دیدگاه های اسپم و هرزنامه ها،یکی از مشکلات رایج در مدیریت سایت هاست.برای مقابله با اسپم در خود وردپرس امکاناتی محدود وجود داره و باقی رو باید به صورت جداگانه و پس از نصب وردپرس به سایت اضافه کرد.برای جلوگیری از دریافت اسپ توسط اسپمر راه های متعددی وجود داره که مجموعه این راه هارو مرور می کنیم.

جلوگیری از ارسال اسپم در وردپرس

۱- فعال سازی اکیسمت

از ارزشمند ترین افزونه های وردپرس اکیسمت هست که برای سایت لازمه.شما نیاز به دانلود اکیسمت ندارید و لی فعال سازی افزونه بر عهده ی هر کاربره.بدون اکیسمت،هیچ سایتی امنیت لازم و کافی رو د ربرابر اسپم نداره.در واقع اکیسمت تمام دیدگاه های اسپم رو کش می کنه.البته گاها پیش میاد که دیدگاه هایی که اسپ نیستن متاسفانه اسپم شناخته میشن که به راحتی میشه اونارو مجددا ریکاوری کرد.

۲-nofollow کردن لینک های موجود در نظرات

خیلی از مدیران سایتی که تازه شروع به کار کردن معتقدن که با follow کردن لینک های موجود در نظرات (به وسیله افزونه)،یکی از راه های میانبر رو برای تشویق بیشتر کاربران جهت درج دیدگاه طی می کنن.ولی در حقیقت این کار سبب انباشته شدن تعداد زیادی اسپم میشه.حتی گاها پیش میاد که خیلی از کاربران اسپمر نیستن و تنها به دلیل عدم تمایل یا وقت کافی جهت بحث در قسمت دیدگاه ها لینک مطلب رو در دیدگاه خودشون درج می کنن.توجه به این نکته مهمه.

۳-استفاده از کوکی ها

برای استفاده از کوکی ها در نظرات نیاز به نصب افزونه cookies for comments هست.خیلی از سپم ها اسکریپت های اتومات هستن و برای تزریق اسپم ها به سایت های زیاد در زمان کوتاه از هیچ کونه عکسی در اسپم ها معمولا استفاده نمیشه.حالا عملکرد این افزونه دقیقا عکس این مورده.به این ترتیب که با نصب افزونه،اگر مرورگر کاربر به صورت اتومات به دانلود عکس و فایل ها پرداخت،آن گاه افزونه کوکی هایی رو تنظیم می کنه که به عادی بودن کاربر و جلوگیری از ارسال اسپم کمک می کنه.

۴-پلاک کردن اسپم ها

honeypot یک تکنولوژی به روز و مفیده که به بلاک کردن اسپم ها کمک می کنه.برای استفاده از این متد لازمه افزونه wp spam fighter رو دانلود کنید.بعد از نصب افزونه به بخش تنظیمات و سپس بخش جدیدی که تحت عنوان نام افزونه تشکیل شده برید و در اون قسمت افزونه رو فعال کنید.بعد از نصب یک سری فرم های مخفی تولید میشن که برای کاربران و مدیر حتی قابل روئت نیستن و به گونه ای برنامه ریزی شدن که درج نظر تنها با تکمیل تمامی فیلد های موجود در دیدگاه ها ممکن و شه و به این ترتیب اسپم بلاک میشه.

۵-افزودن کپچا

کپچا کد ترکیبی از حروف و عدد یا به تنهایی ست که می تونه در شناسایی افراد کمک کنه.درباره تحوه افزودن کپچا و افزونه مربوط قبلا توضیح داده شده.

۶- حذف فیلد آدرس وب سایت از بخش نظرات

این بخش در فرم نظرات علاوه بر تشویق اسپمر ها ،سبب میشه که افراد تنبل تر شن(!) و با ارسال آدرس سایتشون از درج محتوای نظر خودداری کنن.حذف این فیلد برای سایت هایی که خیلی آدرس کاربرانشون براشون اهمیت نداره خیلی کاربردیه.