با پیشرفت تکنولوژی های وب و همچنین پیشرفت چشمگیر استفاده و سرمایه گذاری بر روی دستگاه های مرتبط با وب مانند تلفن های هوشمند، تبلت ها، تلویزیون های هوشمند و … نیاز به داشتن وب سایت هایی مطابق با تمامی دستگاه ها احساس شد.

تا چند سال پیش به ندرت یک وب سایت را مشاهده می کردید که یک نسخه موبایل نیز داشته باشد. شاید در آن زمان کاربرانی که از دستگاه هایی به غیر از کامپیوترهای شخصی صفحات وب را مرور می کردند بسیار اندک بود و طراحان صفحات وب و کمپانی های بزرگ از این درصد کوچک چشم پوشی می کردند.

اما امروز شما در کوچه و خیابان، در قطار، در مسیر حرکت به محل کار، حتی در هنگام استراحت و … می توانید به راحتی با استفاده از تبلت و موبایل صفحات وب را مرور کنید. این راحتی در استفاده و سرمایه گذاری عظیم غول های تکنولوژی بر روی دستگاه های متنوعی مانند تبلت و تلفن های هوشمند، باعث شده است سهم کاربرانی که از دستگاه هایی به غیر از کامپیوتر های شخصی صفحات وب را مرور می کنند بیشتر و بیشتر شود.

طراحان وب در گذشته نیز نسخه هایی برای موبایل به صورت مجزا طراحی می کردند، به طور مثال www.example.com/mobile و یا mobile.example.com که این نوع از آدرس دهی نشان می دهد که این نسخه ها کاملا از نسخه اصلی وب سایت مجزا هستند و به صورت جدا گانه ای طراحی شده اند.

آیا تنها یک نسخه موبایل که در گذشته برای یک سری از موبایل های خاص طراحی می شده است و محدودیت هایی به خاطر، سایز و نوع مرورگر مشخص داشته است در برابر این رشد عظیم دستگاه های هوشمند کافیست؟

اگر بخواهیم به همان روش چند سال گذشته نسخه هایی برای دستگاه های امروزی طراحی کنیم، فکر می کنم باید چند صد دامنه مجزا و یا دایرکتوری مجزا برای هر نوع تلفن هوشمند و یا تبلت و یا تلویزیون های هوشمند با سیستم های عامل مختلف بسازیم .

با توجه به موارد ذکر شده و ایجاد محدودیت ها در این زمینه و نیاز رو به افزایش در زمینه طراحی وب سایت های واکنش گرا، تلاش هایی برای طراحی این نوع از وب سایت ها از طرف طراحان وب و کمپانی های مطرح صورت گرفت و با ظهور تکنیک ها و امکانات کاربردی بسیار در نسخه های جدید سی اس اس  css3 و به خصوص مدیا کوئری ها Media Queries طراحان وب توانستند وب سایت های کاملا واکنش گرا طراحی کنند.