۱- اگر شما مجبور هستید که از منوهای drop down جاوا اسکریپت، تصاویر نقشه ای و یا عکس لینک دار استفاده کنید، مطمئن شوید که متن لینک آن را در جایی از صفحه برای اسپایدرها جهت شناسایی لینک قرار داده باشید.

۲- محتوا مثل پادشاه است، بنابراین اطمینان حاصل کنید که محتویاتی با نگارش عالی و منحصر به فرد داشته باشید که بر روی کلمات و عبارات کلیدی شما تاکید کند.

۳- اگر محتوا پادشاه باشد، پس لینک ها در نقش ملکه هستند. یک فهرست از وب دایرکتوری های خوب به دست بیاورید که عبارات کلیدی شما را به عنوان لینک استفاده کند.

۴- نگذارید رتبه سایت یا پیچ رنک صفحه برایتان عقده شود. این یک بخش کوچکی از الگوریتم ربته بندی موتورهای جستجو است. یک سایت با رتبه (پیج رنک) پایین تر می تواند حقیقتا ارزش بالاتری نسبت به سایتی با رتبه بالاتر داشته باشد.

۵- توجه کنید که شما در تگ عنوان (Title Tag) هر صفحه، کلمه کلیدی متفاوت و منحصر به فردی را استفاده کرده باشید. و اگر مجبورید که نام شرکت را در عنوان صفحه داشته باشید، آن را در آخر قرار دهید. مگر اینکه نام تجارت یا برند نام خانوادگی شما باشد که احتمالا میزان جستجو کمی دارد.

۶- محتویات تازه می تواند به افزایش رتبه شما کمک کند. محتوای مفید و جدید را منظم به صفحات اضافه کنید. اضافه کردن محتویات جدید از نظر موتورهای جستجو خیلی اهمیت دارد.

۷- دقت کنید که متن لینک ها به سایت شما و همچنین در سایت شما، کلمات و عبارات کلیدی شما باشد. مثلا اگر هدف شما “سئو در ایران” است به جای “در اینجا کلیک کنید” از “سئو در ایران” استفاده کنید.

۸- برروی عبارات کلیدی که در اینترنت جستجو می شود، متمرکز شوید نه فقط کلمات کلیدی. و نام مکان خود را در متن اشاره کنید (مثلا به جای “فروشگاه ما” بگویید “فروشگاه اینترنتی آسمان”) تا در پیدا کردن محل شما در جستجوها کمک شود.

۹- وب سایت خود را بدون مشورت با یک سئو کار طراحی نکنید. مطمئن شوید که طراح سایت شما توضیحات شما را درباره اصول بهینه سازی موتورهای جستجو درک می کند. حتما بازنگری برای بهبود سایت های مبتنی بر فلش کنید چرا که اسپایدرها می توانند متن ها را ببینند و فایل های فلش یا عکس را به صورت متن ها نمی بینند.

۱۰- از کلمات و عبارات کلیدی مناسب در لینک ها و Alternative Attribute تصاویر و حتی نام دامنه سایت استفاده کنید.

۱۱- نکات استاندارد (نام دامنه با www یا بدون www) را رعایت کنید. تصمیم بگیرید که کدام را می خواهید به دیگری redirect کنید. به عبارت دیگر اگر ترجیح شما xpatogh.com است باید حتما روی نشانی شما redirect شود.

۱۲- لینک صفحه خانه سایت خود را چک کنید. اگر Default، index.html و … به نام دامنه شما اضافه می شود، لینک هایی که از بیرون به سایت شما می آید باید به نشانی xpatogh.com و لینک هایی که از داخل سایت به صفحه خانه شما می آید باید به xpatogh.com برود.

۱۳- فریم ها، فلش و AJAX همگی یک مشکل مشترک دارند: شما نمی توانید تنها به یک صفحه لینک کنید. اصلا از فریم ها استفاده نکنید و از فلش و AJAX به ندرت استفاده کنید.

۱۴- زبان برنامه نویسی و ادامه آدرس URL شما مسئله ندارد. شما می توانید از .html، .htm، .asp، .php و غیره استفاده کنید و این هیچ فرقی برای بهینه سازی سایت شما ندارد.

۱۵- سایت جدیدی دارید که می خواهید توسط موتورهای جستجو شناسایی شود؟ ثبت و شناسایی سایت در موتور جستجوی گوگل می تواند چندین هفته زمان بگیرد. کوتاهترین راه برای اینکه سایت شما شناسایی شود این است که از یک سایت با رتبه خوب به سایت تان لینک دهید.

۱۶- اگر محتوای سایت شما اغلب تغییر نمی کند، سایت شما نیاز به یک بلاگ دارد. فراموش نکنید که اسپایدرها متن های جدید را دوست دارند. وبلاگ نویسی با محتویات خوب و جدید حداقل سه بار در هفته برای راضی نگه داشتن اسپایدرها خوب است.

۱۷- هنگام لینک سازی (Link Building) به کیفیت بیاندیشید نه کمیت. یک لینک منحصر به فرد خوب و معتبر می تواند تاثیر بسیار بسزایی نسبت به یک متن پر از لینک با کیفیت کم (که حتی می تواند به شما صدمه بزند) برای شما داشته باشد.

۱۸- موتورهای جستجو دنبال محتویات طبیعی هستند. تلاش نکنید که کلمات کلیدی را در متون خود بچپانید. این تاثیری ندارد. موتورهای جستجو نگاه می کنند که چند بار یک لغت در متون شما وجود دارد و اگر این غیر طبیعی باشد، این به ضرر شما تمام می شود.

۱۹- نه تنها لینک های شما باید کلمات کلیدی باشند بلکه متن های اطراف لینکها هم باید در ارتباط با کلمات کلیدی شما باشد. به عبارت دیگر، اطراف لینک باید متن توصیفی آن کلمه لینک شده (Anchor Text) باشد.

۲۰- اگر شما در یک سرور اشتراکی نیمه اختصاصی هستید، مطمئن شوید شما در یک پروکسی با Spammer یا سایت های ممنوع نیستید. تاثیرات منفی این موارد می تواند روی رتبه شما نیز تاثیر بگذارد.

۲۱- آگاه باشید که استفاده از سرویس های ثبت دامنه که ممکن است اطلاعات شما را بلاک کند، ممکن است سبب شود، گوگل شما را به عنوان یک Spammer بالقوه ببیند.

۲۲- زمانی که نوشته های بلاگ خود را بهینه سازی می کنید، تگ عنوان نوشته خود را جدا از عنوان بلاگ خود انتخاب کنید.

۲۳- حرف آخر در سئو (بهینه سازی سایتها) این است: متن، لینک، محبوبیت و شهرت.

۲۴- مطمئن شوید که استفاده از سایت شما آسان است. این می تواند بر قابلیت لینک سازی و محبوبیت و همچنین رتبه گوگل سایت شما تاثیر بگذارد.

۲۵- با محبت لینک بدهید و با محبت لینک بگیرید. در لینک دادن به دیگران خسیس نباشید. این دیگران را تشویق می کند که به شما لینک بدهند.

۲۶- موتورهای جستجو محتویات منحصر به فردی که با کیفیت باشند را دوست دارند. توجه کنید که محتویات منحصر به فرد و محتویات با کیفیت می توانند متفاوت باشند. مطمئن شوید که متون شما دارای هر دو ویژگی هستند.

۲۷-اگر واقعا مجبورید یک صفحه اصلی داشته باشید که همه فضای آن فلش یا یک عکس بزرگ باشد، متن و لینک های کاربری را در زیر آنها قرار دهید.

۲۸- به این نکته توجه کنید که برخی از لینک های با ارزش شما نباید به هیچ وجه در وب سایت ها ظاهر شوند بلکه باید درایمیل مارکتینگ ها مانند خبرنامه ها و ارسال مقالات مطرح شوند.

۲۹- شما چیزی جز چند کلیک از لینک های پولی به دست نمی آورید، مگر اینکه لینک ها در متن قرار گرفته باشند و نه به صورت آشکارا در بخش لینک های پشتیبانان مالی.

۳۰- لینک هایی که از دامنه های .edu می آیند ارزش بهتری برای موتورهای جستجو دارند. درباره سایت های .edu غیر انتفایی که به دنبال پشتیبان هستند، جستجو کنید.

۳۱- موضوعی برای صحبت با آنها پیدا کنید! “لینک” به سادگی بهترین موضوع هست.

۳۲- هر صفحه را برای یک کلمه یا عبارت کلیدی بهینه سازی کنید. سعی نکنید در هر صفحه به طور همزمان بر روی چند کلمه یا عبارت کلیدی تمرکز کنید.

۳۳- سئو مفید نیست اگر شما ضعیف عمل کنید. مطمئن باشید که فعالیت شما واضح و موثر است.

۳۴-  سئو یک فرایند یک بخشی نیست. چشم انداز جستجو روزانه تغییر می کند. بنابراین انتظار می رود که روزانه بر روی بهینه سازی سایت خود کار کنید.

۳۵- فهرستی از وبلاگ نویسان با نفوذ و سایت های معتبر که ممکن است به شما لینک کنند را تهیه کنید و از آنها بخواهید که محتویات شما را آنجا دوباره (البته با ذکر نام شما) منتشر کند.

۳۶- برای مالک یا مدیر عامل سایت، بلاگ ایجاد کنید. این قیمتی نخواهد داشت! بلاگ مدیریت به عنوان صدای شرکت می تواند تاثیر غیر باور کردنی بر روی بلاگ بگذارد. احترام مدیر به نظرات خوانندگان سبب افزایش اعتبار سایت با سرعتی برق آسا می شود.

۳۷-  متن ها را در RSS شبیه آنچه که در نوشته ها و صفحات وب بهینه سازی کردید، بهینه سازی کنید. از توصیف و کلمات کلیدی در تگ عنوان و توصیف استفاده کنید.

۳۸- برای تصاویر از تگ عنوان (Title Tag) استفاده کنید. همچنین برای عکس ها، کلمه کلیدی قرار دهید.

۳۹- به محتویات متنی اطراف عکس ها توجه کنید. عکس ها می تواند بر اساس متن های اطرافشان در صفحه رتبه بگیرند. همچنین به کلمات کلیدی و عناوین صفحه (headings) و غیره توجه کنید.

۴۰- برای شما بهتر است که اجازه دهید صفحات سایت شما به صورت طبیعی توسط موتورهای جستجو پیدا شود. یکی از شیوه های طبیعی لینک دهی و پیمایش خوب که کمک بسزایی می کند، ایجاد نقشه سایت XML است.

۴۱- دو راه وجود دارد که در Google’s Personalized Search دیده نشوید:
یک) خارج شدن از گوگل استفاده (Log out of Google)
دو) افزودن &pws=0 به انتهای جستجو URL در منوی جستجو

۴۲- لینک ها مخصوصا لینک های خارجی (لینک از بیرون سایت) از یک سایت با پیج رنک بالاتر حکم طلا را دارند. رتبه سایت بالاتر، اطمینان بیشتری را نشان می دهد، پس لینک ها ارزش بیشتری خواهند داشت.

۴۳- از لینک ها درست استفاده کنید. برای پیمایش کاربری از لینک هایی که مشکلات ایجاد می کند (مانند لینک به صفحات https) استفاده نکنید. طوری لینک دهید که اگر کسی متن شما را خواند، از کلیک بر روی لینک ها لذت ببرد.

۴۴- ببینید که شرکت هاستینگ (نگهداری سرور)، سرویس forwarding به نام دامنه جدید ارائه می دهد یا نه. این سرویس کمک می کند که یک دامنه قدیمی به دامنه جدید forward شود. (با وارد کردن نام قدیمی URL کاربران به سمت URL جدید فرستاده می شوند.) این کمک می کند که از URL های جدید استفاده کنید و همچنین راهی است تا کاربران به URL جدید عادت کنند.

۴۵- شبکه های اجتماعی را بشناسید. این بخشی از سئو و بهینه سازی می باشد. هرچه شما بیشتر در مورد سایت هایی مثل فیس بوک، تویئتر و … بدانید، بهتر می توانید در معقوله جستجو رقابت کنید.

۴۶- بهترین شانس برای اینکه اسپایدرها ویدئوهای شما را پیدا کنند، این است که نقشه ویدئو ها را بسازید و آن را در فهرست Google Webmaster Central کاربریتان لیست کنید.

۴۷- ویدئوهایی که در نتایج جستجوی گوگل نمایش داده می شود همگی از سایت یوتیوب نمی آیند. اطمینان حاصل کنید که ویدئوهایتان را در سایت های دیگر ویدئو که با کیفیت هستند مانند Metacare، AOL، MSN و Yahoo ثبت کرده باشید.

۴۸- در صفحات، محتویات اطراف ویدئوها را با کلمات کلیدی پر کنید. موتورهای جستجو برای اینکه تشخیص بدهد که ویدئو برای ثبت در موتور جستجو مفید است یا نه، نوشته های اطراف ویدئو را بررسی می کند.

۴۹- از کلمه “عکس” یا “تصویر” در توصیفات ALT و Caption استفاده کنید. بسیاری برای جستجو عکس ها از کلمه عکس و یا تصویر به همراه کلمه کلیدی استفاده می کنند.

۵۰- قابلیت Enhanced image search را در Google Webmaster Central فعال کنید. تصاویر بخش عظیمی از نتایج جستجوها می باشند، پس اجازه بدهید گوگل با پیدا کردن عکس های شما، شما را در تلاش هایی که برای سئو می کنید، کمک کند.

۵۱- امکان اضافه کردن توابع، امتیازدهی، نظرات ببیندگان و غیره را در سایت یا وبلاگتان در نظر بگیرید.

۵۲-  سرویس های خود را گسترش دهید و ویدئو، اخبار، محتویات اجتماعی و از این موارد را در اضافه کنید. بهینه سازی موتورهای جستجو فقط چند لینک آبی نیست!

۵۳- وقتی لینک پولی یا دو طرفه می گذارید، حتما زمان ذخیره شدن صفحه ای که لینک شما در آن قرار خواهد گرفت را در گوگل چک کنید. برای این کار در موتور جستجو “cache:URL” را جستجو کنید. (به جای URL آدرس صفحه را جایگزین کنید.) هر چه زمان ذخیره شدن جدیدتر باشد، بهتر است.