برخی دوستان سوالاتی درباره نحوه افزودن افزودن کپچا برای فرم ورود ووکامرس سوال کرده بودن کپچا همون معادله امنیتی که در قسمت ارسال فرم نظرات , فرم ورود وردپرس و … هست گفته میشه , امروز هم یکی از دوستان با این مورد به مشکل امنیتی در سایت برخورد کرده بود که بر آن شدیم تا آموزشی برای افزودن captcha به فرم ورود ووکامرس آماده کنیم. افزونه ووکامرس یک افزونه فروشگاه ساز وردپرس هست برای ساخت فروشگاه در کنار وردپرس که به صورت مجزا و جدا از وردپرس برای خودش فرم عضویت و ورود داره . حالا با نصب پلاگین های کپچا برای جلوگیری از ارسال اسپم در وردپرس یا جلو گیری از سعی در ورود به تعداد دفعات زیاد به بخش ورود معادله کپچا در ووکامرس افزوده نمیشه. در این مقاله سعی داریم شما رو با روشی آشنا کنیم تا به راحتی به فرم ورود ووکامرس این معادله امنیتی رو اضافه کنید.

نحوه افزودن کپچا برای فرم ورود ووکامرس

وقتی ووکامرس رو نصب می کنیم بعد از نصب یه پیغام ظاهر میشه برای نصب برگه های لازم ووکامرس که صفحه اصلی فروشگاه , حساب کاربری , مرحله پرداخت , سبد خرید و … رو به قسمت برگه ها اضافه می کنه. در بخش تنظمیات ووکامرس در صورتی که در بخش حساب کاربری تنظیم کرده باشید خرید نیاز به ثبت نام و ورود داره بخش ورود و عضویت در صفحه حساب کاربری برای کاربران نمایش داده مشه.

در بخش امنیت وردپرس گفتیم برای جلوگیری از ارسال اسپم و جلوگیری از ربات ها در این بخش ها باید از افزونه کپچا استفاده کنیم این مورد شاید یکی از مهم ترین بخش ها در امنیت محسوب بشه پس یک قدم برای امنیت بیشتر قدم بردارید :)

قبلا در بخش موضوعات افزونه وردپرس افزونه ای با نام captcha معرفی کردیم برای مشاده به لینک افزونه کپچا برای جلوگیری از ارسال اسپم در وردپرس مراجعه کنید ابتدا باید این افزونه رو روی وردپرس خود نصب کنید اگر آشنایی ندارید آموزش نصب افزونه وردپرس رو مطالعه کنید.

بعد از نصب پلاگین شما که برای ووکامرس می خواید این قابلیت رو اضافه کنید قالب وردپرس شما باید شامل فایل هایی برای ووکامرس داشته باشه قالب های فروشگاهی وردپرس که برای ووکامرس طراحی شدن همگی به این صورت هستن , داخل پوشه های موجود در قالب شما باید پوشه ای با نام woocommerce وجود داشته باشه , وارد این پوشه بشید این قسمت بستگی به قالب شما داره و شما باید دنبال فایل های مربوط به بخش حساب کاربری باشید شاید داخل این پوشه یه پوشه دیگه با نام myaccount داشته باشید شایدم نه :) اغلب داخل این پوشه قرار داده میشه فایل های مربوط به قست حساب کاربری کاربران , فایل مربوط به ورود رو پیدا کنید باید اسمش form-login.php باشه . پیدا کردید ؟ …

این فایل رو بهتره ابتدا دانلود کنید بعد تغییرات رو روش اعمال کنید تا در صورت وجود مشکل مجددا برش گردونید , فایل رو در حالت ویرایش باز کنید و دنبال کد زیر بگردید داخلش

۱
<?php do_action( 'woocommerce_login_form' ); ?>

این کد تابع فرا خوانی فرم ورود ووکامرس هست , کد زیر رو پایین این کد کپی کنید

۱
<?php if( function_exists( 'cptch_display_captcha_custom' ) ) { echo "<input type='hidden' name='cntctfrm_contact_action' value='true' />"; echo cptch_display_captcha_custom(); } ?>

کد بالا در زیر فرم معادله امنیتی یا همون کپچا رو فراخونی می کنه. بعد از افزودن کد بالا به این قسمت که گفته شد کد زیر رو هم به فایل functions.php قالب وردپرس خود اضافه کنید.

۱
if( function_exists( 'cptch_check_custom_form' ) && cptch_check_custom_form() !== true ) echo "Please complete the CAPTCHA.";

حالا برید سراغ فرم ورود و بررسی کنید ببینید معادله امنیتی افزوده شده یا نه ؟ باید اضافه شده باشه. یه بار ورود رو با نام کاربری و رمز بدون وارد کردن معادله انجام بدید ببینید قالب به درستی در بالای فرم ورود پیغام وارد کردن کپچا رو نشون میده اگه درست نشون داد می تونید کدی که به فایل فانکشن اضافه کردید رو حذف کنید.

همین حالا فرم ورود ووکامرس شما به معادله امنیتی کپچا مجهز شده و خیالتان از اقدام ورود اسمپر ها و ربات ها و تکرار دفعات ورود زیاد برای ورود راحت باشه.

امیدوارم این آموزش امنیت وردپرس رو براتون مفید واقع بشه. آرزومند بهترین های برای شما