سلام و عرض ادب و احترام خدمت شما دوستان و همراهان گرامی
در این آموزش همراه شما هستم با معرفی نماد اعتماد الکترونیکی و اطلاعات در مورد این نماد.پس تا انتها همراه من باشید
نماد اعتماد الکترونیکی نشانه ای است که از طرف مرکز توسعه تجارت الکترونیکی که وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران است، به عنوان تاییدیه به فروشگاه‌های اینترنتی داده می‌شود.یکی از عوامل مهم توسعه تجارت الکترونیکی، ایجاد اعتماد و اطمینان در میان کاربران خدمات الکترونیکی می باشد.با توجه به بررسی های انجام گرفته ، مهمترین عوامل مراجعه و اعتماد خریداران به فروشگاه های مجازی به شرح ذیل می باشند :

  • شناسایی مالک فروشگاه و امکان مراجعه در صورت بروز اشکال در خرید محصولات
  • کامل و صحیح بودن اطلاعات کالا یا خدمات ارائه شده توسط فروشگاه
  • گارانتی محصولات و ارائه خدمات پس از فروش در فروشگاه الکترونیکی
  • واضح بودن روند برگرداندن کالا و بازپس گیری پول در فروشگاه
  • محفوظ ماندن اطلاعات شخصی و مالی خریداران فروشگاه اینترنتی
  • تایید امنیت سایت توسط یک موسسه و مرکز ملی اعتماد
  • و…

طبق مطالعات انجام شده تائید فروشگاه مجازی توسط یک موسسه بیشترین تاثیر در مراجعه و اعتماد خریداران به فروشگاه اینترنتی را دارد. در این حالت خریدار از محفوظ ماندن اطلاعات خود احساس امنیت بیشتری دارد.در ایران مرکز توسعه تجارت الکترونیکی مسئولیت ایجاد زیر ساخت های امنیت و اعطای نماد اعتماد الکترونیکی به فروشگاه های مجازی را برعهده دارد.

اعطای نماد اعتماد الکترونیکی برای وب‌سایت های تجاری با هدف قانونمند کردن و چارچوب دهی به فعالیت فروشگاه‌های مجازی در حال انجام می باشد. نماد اعتماد الکترونیکی به شکل یک علامت در بالای سایت‌هایی که از نظر قانونی فعالیت آنان مورد تائید است به نمایش در می آید. ساماندهی سایت‌های تجاری در کشور موثرترین گام برای ایجاد فضای تجارت الکترونیکی به‌خصوص B2C خواهد بود. به نحوی‌که مردم در هنگام خرید از طریق اینترنت با اطمینان از این‌که سایت‌ها به تعهدات خود در قبال آنان عمل خواهند کرد و حقوق مصرف کنندگان را به رسمیت می‌شناسند،‌ اقدام به خرید می کنند.

ممنونم از توجه شما عزیزتم