روش سوم ساخت فلش بوت

با استفاده از امکانات خود ویندوز و بدون هیچ نرم افزاری جانبی

با استفاده از برنامه Command Prompt سیستم عامل ویندوز ویستا و ویندوز هفت به راحتی و بدون نیاز به نرم افزار های جانبی ، دوستان می توانند یک فلش مموری قابل بوت بسازند و بعد از ساختن فلش مموری قابل بوت محتویات سی دی و یا دی وی دی نصب سیستم عامل را بروی این فلش مموری کپی کنند و از آن برای نصب سیستم عامل استفاده کنند . من این آموزش را برای سیستم عامل ویندوز ویستا ( Vista ) توضیح میدهم و هیچ تفاوتی با ویندوز هفت ( Seven ) ندارد . برای انجام این کار به ترتیب زیر عمل کنید :
۱- ابتدا یک فلش مموری با ظرفیت حداقل یک گیگا بایت را به یو اس بی ( USB ) کامپیوتر وصل کنید
۲- برنامه Command Prompt یا CMD در ویندوز ویستا را اجرا کنید
۳- بعد از اجرای نرم افزار Command Prompt ، در محیط داس عبارت diskpart را تایپ کنید و دکمه اینتر را فشار دهید
۴- اینک عبارت list disk را تایپ کنید و دکمه اینتر را فشار دهید تا کلیه درایو دیسک های شما در این لیست نمایش داده شود . ( ظرفیت هارد لپ تاپ من ۱۸۰ گیگابایت می باشد و برای آموزش بهتر به دوستان یک فلش مموری ۲ گیگا بایتی به کامپیوترم وصل کردم که بعد از اجرای دستور list disk مطابق تصویر زیر این دو درایو دیسک را به صورت مجزا نشان میدهد که فلش مموری من با نام Disk 1 می باشد )

حال دستور select disk X را تایپ کنید ( به جای عبارت X شماره درایو فلش مموری را تایپ کنید )
۶- سپس دستور clean را تایپ کنید
۷- بعد از اجرای دستور clean دستور create partition primary را تایپ کنید
۸- بعد از اجرای دستور فوق دستور select partition 1 را تایپ کنید
۹- بعد از اجرای دستور فوق دستور active را تایپ کنید
۱۰- حال باید فلش مموری خود را فرمت کنید که برای اینکار دستور format fs=fat32 را تایپ کنید ( با انجام این کار فلش مموری با فرمت fat32 فرمت بندی میشود البته دوستان می توانند فلش مموری خود را با NTFS نیز فرمت بندی کنند
۱۱- بعد از اجرای دستور فوق باید کمی منتظر بمانید تا فلش مموری شما فرمت بندی شود . بعد از فرمت بندی شدن فلش مموری عبارت assign را تایپ کنید .
۱۲- در انتها دستور exit را تایپ کنید و از برنامه Command Prompt خارج شوید