رقابت موتورهای جستجو باعث شده شرکت های سازنده آنها به روش های متعددی مانند کسب اطلاعات کاربری یا ردیابی حرکات ماوس برای درک بهتر خواسته کاربران در کنار توجه همیشگی به امنیت شبکه رو بیاورند.

کالین براس: خوب یا بد، موتورهای جستجو به دروازه های ورود به دنیای مجازی تبدیل شده اند. آنها به کاربران در جستجوی اطلاعات، شرکت های تبلیغاتی در گسترش و فروش تبلیغات و حتی هکرها در کشف کدهای نرم افزاری کمک می کنند. رقابت نفس گیر میان موتورهای جستجو در سال های اخیر باعث شده اولویت اول همگی آنها حفظ رضایت کاربران باشد. اما جستجو با استفاده از کلمات مبهمی که اغلب معانی متعددی دارند، در بسیاری از موارد به پاسخ مورد نظر کاربران نمی رسد.

عده ای از محققان معتقدند اطلاعات جمعیتی می تواند به موتورهای جستجو برای حدس اولویت ها کمک کند. به عنوان مثال مطابق بررسی های آنها اغلب زنانی که واژه واگنر را جستجو کرده اند به دنبال اطلاعاتی در مورد ریچارد واگنر، موسیقی دان فقید آلمانی بوده اند، در حالی که مردان بیشتر این واژه را برای جستجو و خرید اسپری های رنگ این شرکت جستجو کرده اند. آنها موفق شدند با پایش اطلاعات کاربری هر فرد در سرویس های متعدد وب و دستیابی به اطلاعات اساسی مانند جنس، سن و سوابق آموزشی او، در یک دوره ۱۲ماهه نتایج حاصل از جستجوهای یاهو را تا ۷درصد بیش از حد استاندارد این موتور جستجو بهبود دهند.

● نشانه ها را دنبال کن آمار نشان می دهد چیزی حدود ۷۰درصد ما حین کار با رایانه برای تمرکز روی مطالب اصلی، ماوس را روی آنها نگه می داریم. گروه دیگری از محققان با علم به این روش، شیوه هوشمندانه ای را در پیش گرفته اند. آنها افزونه ای برای یکی از مرورگرها تعریف کردند که می تواند حرکات ماوس را ردیابی کند و آنرا در اختیار ۱۰ داوطلب قرار دادند. نتایج نشان می دادند بررسی حرکات ماوس با دقتی حدود ۹۶درصد می تواند هدف فرد از جستجو را درست ارزیابی کند. استفاده از این روش همراه با ثبت دفعات جستجوی آگهی های تبلیغاتی می تواند به شرکت ها برای تعیین اثربخشی هر بخش از تبلیغ و بهبود محتوای تبلیغات آنلاین کمک کند. نکته دیگری که باید در مورد موتورهای جستجو به آن دقت کنیم، قابلیت بالای آنها در ثبت کدهای اصلی وب سایت ها و قابلیت جستجوی این کدها توسط هکرها و سایر مجرمان اینترنتی است. به عنوان مثال وب سایتی را در نظر بگیرید که حفره های امنیتی آن کشف شده اند. هکرها می توانند با جستجوی اطلاعات به سایر وب سایت هایی دسترسی پیدا کنند که همان حفره های امنیتی را دارند. سرچ آدیت که توسط جان جان محقق دانشگاه واشینگتن و شرکت مایکروسافت همراه با همکارانش ساخته شده است، توانست با به کارگیری مجموعه ای از درخواست های خرابکارانه شناخته شده، ۳ماه با موتور جستجوی بینگ همراه شود و حملات احتمالی را ردیابی کند. سرچ آدیت در این مدت موفق شد بیش از ۴میلیون جستجوی مرتبط را شناسایی و حتی بعضی حملات را پیش بینی کند. شاید این نرم افزار در آینده نزدیک بتواند در کنار موتورهای جستجو امنیت بالاتری را برای کاربران شبکه فراهم کند.