت نیاز به حذف چیزی نخواهید داشت. اما بگذارید صادق باشیم. نیازی نیست که اطلاعات بسیاری از کارهای خود را نگه داریم. برای مثال می‌توان به نوتیفیکیشن‌ها اشاره کرد. پس پاکسازی را شروع کنید. یک روش سریع برای انجام اینکار، آن است که ایمیل‌های موجود در هر یک از برچسب‌های صندوق ورودی خود را حذف کنید.

اگر قصد دارید هر موردی را نگه‌دارید، در صورت استفاده از مرورگر گوگل کروم، دکمه‌های CTRL + P را در صفحه کلید فشرده و آن ایمیل را به صورت PDF ذخیره کنید. اگر از مرورگر فایرفاکس بهره می‌برید تعدادی افزونه وجود دارد که می‌توانید یکی از آن‌ها را برای ایجاد PDF از صفحات نصب کرده و مورد استفاده قرار دهید.

تاریخچه‌ی جستجو در وب

اگر مجبور به استفاده از سرویس جستجوی گوگل هستید، هیچ گاه به صورت لاگین شده به حساب کاربری خود آن را بکار نگیرید. در شرایطی که به حساب کاربریتان لاگین شده باشید، هر چیزی که جستجو کنید به نام شما خواهد بود. ابتدا از حساب کاربری خود خارج شده و اگر می‌توانید آی‌پی خود را نیز با سرویس‌های شبکه خصوصی مجازی (V-P-N) تغییر دهید. اگر نمی‌توانید یا نمی‌خواهید از شبکه‌های خصوصی مجازی استفاده کنید روش بهتری برای انجام اینکار نیز وجود دارد. اگر گوگل کروم استفاده می‌کنید بهتر از از حالت Incognito که در این مرورگر ارائه شده بهره ببرید. در صورت استفاده از فایرفاکس نیز می‌توانید از حالت Private Browsing استفاده کنید تا مرورگری اینترنت شما به صورتی امن صورت گیرد.

www.tahlildadeh.ir

حالا باید سوابق مرور وب خود که توسط گوگل ذخیره شده را ببینید. اگر نیاز بود این بخش را نیز پاکسازی کنید. برای انجام این کار نیاز به صرف مقداری زمان دارید؛ اما پس از انجام آن احساس خیلی خوبی خواهید داشت. به گفته‌ی ما اطمینان کنید که حذف اطلاعات این بخش واقعا حس خوبی را برایتان به ارمغان خواهد آورد.

سوابق موقعیت‌های مکانی

www.tahlildadeh.ir

اما در مورد موقعیت مکانی باید بگوییم که گوگل موقعیت هر کدام از کاربرانش را نگه‌داری می‌کند. در سمت چپ تقویم، منوی کوچک موجود را باز کرده و گزینه‌ی ۳۰Days را انتخاب کنید. حال سوابق موقعیت مکانی شما در ۳۰ روز اخیر نمایان خواهد شد؛ ولی در کنار این سوابق یک گزینه دیگر هم مشاهده خواهید کرد.

www.tahlildadeh.ir

گزینه‌ی Delete all history را کلیک کرده و سپس Ok را بفشارید. حالا می‌توانید GPS دستگاه خود را خاموش کنید تا موقعیت مکانی شما دیگر ثبت نشود. با انجام این فرآیند تمامی سوابق ذخیره شده شما در بخش موقعیت مکانی گوگل، حذف خواهد شد.

یوتیوب

www.tahlildadeh.ir

برای پاک کردن سوابق ویدیوهای مشاهده شده‌تان در سرویس یوتیوب، ابتدا آن را گشوده و سپس باید بر روی هر دو گزینه Clear all watch history و Pause watch history کلیک کنید. برای جلوگیری از ثبت سوابق ویدیوهای مشاهده شده توسط شما، از این پس در حالتی که به حساب کاربریتان لاگین نکرده‌اید از یوتیوب استفاده کنید یا از حالت مرور امن مرورگر خود بهره ببرید. در کروم نام این حالت Incognito و در فایرفاکس Private Browsing است.

کروم

اگر قصد دارید از گوگل کروم به مرورگری دیگر کوچ کنید، بهتر است مراحل زیر را انجام دهید:

از لیست علاقمندی‌های خود نسخه‌ی پشتیبان تهیه کنید. اگر از فایرفاکس بهره می‌برید امکان همگام‌سازی این لیست همانند کروم وجود دارد.
حالا به مسیر Settings >Advanced Settings >Privacy >Clear Browsing Data رفته و سپس تمام اطلاعات مرورگری اینترنت خود را پاک کنید.

www.tahlildadeh.ir
پروفایل گوگل کروم خود را از رایانه‌تان حذف کنید. در پنجره‌ی مرورگر و در بخش بالا، از لیست منو‌ها View را کلیک کرده و سپس گزینه‌ی Hidden Items را تیک بزنید. حالا به مسیرC:/Users/[yourusername]/AppData/Local/Google/Chrome/User Data رفته و همه چیز را این بخش نیز پاک کنید.

بایگانی اطلاعات گوگل

www.tahlildadeh.ir

بخش بایگانی گوگل طراحی شده تا بتوانید از تمامی اطلاعات خود نسخه‌ی پشتیبان تهیه کنید. در این بخش می توانید هر داده‌ای که نیاز دارید را نگه‌دارید و هرکدام را که می‌خواهید حذف کنید. اگر نیاز دارید اطلاعات هر سرویسی حذف نشوند، باید تیک مقابل آن در حالت سبز رنگ یعنی فعال باشند. به عنوان مثال شاید بخواهید اطلاعات تقویم را نگه‌دارید، ولی داده‌های مرور در شبکه‌ی اجتماعی گوگل پلاس خود را حذف کنید. از طریق این بخش براحتی می‌توانید عملیات‌مورد نظرتان را انجام دهید.
حذف کامل حساب کاربری گوگل

برخی از کاربران ترجیح می‌دهند کار را برای خود راحت کرده و حساب کاربری گوگل خود را به طور کامل حذف کنند. ولی اگر اینکار را انجام دهید امکان استفاده از آن را در آینده نخواهید داشت. اما اگر نام کاربری خاصی برای خود انتخاب کرده‌اید بهتر است آن را نگه دارید و از حذف کامل حساب کاربریتان خودداری کنید؛ چراکه حتی در صورت حذف کامل آن، در آینده نمی‌توانید نام کاربری قبلی خود را مجددا ثبت کنید. همچنین در این شرایط تمامی اطلاعات کاربری شما پاک خواهد شد و قابل بازگردانی هم نیست. بهترین کار این است ابتدا از اطلاعات مهم‌و ضروری‌تان نسخه‌ی پشتیبان تهیه کرده و سپس اقدام به حذف کامل حساب کاربری گوگل کنید.