هنگامی که صفحه شامل یک یا چندین کنترل UpdatePannel می باشد ، کنترل ScriptManager ، انجام عملیات به روز رسانی و تغییر اطلاعات در آنها را مدیریت می کند . این کنترل با متدهای حیات صفحه ( Page life cycles ) ، برای به روز رسانی بخش های مختلف کنترل UpdatePannel در ارتباط است .

خاصیت EnablePartialRendering ، تعیین می کند که آیا به روز رسانی اطلاعات و تغییر بخش های مختلف در صفحه بدون Postback شدن آن فعال باشد یا خیر . به طور پیش فرض ، این مقدار بر روی true تنظیم شده و فعال است .
برای دریافت اطلاعات بیشتر راجع به نحوه استفاده از کنترل های UpdatePannel و UpdateProgress و Timer ، به بخش های آموزشی آنها بروید .

مدیریت خطاهای احتمالی در آپدیت صفحات :

چنانچه در هنگام انجام عمل به روز رسانی و آپدیت بخشی از صفحه ، خطایی رخ دهد ، به وسیله کارهای زیر در کنترل ScriptManager ، می توانید آنها را مدیریت نمایید :

تنظیم خاصیت AsyncPostBackErrorMessage کنترل ، که تعیین کننده پیام خطایی است که به مرورگر فرستاده می شود .
مدیریت رویداد AsyncPostBackError کنترل ScriptManager ، که در زمان بروز خطا در عمل آپدیت رخ داده و می توان کدهای مورد نظر خود را در آن قرار داد .
تنظیم خاصیت AllowCustomErrorsRedirect کنترل ، که تعیین می کند بخش خطاهای احتمالی ( Custom Errors ) در فایل web.config سایت ، چگونه باید استفاده شوند .
ثبت کردن اسکریپت های مورد نظر در صفحه با کنترل ScriptManager :

می توانید از کنترل ScriptManager ، برای مدیریت منابع کنترل هایی که در عملیات آپدیت و به روز رسانی صفحه ، نقش دارند ، استفاده کنید . این منابع شامل اسکریپت ها ، استایل ها ، فیلدهای مخفی و … می شوند .
مجموعه اسکریپت های ( Scripts Collection ) کنترل ScriptManager ، شامل یک شی ScriptReference برای هر اسکریپتی که در صفحه قرار دارد ، می باشد . شما می توانید به طور صریح یا برنامه نویسی شده ، اسکریپت ها را تعیین کنید .
همچنین کنترل ScriptManager ، متدهای ثبت و ارتباط دهی را اجرا می کند ، که به وسیله آنها می توانید ، اسکریپت های کلاینت و فیلدهای مخفی روی صفحه را به صورت برنامه ریزی شده ، مدیریت نمایید .

ثبت کردن وب سرویس ها :

برای ثبت یک وب سرویس که شما می خواهید از یک صفحه ASP.Net با قابلیت Ajax فعال ، آن را فراخوانی نمایید ، باید وب سرویس را با اضافه کردن آن به مجموعه Services کنترل ScriptManager ، ثبت نمایید .
چهارچوب کاری مایکروسافت ایجکس ، یک شی کلاینت را برای هر شی ServiceReference در مجموعه Services کنترل ایجاد می کنند . کلاس پروکسی و اعضای آن از کنترل ScriptManager ، به راحتی با وب سرویس ها از طریق کلاینت اسکریپت ، ارتباط برقرار می کند .