مزیت ها

زمانی که استفاده از HTML 5 عملیاتی گردد هر مدیر وب باید تصمیم بگیرد که آیا HTML5 برای من موفقیت آمیز خواهد بود یا نه؟
از یک طرف فناوری HTML 5 بسیار پیشرفته تر از HTML معمولی می باشد. HTML 5 فناوری های HTML ، CSS3 ، Java script را ترکیب نموده است.سولوشن چند منظوره HTML 5 نتایج پرباری داشته که با ابزار ساده HTML غیر قابل دستیابی است.شبیه این است که بخواهیم Microsoft Office را با Notepad را مقایسه کنیم. از طرف دیگر مجبور هستید که مطالعه آن را بدون داشتن منبع و زمینه ای ، خود آغاز کنید و وب سایت های HTML 5 را به طور کامل تست کنید. اما فرصت ها و قابلیت های جدید جای آن دارد که وقت خود را صرف آن نماییم.
مجموعه ارزشمند HTML 5 مسیر جدیدی به سوی مولتی مدیا می گشاید. قبل از همه طراح با استفاده از ساختار جامع و ساده تر CSS و عناصر جاوا اسکریپت ، آسانتر می تواند قابلیت ها را ارائه دهد. این پیشرفت ها برای پس زمینه های متحرک یا ایجاد بازی ها مفید می باشد. به عنوان مثال به توپ های پرتاب مشهور Google Doodle نگاه کنید. کدهای HTML 5 در اینجا قابل دسترس می باشند.
توانایی HTML 5 محدود به توپ های پرتاپ نیست. HTML 5 بسیار می کوشد تا محیطی واقعی برای برنامه های کاربردی و بازی ها باشد. برای مثال بازی بیلیارد را امتحان کنید. بازی راحت و حرکت های قابل کنترل و سریع. وقفه ای وجود ندارد و جستجوگر هم هنگ نمی کند. همه این ویژگی ها با ابزار HTML 5 ایجاد شده است.
مزیت دیگر توسعه کاربرد HTML 5 کدهای داخلی Video و Audio می باشدکه امکان درج مستقیم محتوای ویدئویی در صفحه وب را در اختیار قرار می دهد. شما می توانید وب سایت خود را باموزیک و تصاویر ویدئویی غنا ببخشید و کدهای اضافی Flash Player را کنار بگذارید.
اما بایستی ایراد خاصی که HTML 5 دارد را به یاد داشته باشیم. اگر بی چون و چرا از قالب HTML 5 استفاده می کنیم باید متکی به مرور گرهای بروزی همچون IE9 ، IE8 باشیم و ورژن های قبلی FireFox و Chrome که قدیمی هستند نمی توانند HTML 5 را پشتیبانی کنند. این بدین معناست که باید این موقعیت مبهم را حل و فصل نماییم یا وب سایتی به حالت Mirror برای استفاده از جستجوگرهای از رده خارج خلق کنیم و یا نهایتا بخشی از پتانسیل ترافیک را از دست بدهیم.
امروزه افراد بسیاری وجود دارند که هنوز برای جستجو در دنیای وب از IE6 استفاده می کنند. بنابراین قبل از تغییر موجودیت خود در دنیای وب به HTML 5 آموزش های لازم را به کاربران خود بدهیم. یک وب سایت زیبا و جدید با جاذبه های ساختاری متحیر کننده در صورتی که بازدید کننده نتواند آن را به چشم ببیند ارزش و کارایی ندارد.برای اجتناب از چنین مشکلی می توان یک محتوای مشابه برای جستجوگرهای قدیمی ایجاد نموده و آنها را قابل خواندن نماییم. در حقیقت اگر جامعه کاربران کنونی از chrome جدید و یا Safari استفاده می نمایند و یا وب سایت را با استفاده از ابزارهای همراه خود (Mobile) می بینند، اطمینان خواهید یافت که HTML 5 گزینه مناسبی می باشد.
مشکل اصلی زمانی رخ می دهد که فناوری جدیدی را برای برنامه ها یا بازی های وب خود انتخاب می کنیم. وقتی از وب سایت ها و یا عناصر HTML 5 صحبت می کنیم عناصری مثل Convas یا کدهای Video ، پشتیبانی مرورگرهای قدیمی معضل چندان مهمی نیست. می توان محتوای حذف شده را با کدهای HTML خالی جایگزین نمود. اما وقتی برای تولید یک برنامه تحت وب برنامه ریزی می کنیم تصمیم به استفاده از HTML 5 می تواند منجر به موفقیت و یا شکست شود. اگر دسترسی سیار به برنامه تحت وب گزینه ای مهم برای ما باشد HTML 5 گزینه مناسبی است ولی اگر بخواهیم برنامه ای تجاری و یا برنامه ای برای دانشگاه ها ایجاد کنیم جایی که جستجو گرهای قدیمی همچنان باقی هستند احتمال دارد HTML 5 تعداد کاربران را کاهش دهد.
در محیط برنامه نویسی هم مدیر وب باید پیش از آنکه در مورد استفاده از فناوری HTML 5 تصمیم بگیرد ، تامل نماید. اگر می بینید HTML 5 مسیر شما به سوی موفقیت است از اینکه این فناوری ویژگی های پایدار ندارد نهراسید. ابزارها ، پیش فرض ها ، نمونه ها و خدمات رایگانی وجود دارد که شما را در کدنویسی مناسب یاری خواهند داد.