فرض کنید در یک شرکت مشغول بکار هستید(در استانه ترفیع گرفتن). اکنون قصد دارید در باره حقوق جدید خود مذاکره کنید اما برای این کار نیاز دارید بدانید دیگرانی که در آن جایگاه مشغول بکار هستند چقدر می گیرند. برای دستیابی به اطلاعات پرسنل شرکت چکار می کنید؟

Bob – که در همین سالن، اتاقکی دارد – مدیر دیتابیس شرکت است. او می تواند با رمز عبور خو وارد سیستم اطلاعات پرسنل شود اما شما چطور می توانید به آن رمز دست پیدا کنید؟

شرکت بطور دقیق و مرتب کنترل می شود. پس شما نمی توانید به هیچ وجه از طریق شبکه رمز عبور او را سرقت کنید چون ممکن است از طریق همان شبکه ردیابی شوید. پس از این وسیله کوچک استفاده کنید:

 

 

 

این واقعه نگار کیبورد (Keyboard Logger)، حافظه بسیار بزرگ ۲ یا ۴ مگابایتی دارد که به صورت سیستم فایل فلش(Flash) پیشرفته سازماندهی شده است. باز یابی فوق سریع اطلاعات از آن با تبدیل وضعیت آن به حالت حافظه جانبی میسر می شود ( یعنی برای خواندن اطلاعات ضبط شده، می توان آن را در حالتی مثل کول دیسک استفاده کرد). این وسیله کاملا برای سیستم کامپیوتری نامرئی است.  این وسیله در دو حالت USB و PS/2 موجود است و قیمتی کمتر از ۱۰۰ دلار دارد. چون ممکن است به تشویق دیگران به استفاده از این وسیله متهم شوم لینکی نمی گذارم اما اگر خواستار این وسیله باشید به راحتی می توانید آن را پیدا کنید. یک شب تا دیر وقت در شرکت کار می کنید سپس سیم کیبورد را از کامپیوتر جدا می کنید، حالا این وسیله را یه کامپیوتر متصل کرده و سیم کیبورد را به آن وصل می کنید. کامپیوتر زیر میز کار است پس او هرگز این وسیله کوچک را نخواهد دید. وسیله را فردا شب بر می دارید و تمام مطالبی را که از طریق کیبورد تایپ شده ، از داخل فلاش مموری (Flash Memory) دانلود می کنید. حالا پیدا کردن رمز عبور نباید چندان مشکل باشد. اکنون شما ، او هستید! این وسیله به هیچ وجه مشابه واقعه نگار(Keyboard Logger) های نرم افزاری نیست چون هیچ مدرکی باقی نمی ماند و هیچ نیازی به نصب برنامه روی کامپیوتر نیست. مثل اینست که با قندیل یخ به کسی چاقو بزنید – ، هیچ مدرکی برجا نمی ماند! متخصصان امنیتی چگونه خواهند توانست با این وسیله مبارزه کنند؟ آیا آنها کیبوردهای رمزگذاری کننده خواهند ساخت که اطلاعات را رمز کرده به کامپیوتر می فرستد و دوباره آنها را در آنجا رمز گشایی می کند؟ کسی چه می داند؟!