کاربران گرامی سلام ، امیدوارم که شاد باشیدو مشتاق یادگیری باشید. امروزه فروشگاه های اینترنتی بسیاری در دنیا به وجود آمده است و از آنها در فروش بسیاری از محصولات استفاده می شود. در فروشگاه های اینترنتی از محصولات الکترونیکی مانند گوشی تلفن و لپتاپ گرفته تا خدمات الکترونیکی مانند هاست و دامنه به فروش می رسد تا این که چند وقت پیش دیدم که مرغ و گوشت و میوه هم در یک سایت به فروش می رسد. امکان پرداخت آنلاین اینترنتی هم به گسترده شدن فروشگاه ها بسیار کمک کرده است. برای این که یک فروشگاه اینترنتی بسازیم باید یک وب سایت داشته باشیم که بتوانیم محصولات خود را در درون آن قرار داده و بفروشیم. ساخت وب سایت هایی که عمل فروش اینترنتی را انجام می دهند نیازمند دانش برنامه نویسی و سئو و هم چنین طراحی بسیار خوب می باشد. که ممکن است که همه ی اینها را یک شخص نداشته باشد. به هر حال هر کاری سختی های خاص خودش را دارا است. احتیاج به دانش برنامه نویسی برای داشتن یک وب سایت تا حدودی با استفاده از CMS ها برطرف شده است.

به این شکل که شما می توانید با استفاده از یک سیستم مدیریت محتوا مانند وردپرس وب سایت خود را بدون این که از پایه شروع به کدنویسی کنید، بسازید. در این گونه وب سایت ها اعمال ارتباط با پایگاه داده و مدیریت صفحات و محتوا از قبل توسط CMS انجام می شود و ما نیازی به پیاده سازی آن نداریم و فقط باید تنظیمات آن ها را با توجه به نیاز خود تغییر بدهیم. در این وب سایت ها می توانیم تغییرات مخصوص را خودمان برنامه نویسی کنیم. حال برای این که فروشگاه اینترنتی هم بسازیم می توانیم از سیستم های مدیریت محتوا استفاده کنیم. برای مثال اگر شما بخواهید در بستر وردپرس یک فروشگاه راه اندازی کنید می توانید از پلاگین (افزونه) بسیار محبوب WooCommerce استفاده کنید. یا اگر به ویندوز و تکنولوژی Asp.net علاقمند هستید می توانید از فروشگاه ساز NopCommerce استفاده کنید. یا می توانید از یک محصول معروف دیگر که به زبان php توسعه داده شده است و چند سال است که از آن استفاده می شود به نام magento استفاده کنید.

سیستم هایی که معرفی شدند از معروف ترین فروشگاه ساز های اینترنتی موجود بودند. این سیستم ها دارای امکانات خاص برای قرار دادن محصول، عملیات استفاده از سبد خرید و بسیاری امکانات دیگر می باشند. شما با استفاده از این سیستم ها می توانید محصول خود را به مشتری نمایش داده و معرفی کنید. نظرات مشتری ها و کاربران را در رابطه با محصولات خود دریافت کنید. و کل فرایند خرید را با امکانات بسیار برای فروشگاه خود فراهم بیاورید. اکثر این فروشگاه ها قابلیت اتصال به درگاههای پرداخت بانک ها را دارا می باشند و می توانید به آسانی با استفاده از آنها ایده فروش خود را راه اندازی کنید.
ووکامرس (WooCommerce)
Image

در مطالب قبلی، مباحثی در مورد ورد پرس و نحوه کار با آن و مدیریت آن از طریق داشبودر مدیریتی آن گفتیم. همچنین نحوه کار با افزونه های وردپرس را نیز توضیح دادیم. در ادامه این مطالب به علت اهمیت بالای فروشگاه های اینترنتی به بررسی افزونه فروشگاه ساز ووکامرس خواهیم پرداخت. همچنین کار با تم ها و تنظیمات و نحوه کار با محصولات را نیز توضیح خواهیم داد. ووکامرس یک پلاگین تحت وردپرس است که توسط تیم WooThemes در سال ۲۰۱۱ نوشته شده است. ۳۸۰۰۰۰ از فروشنده های اینترنتی دنیا از این سیستم برای سایت فروشگاهی خود استفاده می کنند.
نصب ووکامرس
برای نصب ووکامرس مانند بقیه پلاگین ها و افزونه های وردپرس باید در داشبورد مدیریتی وردپرس رفته و از قسمت افزونه ها افزونه جدید را کلیک کرد. این پلاگین در این آدرس قرار دارد و شما می توانید آن را دانلود کرده و از در سایت وردپرسی خود نصب کنید. نصب این ابزار مانند بقیه ابزار های موجود می باشد. نصب ووکامرس را در مطلب آینده خواهیم گفت در این مطلب به مزایا و معایب ووکامرس خواهیم پرداخت.
مزایا

رایگان بودن
به درستی کد نویسی شده و تا حدود زیادی امن می باشد
نصب آسان
اگر آپدیتی برای این سیستم باشد به سرعت می توان آن را دانلود و نصب کرد
این سیستم دارای تم های بسیاری می باشد از تم های سطح بالا و عالی تا تم های سطح پایین
ووکامرس یک پلاگین برای وردپرس می باشد و از همه امکانات و قدرت سیستم وردپرس استفاده می کند بنابراین می توان در سئو از آن بسیار استفاده کرد.
معایب
ممکن است که برخی سرویس ها مانند درگاه پرداخت و رایگان نباشد و مجبور شوید آن را بخرید.
اگر بخواهید که سایت شما با فروشگاه شما دارای یک تم باشند کمی کارتان سخت می شود و باید از ترفند های خاصی استفاده کنید.
مستندات کاملی برای کار با این پلاگین موجود نیست و ممکن است پیدا کردن راه حل برخی مشکلات سخت باشد.
معمولا در فروم های وردپرس و ووکامرس سوالات ابتدایی و سطح پایین فراوان است و این ممکن است باعث اعصاب خوردی شود و به سوالات سطح بالا دیرتر پاسخ داده شود.

در مطالب بعدی به نصب و راه اندازی و پیکر بندی ووکامرس خواهیم پرداخت.Itpro باشید