وردپرس ،سیستمی فوق العاده منعطف است که قابلیت های آن برای هر نوع وب سایت یا وبلاگی پاسخ گوست.بخش های متعدد و قابل سفارشی ای نظیر فهرست های سفارشی ، ابزارک های سفارشی،  و البته پست تایپ ها سبب میشود که کاربران بتوانند آن چه که مد نظر آن هاست را در وب سایت داشته باشند و چیزی را مجبور نباشند که برخلاف میل خود در طراحی وب سایت بپذیرند.پست تایپ نمونه ای از این قابلیت های منعطف و البته کاربردی وردپرس می باشد.

آموزش ساخت پست تایپ در وردپرس مدتی پیش در رجیران  ارائه شد.در همان مقاله آموخید که برای ایجاد پست تایپ نیاز به استفاده از کد های وردپرس دارید و به صورت مجزا نیز ساخت متاباکس سفارشی و یا قرار دادن پست تایپ در قالب را فراگرفتید.آموزش در این رابطه بسیار محدود ارائه شد و با توجه به استفاده از پست تایپ در ساخت پلاگین وردپرس و نیاز به آشنایی کامل با پست تایپ تصمیم گرفتیم که مقاله ای جامع در رابطه با پست تایپ و نحوه ایجاد آن منتشر کنیم.

آموزش گام به گام ساخت Post Type سفارشی

مطالبی که طی این سری از مقاله ها خواهید خواند:

پست تایپ چیست؟

لزوم استفاده از پست تایپ در وردپرس

نحوه ایجاد پست تایپ در وردپرس

ایجاد یک پست تایپ به صورت نمونه

و…

پست تایپ سفارشی چیست؟

پست تایپ ها ، تیپ جدیدی از پست ها هستند که در اصل هیچ تفاوتی با پست های موجود در وب سایت شما که به صورت معمول نوشته و منتشر میشوند ندارند.اما دارای تفاوت های جزیی در پارامتر هایی هستند که در کد های آن مطلب تعریف شده است.

پست تایپ مربوط به یک پست ساده

۱
post

و پست تایپ مربوط به یک برگه در وردپرس به صورت

۱
page

و یا پست تایپ مربوط به فایل های الحاقی به صورت

۱
attachment

می باشد.به همین ترتیب پست تایپ هر یک از عناصر در وردپرس تعریف میشوند.

بعد از انتشار نسخه ۳٫۰ وردپرس ، امکان ساخت پست تایپ سفارشی افزوده شد.در صورتی که نحوه ی کار و ساخت پست تایپ را به صورت اساسی یاد بگیرید، با ساخت پست تایپ می توان ناحیه ای جدید در خود وردپرس طراحی کرد که با سایر بخش ها تفاوت ویژه ای دارد.

معرفی و آموزش ساخت پست تایپ سفارشی در وردپرس

لزوم استفاده از پست تایپ ها

فرض کنید شما قصد دارید محتوای وب سایت خود را از آن چه که هست مرتب تر کنید و محتوا را به شیوه ی دیگری در سایت طبقه بندی کنید.شاید با خودتان بگویی که برای این کار راه حل های ساده تری در وردپرس از مدت ها پیش وجود داشته است.ایجاد دسته بندی های بی نهایت، استفاده از برچسب ها ،طبق بندی محتوا بر اساس نویسنده مطلب از جمله اموریست که حتی اگر با خود وردپرس ممکن نبودند حداقل با استفاده از افزونه های وردپرسی ممکن میشوند.اما استفاده از پست تایپ ها شمارا فراتر از این امور می برد.

بهترین مثال ما همواره یک سایت موسقی بوده است.چرا که در وب سایت های موسیقی و یا فیلم بیشتر نیاز به دسته بندی های خاص و طبقه بندی های سفارشی دیده می شود.

فرض کنید قصد دارید در وب سایت خود بخشی با عنوان نقد موسیقی روز راه اندازی کنید.اما برای نقد موسیقی ها دسته بندی خاصی ندارید در وب سایت خود و معمولا شما دسته بندی ها را برای دانلود و یا نمایش مطالب در وب سایت به صورت اصلی به کار میبرید.

این جاست که نیاز به پست تایپ ها حس میشود.پست تایپ ها در چنین وب سایتی به مدیران وب سایت اجازه می دهد که نقد ها را بر اساس سبک خواننده، زن یا مرد بودن آن ،تاریخ انتاشر موسیقی و یا حتی دسته بندی موسیقی های موجود در البوم های ان خواننده مرتب کنند.

وقتی که به چنین بخشی در وب سایت خود نیاز پیدا کردید،باید ناحیه ای برای نقد موسیقی ابتدا در وب سایت خود ایجاد کنید.این ناحیه نیاز یه یک URL کاملا مرتبط برای دسترسی مستقیم کاربران دارد.به عنوان مثال URL این بخش در یک سایت موسیقی می تواند به صورت زیر باشد:

۱
http://mysite.com/music-reviews

نامی که در این قسمت منتخب شده است، music reviews می باشد که بر اساس انتخاب URL بهینه برای وب سایت در هر نوع سایتی بهتر است که انگلیسی انتخاب شود.این نام طبق وب سایت و نیاز وب سایت شما باید تغییر کند.هر نامی که برای قسمت مورد نیاز خود در نظر دارید و فکر می کنید در وب سایت به چنین قسمتی نیاز است را برای پست تایپ و به تبع آن در خود URL درج کنید.

پس از ایجاد چنین بخشی در سایت، باید زیر مجموعه هارا تعیین کنید.مثلا ما در بخش نقد موسیقی که یک بخش کلی است می خواهیم نقد موسیقی را به یک خواننده محدود کنیم.بنابراین URL ما پیشرفته تر و جزیی تر خواهد شد:

۱
http://mysite.com/music-reviews/artist/album/

این که چه طور این بخش را باید ایجاد کرد امریست که سبب جذابیت بیشتر وردپرس شده است و در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

ساخت پست تایپ سفارشی با افزونه

در صورتی که شما در استفاده از کد ها و یرایش سایت از این طریق مهارت ندارید قطعا می توانید از افزونه های وردپرس استفاده کنید.تعداد زیادی افزونه برای ساخت پست تایپ در وردپرس وجود دارد.اغلب آن ها ساده راه اندازی میشوند و امکانات خوبی را هم در اختیار قرار می دهند.برخی ناحیه مدیریت را به بهترین وجه سفارشی می کنند و اجازه می دهند که محتوای دلخواه خود را در وب سایت نمایش دهید.

این افزونه ها را به همراه سایر نکات در بخش بعدی دنبال کنید